Cristiano Ronaldo v roku 2010 vyhral majstrovstvá sveta. Deň, keď sa Severná Kórea opäť vyznamenala

Cristiano Ronaldo v roku 2010 vyhral majstrovstvá sveta. Deň, keď sa Severná Kórea opäť vyznamenala
Keď sa chce, všetko sa dá. Aspoň v Severnej Kórey. Zdroj: Profimedia.sk

Finále, v ktorom Španieli po góle Andrésa Iniestu zdolali Holandsko (1:0) a prvýkrát v histórii dvihli nad hlavu trofej pre víťaza majstrovstiev sveta, sledovala miliarda fanúšikov z celej planéty. V Severnej Kórey však ani jeden. Kontroverzná krajina totiž verila, že turnaj dávno skončil a už má svojho šampióna.

„V Severnej Kórey vytvorili predstavu, že celý šampionát vyhralo Portugalsko,“ hovoril pre španielsky športový denník Marca Alvaro Leite, steward leteckej spoločnosti TAP Portugal, ktorý ázijskú krajinu navštívil v apríli 2016.

„Počas prehliadky Pchjongjangu nám robil spoločnosť anglicky hovoriaci sprievodca. Vravel, že Cristiano Ronaldo je pre mnohých Severokórejčanov ozajstným idolom a futbal má v krajine veľký význam a popularitu."

Portugalsko a Severná Kórea sa na mundiale v Južnej Afrike stretli v druhom zápase skupiny G. Mužstvo okolo Ronalda vyhralo 7:0 a ázijskému zástupcovi zmarilo postupové nádeje. Pre vtedajšiu KĽDR to bola najvyššia porážka v histórii.

Posledné tri góly Európanov ale na opačnej strane zemegule nikto nevidel. Vládny režim totiž v 60. minúte, po štvrtom zásahu, prerušil vysielanie. A prišiel na perfektný spôsob, ako zahanbujúci debakel ospravedlniť.

Prečítajte si tiež:

Vláda výsledok 0:4 označila za prijateľný, veď jej reprezentanti dostali výprask od najlepšieho tímu sveta.

Vyznamenali sa i médiá, všade publikovali fotky Ronalda s trofejou. Ako píše Reuters, oficiálna tlačová agentúra KCNA a severokórejská televízia o zápase dokonca neinformovali vôbec.

Prenosy z ďalších 34 duelov sa v krajine nevysielali. Nik teda nevidel, že Portugalcov hneď v osemfinále vyradili práve neskorší víťazi šampionátu Španieli.

Preto východoázijský národ dodnes verí, že Cristiano Ronaldo v roku 2010 vyhral majstrovstvá sveta.

Portugalský fenomén nedávno svojou návštevou pobláznil aj Slovensko. Pozrite si reportáž:

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti