Chicago sa rozlúčilo so Stanom Mikitom, pozrite si zábery z tejto smutnej udalosti

Priaznivci Chicaga sledujú rakvu, v ktorej sú pozostatky Stana Mikitu.
Zdroj: TASR/AP

Mikita zomrel minulý utorok vo veku 78 rokov.

Rakvu s telesnými pozostatkami zosnulého hokejistu Stana Mikitu v nedeľu verejne vystavili v átriu haly United Center, ktorá je domovom tímu NHL Chicago Blackhawks. Mnohí fanúšikovia sa s legendou prišli rozlúčiť v drese s jeho obľúbeným číslom 21.

Spomienkovú udalosť nevynechali ani viacerí Slováci, žijúci v zámorí. "Bol to skvelý otec, starý otec a manžel. Vyznávali sme rovnaké hodnoty. Vždy, keď som ho videl, tak som mal pocit, že sme rodina i keď tomu tak nebolo," citoval portál nhl.com slovenského rodáka Mira Belláka, ktorý sa s rodinou presťahoval do USA.


Zdroj: Facebook/Chicago Blackhawks

Mikita zomrel minulý utorok vo veku 78 rokov. Narodil sa 20. mája 1940 v slovenskej obci Sokolče. Do Kanady emigroval v roku 1948 spoločne s tetou a strýkom, všetkých 22 sezón v NHL odohral za Chicago Blackhawks.

Je historický líder klubu v počte odohraných zápasov (1394), bodov (1467) aj asistencií (926), v roku 1961 sa radoval zo zisku Stanleyho pohára.

V roku 2015 diagnostikovali Mikitovi ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje stratu pamäte, halucinácie a poruchy spánku. Rodina požiadala, aby namiesto kvetinových darov fanúšikovia prispeli finančne na chod štyroch charitatívnych organizácií a projektov.

Zdroj: TASR/AP

Mikita sa v roku 1980 stal prvým hráčom Blackhawks, ktorého dres (č. 21) vyvesili pod strechu štadióna. O tri roky neskôr ho uviedli do Hokejovej siene slávy, od roku 2002 je aj člen Siene slávy slovenského hokeja.

V dvoch za sebou idúcich sezónach (1966/1967, 1967/1968) získal Trofej Arta Rossa, Hartovu trofej aj ocenenie Lady Byng Trophy. V roku 2017 ho zaradili medzi 100 najlepších hráčov histórie NHL.

Zdroj: TASR/AP

CHICAGO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Stan mikita

Dôležité udalosti