Amatérsky klub z východu sa potichu dostal medzi elitu. V Slovnaft Cupe sa rodí ďalšia futbalová rozprávka (príbeh)

ŠK Odeva Lipany
ŠK Odeva Lipany Zdroj: Facebook ŠK Odeva Lipany

Hoci sú základným stavebným kameňom futbalu ligové súťaže, je to práve pohár, v ktorom sa dokáže naplno ukázať krása tohto športu. A ten náš nie je výnimkou. V osmičke najlepších sa totižto na jar senzačne predstaví popri velikánoch Niké ligy aj amatérsky celok z mestečka na východe.

Slovnaft Cup ponúkol počas jesene nejednu futbalovú rozprávku. Videli sme ako gól priamo z rohového kopu vystrelil nováčika štvrtej ligy z Medzibrodu medzi 32 najlepších, či ako piatoligista z Devínskej poslal domov adepta na pohárovú Európu v podobe AS Trenčín. Postupne však prevážila surová kvalita a do štvrťfinále sa dostali takmer výlučne celky z prvej ligy.

Ale iba takmer. Jedna rozprávka bude pokračovať aj na jar a píše sa v mestečku Lipany, ktoré má približne 6 500 obyvateľov a nachádza sa v Prešovskom kraji. Tunajšia treťoligová ŠK Odeva si totižto potichu prebila cestu medzi elitnú osmičku Slovenska, keď vyradila celky z nižších súťaží ako Iskra Hnúšťa, Dolný Kubín, Makov a Spartak Myjava, čím prepísala vlastné kroniky.

Prepis klubovej histórie

ŠK Odeva Lipany je historicky trojnásobným majstrom 3. ligy - východ, kde hrá aj v tomto ročníku. Postup do štvrťfinále Slovnaft Cupu je však úspech ešte o jednu úroveň vyššie a prepisu vlastnej histórie sú si v Lipanoch vedomí.

„O dva roky oslávime storočnicu, no vo štvrťfinále pohára sme veru ešte nikdy neboli. Ide o historický moment, ktorý sa zapíše do kroník futbalu v Lipanoch," hrdo začína pre TVNOVINY.sk prezident klubu Emil Jacko.

Prečítajte si tiež:

Futbalová kultúra tu nechýba

V Lipanoch zažíva futbal v posledných desiatich rokoch zlatý vek a stále viac si ho obľubujú aj ľudia, čo sa prejavuje na tribúnach. Klub každoročne útočí na víťazstvo v tretej lige, veď napríklad na jar mu to na Spišskú Novú Ves nevyšlo iba o dva body, no a parádne jesenné ťaženie v pohári tento trend určite neprekazí.

„Už sme mali v minulých rokoch v nižších kolách v pohári ligistov a vtedy prišla na štadión aj tisícka ľudí. Veľmi sa preto tešíme na žreb. V podstate hocikto príde, tak to bude atraktívny súper, i keď samozrejme najradšej by sme boli za niektorý z tých ikonických klubov ako sú Slovan, Spartak či Dunajská Streda. Záujem vidíme aj na ligových zápasoch, kde nám chodí v priemere okolo 350 ľudí a verím, že to ešte bude rásť."

Prečítajte si tiež:

Tlmené oslavy

Práve stále silnejúca fanúšikovská základňa vytvorila v osemfinálovom zápase s druholigovým Spartakom Myjava na tribúnach v Lipanoch skvelú atmosféru, čo domácich nakoplo nielen pri jedenástkovom rozstrele.

„Publikum nám veľmi pomohlo, či už pri penaltách, ale aj počas celého zápasu. Máme skvelých fanúšikov, najmä to naše tvrdé fanúšikovské jadro, ktoré nás chodí povzbudzovať na zápasy počas celej sezóny, či už doma alebo aj vonku," nevie si podporu z tribún vynachváliť obranca Mário Jacko, synovec prezidenta klubu a jeden z najdôležitejších pilierov základnej zostavy tímu.

Po tesnom víťazstve nad Myjavou v rozstrele a historickom postupe sa v Lipanoch strhla vlna eufórie. Schuti sa kričalo i spievalo. Hralo sa však v stredu, takže oslavy až príliš bujaré byť nemohli.

„Bohužiaľ, na ďalší deň nás všetkých čakali pracovné povinnosti. Ak však postúpime do semifinále, berieme si v práci dovolenky," s úsmevom vraví Mário. Napriek tlmeným oslavám však so spoluhráčmi bez odmeny nezostali.

„Chlapci sa veru báť nemusia. Niečo im určite prihodíme za skvelú reprezentáciu klubu, mesta i samých seba. Navyše, už máme za sebou aj úspešnú ligovú dohrávku v Námestove a začala sa zimná prestávka. Takže hádam ešte niečo tento rok usporiadame," vyjadruje spokojnosť so svojimi zverencami prezident klubu.

Prečítajte si tiež:

Správny muž pri kormidle

Emil Jacko bol počas uplynulej dekády skutočne rozdielovou postavou pre ŠK Odeva Lipany. Rodák z tohto mestečka pôsobil v tomto klube dlhé roky ako hráč, neskôr mládežnícky tréner. Potom sa stal hlavným trénerom na osem sezón a vybojoval s Lipanmi treťoligové tituly na jar 2016 i 2018. No a po krátkej epizóde v zahraničí sa vrátil a tentokrát už zobral Odevu pevne do svojich rúk.

„Dostal som ponuku z Poľska a rok a pol som trénoval štvrtoligové mužstvo v Bialke Tatrzanskej. No toto dobrodružstvo ukončila pandémia. V tom čase na vlastnú žiadosť skončil bývalý prezident pán Križalkovič, ktorý viedol Lipany štyridsať rokov. Tak sme si aj s primátorom sadli a rozhodli sa, že to preberiem ja."

Už pod Jackovým vedením sa klubu na jar takmer podarilo štvrtýkrát v histórii vyhrať 3. ligu - východ, no v tejto sezóne napriek fantastickej jazde v pohári to na boj o titul nevyzerá. Lipany budú zimovať na piatom mieste už s výraznejšou stratou na prvý Stropkov.

„Trochu sme prespali úvod do ligy, no chlapci sa postupne dostali do tempa a teraz to na trávnikoch aj dokazujú. Stále je o čo hrať, takže bojujeme a pozeráme sa dopredu. Akékoľvek sklamanie z úvodu ligy sme si navyše plne vynahradili v Slovnaft Cupe," motivuje Jacko svoj tím, na ktorý nedá dopustiť.

Veď napriek tomu že futbal nie je pre nikoho z hráčov hlavným zdrojom príjmu - v tíme nájdeme manažérov, študentov, učiteľa, robotníka, policajta či vojaka, pristupujú k tomu všetci profesionálne a tím tak naplno funguje.

„Väčšina chlapcov sú naši odchovanci, no aj tí čo prišli z okolia u nás hrajú už aspoň päť rokov. Stane sa, že mužstvo v prestávke posilnia dvaja, traja hráči z okolia, ale skôr by som akceptoval väčší prechod do A mužstva našich druholigových dorastencov. Tí, sú zase netrpezliví a často sa do prípravy ani nezapoja a posilňujú okolité dediny. Terajší káder je dobre vyskladaný, určite bude potrebná o chvíľu aj postupná generačná výmena. Treba však chlapcov pochváliť, že reprezentujú náš klub, hoci by mohli víkendy tráviť s rodinami, ale pristupujú k tomu zodpovedne a venujú tomu veľa času. Za to im patrí vďaka i obdiv."

Prečítajte si tiež:

Spokojnosť, aspoň nateraz

A čo ciele tohto tímu do budúcna? Po dvoch exkurziách do druhej ligy počas uplynulých desiatich rokov zostáva klub nateraz s treťou ligou spokojný. Emil Jacko však naznačuje, že to pre ŠK Odevu Lipany nemusí byť strop počas jeho obdobia pri kormidle bielo-zelených.

„Všetko je o financiách. Dvakrát sme boli v posledných rokoch v druhej lige a skúsili to robiť už na tej poloprofesionálnej úrovni s našimi odchovancami, no nevyšlo to. V tomto stave, v akom sme momentálne, sme preto spokojní v tejto súťaži. Máme tu niekoľko obľúbených derby stretnutí, hráme proti okolitým okresným mestám a to je pre divákov atraktívne. Zároveň však verím, že všetci by sme si mali dávať tie najvyššie ciele, aby sme sa neprestali posúvať, takže myšlienku na vyššiu ligu sme s chlapcami nezavrhli."

Pozrite si frajerský zásah z Niké TOP ligy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.