Na MS v šípkach píše pozoruhodný príbeh. Len 16-ročný chlapec si ide po titul

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na začiatku šampionátu s ním zrejme nikto nepočítal. On však v doterajšom priebehu turnaja zdolal všetkých súperov a jeho rozprávková cesta vyvrcholí až vo finále.

Angličan Luke Littler má stále len 16 rokov a môže vyhrať svetový šampionát v šípkach. Históriu prepísal už v pondelok, keď zdolal Brendana Dolana zo Severného Írska 5:1 a stal sa najmladším semifinalistom. Svoj úspech zvýraznil aj o deň neskôr, keď vyradil krajana Roba Crossa, majstra sveta z roku 2018.

Svoju spanilú jazdu môže zavŕšiť už v stredu (3.1.2024) vo finále, kde jeho súperom bude nová svetová jednotka Luke Humpries. Tento zápas si môžete pozrieť od 21:05 h na Voyo.

„Nemám slov, je šialené, že som pri svojom debute na šampionáte vo finále,“ povedal Littler pre Sky Sport.

Dodal, že pred finále nič nezmení. „Ráno si dám omeletu so šunkou a syrom, potom prídem sem, zjem pizzu a potrénujem."

Zaujímavosťou je, že po víťazstve nad Andrewom Gildingom v druhom kole si Littler doprial kebab na oslavu triumfu. Odvtedy mu jedna londýnskych z prevádzok ponúkla bezplatné kebaby na celý život.

Prečítajte si tiež:

Dominuje dlhodobo

Hoci na seniorskej profesionálnej úrovni na okruhu PDC (Professional Darts Corporation) pred majstrovstvami sveta odohral len štyri zápasy, v šípkach rozhodne nie je začiatočníkom.

Svoju prvú šípku na terč hodil, keď mal 18 mesiacov. Od začiatku hrával s výrazne staršími.

„Keď mal 10 rokov, vedeli sme, že je na svoj vek až príliš dobrý,“ povedal pre BBC Karl Holden, Littlerov bývalý tréner v St Helens Darts Academy.

Ešte pred oslávením jedenástych narodenín hral v kategórii do 21 rokov. Medzi seniorov sa podľa pravidiel môže zaradiť až po dovŕšení 16 rokov. V seniorskej kategórii získal doteraz 12 titulov na rôznych turnajoch.

Len nedávno Littler dokončil školu a teraz sa plne sústredí na svoju kariéru. Tá po tomto turnaji môže nabrať nový smer.

Pred svetovým šampionátom bol na 164. mieste. Víťazstvom v turnaji by sa dostal do najlepšej desiatky. Vyradil niekoľko veľkých mien a za svoj doterajší postup získal 200-tisíc libier. Ak svoju spanilú jazdu dotiahne až na vrchol a vyhrá turnaj, zarobí 500-tisíc libier.

Fínále svetového šampionátu v šípkach si môžete pozrieť v stredu od 21:05 hod. na platforme Voyo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme šípky

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.