Skaut NHL hodnotí účinkovanie Slovenska na MS20: Tento hráč si už zaslúži posun na farmu

Skaut NHL hodnotí účinkovanie Slovenska na MS20: Tento hráč si už zaslúži posun na farmu
Sklamaný slovenský tím po prehre s Fínskom na MSJ 2024. Zdroj: iihf.com

Slovenský výber do 20 rokov má za sebou účinkovanie na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie. Vzhľadom na kvalitu končiaceho ročníka 2004 mnohí očakávali, že sa zverencom trénera Ivana Feneša podarí získať medailu. Tento názor má aj profesionálny skaut NHL.

Mnohí od nich čakali reálny útok na cenný kov, namiesto toho sa ich púť na svetovom šampionáte do 20 rokov skončila už vo štvrťfinále. Reč o slovenských reprezentantoch tejto vekovej kategórie. Končiaci ročník 2004 totiž mnohí považujú za jeden z najlepších, aké kedy Slovensko malo. Smelými cieľmi sa netajil ani tréner výberu Ivan Feneš.

Napokon je však z toho len konečné šieste miesto. Ako neúspech ho berie aj jeden z profesionálnych skautov NHL, ktorý pod rúškom anonymity exkluzívne pre TVNOVINY.sk prezradil tých, ktorí ho potešili, ale aj sklamali.

Ako hodnotíte účinkovanie Slovenska na MS juniorov?

Okrem zápasu proti USA hrali chlapci dobrý hokej a páčili sa mi niektorí jednotlivci. Nakoľko však ročníky 2004 a 2005 sú považované ako tie azda najlepšie, ktoré sme kedy mali, je štvrťfinále sklamanie. Ak je táto generácia naozaj výnimočná, mala to dokázať.

Zrejme ste teda verili minimálne v semifinále.

Bol som presvedčený o tom, že sa im podarí získať nejakú medailu. Keď sa pozrieme na Čechov, ktorí mali papierovo slabší tím ako my, a dokázali senzačne pokoriť Kanadu, to mrzí o to viac. Je to obrovská škoda.

Mali podobne vysoké očakávania od slovenského výberu aj vaši kolegovia?

Áno, a nielen slovenskí či českí, ale aj zo Škandinávie a tiež zo Severnej Ameriky. Jednoznačne boli presvedčení, že toto je káder, ktorý bez problémov môže doniesť medailu.

Kde možno hľadať príčiny tohto neúspechu?

Pri všetkej úcte a s vedomím, že odohral naozaj vynikajúci turnaj, treba povedať že štvrťfinálový zápas s Fínskom absolútne nevyšiel Maximovi Štrbákovi. Bol pri troch inkasovaných góloch, ktoré nemuseli byť.

Celkovo to však bol vyrovnaný zápas, v ktorom sme ukázali aj vnútornú silu a veril som, že v predĺžení alebo v samostatných nájazdoch budeme mať viac šťastia. Prišla však školácka chyba, ktorá nás stála postup.

Prečítajte si tiež:

Zaslúži si posun

Hoci Maximovi duel s Fínskom úplne nevyšiel, so siedmimi bodmi je historicky najproduktívnejším slovenským obrancom juniorského šampionátu. Aký v ňom vidíte potenciál?

Ako na MS hráčov do 18 rokov, tak aj teraz na „dvadsiatkach“ mal stabilné výkony a som presvedčený, že raz bude hrať NHL na pravidelnej báze. V očiach skautov pre jediný zlý duel určite neklesol a čoskoro si určite zaslúži šancu na farme.

Spomenuli ste, že vás potešili viacerí hráči. Ktorí?

Jednoznačne Filip Mešár, ktorý bol za mňa našim najlepším hráčom. Keď si ho porovnám s Čechom Jiřím Kulichom, ktorý bol na drafte o pár miest nižšie a na rozdiel od Mešára už hrá vo farmárskej AHL, kde aj pravidelne boduje, bol Mešár viditeľnejší.

Má už Filip na to, aby sa tiež dočkal posunu z juniorskej OHL na farmu?

Celkom určite. Verím, že týmto účinkovaním na MSJ presvedčil Montreal, aby ho posunuli vyššie už v tejto sezóne. Podľa mňa už je pripravený a niet na čo čakať.

Rovnako ako Mešár nazbieral deväť bodov aj Servác Petrovský, draftovaný Minnesotou a taktiež ešte pôsobiaci v ontárijskej juniorskej lige. Zaslúži si aj on progres medzi seniorov?

V jeho prípade by som počkal do konca sezóny, aby sa ešte „vyhral“ medzi rovesníkmi, ale v novom ročníku by si už určite zaslúžil šancu medzi mužmi. Mešár už je predsa len niekde inde.

Prečítajte si tiež:

Čakalo sa od neho viac

Niektorí trochu viac čakali od Dalibora Dvorského, ktorý získal šesť bodov, z toho štyri proti Nórsku. Naplnil očakávania?

Mal síce dosť bodov aj herne to bolo v poriadku, ale po výkonoch na minuloročnom šampionáte do 18 rokov a fakte, že je to desiatka draftu, boli na neho právom kladené vysoké nároky. Určite mal byť viditeľnejší a väčší líder ofenzívy.

Dá sa to isté povedať aj o Samuelovi Honzekovi, taktiež prvokolovom hráčovi?

Bol dlhší čas zranený a pred turnajom odohral len päť zápasov. Trochu bolo vidno, že mu chýba zápasová prax.

Medzi najväčších ťahúňov patril nedraftovaný Peter Repčík. Môže mu vydarený šampionát pomôcť na drafte?

Hoci proti Česku hral vynikajúco, v zápasoch s USA a Fínskom ho až tak veľmi nebolo vidno. Nemyslím si, že práve tieto majstrovstvá sveta mu zabezpečia draft, ale ak by sa mu darilo v juniorke v play off, nevylučujem to. Ak tam bude podávať kvalitné výkony, šancu určite má.

Filip Mešár počas leta drel, aby si vybojoval šancu medzi mužmi. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.