Najhodnotnejším futbalistom sveta je mladá hviezda Realu Madrid. Mbappé je až v tretej desiatke

Najhodnotnejším futbalistom sveta je mladá hviezda Realu Madrid. Mbappé je až v tretej desiatke
Jude Bellingham žiaril. Zdroj: TASR

V januári sa už tradične roztáča prestupové okno vo futbalových ligách. Manažéri jednotlivých klubov si hľadajú vhodné posily do svojich tímov a okrem herných kvalít futbalistu je dôležitá aj jeho hodnota. Tá rozhoduje či si klub vybraného hráča môže finančne dovoliť.

Nezávislá výskumná a vzdelávacia organizácia CIES Football Observatory vydala rebríček najdrahších hráčov sveta, pričom vychádzala z analytických údajov. Najnovšiemu zoznamu kraľuje hviezda Realu Madrid Jude Bellingham.

Kto by chcel získať jeho služby musel by si pripraviť minimálne 267,5 milióna eur. Za mladým Angličanom nasleduje nórsky kanonier Erling Haaland a najlepšiu trojicu dopĺňa Brazílčan Vinicius Junior, ktorý rovnako ako Bellingham, oblieka dres Realu Madrid.

To, že v súčasnosti má najhodnotnejších hráčov práve španielsky veľkoklub dokumentuje Rodrygo. Patrí mu štvrtá priečka. Na piatom mieste je ďalší Angličan a hviezda Arsenalu Londýn Bukayo Saka.

Prečítajte si tiež:

Dominujú útočníci

Zaujímavosťou je, že v top desiatke sa nachádzajú len útočníci a záložníci. Ak chcete nájsť najhodnotnejšieho hráča Ligue 1, musíte prísť až po 27. priečku. Tá patrí Kyliánovi Mbappému. Jeho hodnota je na úrovni 106,2 milióna eur.

Dôvodom tejto nízkej pozície nie sú jeho výkony. Najzásadnejší vplyv na to má skutočnosť, že mu v Paríži v lete končí zmluva. Francúzsky útočník je stále naklonený odchodu z klubu, čo jeho prestupovú hodnotu výraznejšie znižuje.

Najhodnotnejším hráčom nemeckej Bundesligy je mladý klenot Bayernu Mníchov Jamal Musiala, ktorému patrí v rebríčku deviate miesto(152,4 milióna eur).

CIES Football Observatory sídli vo švajčiarskom meste Neuchatel. Vydáva najrôznejšie rebríčky na základe indexov vypočítaných z dát Wyscoutu.

Pri cenách hráčov centrum vychádzalo z viac ako 6-tisíc uskutočnených transakcií. Pri určení konečnej sumy zohľadňovalo okrem iných aspektov aj ceny investované v minulosti do hráčov s podobnými charakteristikami.

V porovnaní s odhadmi, ktoré boli zverejnené v júni minulého roku sa počet hráčov s prestupovou hodnotou nad 100 miliónov eur takmer zdvojnásobil. (z 20 na 39) Odráža to prudký nárast cien futbalistov, ku ktorému došlo v priebehu posledného prestupového obdobia v lete 2023.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.