Nemá agenta, popri futbale študuje informatiku. Teraz po ňom siahol najslávnejší český klub (rozhovor)

Nemá agenta, popri futbale študuje informatiku. Teraz po ňom siahol najslávnejší český klub (rozhovor)
Jakub Uhrinčať už v drese Sparty. Zdroj: AC Sparta Praha

Na jeseň patril v defenzívnych ukazovateľoch medzi vôbec najlepších hráčov Niké ligy. Jeho parádne štatistiky zaujali Spartu Praha natoľko, že po Jakubovi Uhrinčaťovi siahli. Doteraz obranca Banskej Bystrice priblížil svoj presun do Česka a aj to, prečo nemá agenta.

Jesenná časť ostatného ročníka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže ho zastihla vo výbornej forme. Jakub Uhrinčať z Banskej Bystrice totiž patril vo vyhratých defenzívnych súbojoch a v počte zachytených prihrávok medzi najlepších v Niké lige. To presvedčilo predstaviteľov pražskej Sparty, aby ho angažovali.

Dvadsaťdvaročný rodák spod Urpína síce pôsobí na pozícii stopéra, ale jeho využitie je všestranné – bez problémov zahrá aj na oboch krajoch obrany, ale univerzálny je aj naprieč celou zálohou.

V jeho prípade však nejde len o talent na šport. Po dokončení bakalárskeho štúdia totiž pokračuje v diaľkovom štúdiu informatiky aj na magisterskom stupni. Nielen o tom však exkluzívne porozprával v rozhovore pre TVNOVINY.sk.

Aké sú vaše prvé pocity po podpise zmluvy so Spartou?

Veľmi veľa to pre mňa znamená. Bezprostredne po oznámení tejto správy mi neustále pípa mobil, až sa obávam, či mi doslova nevybuchne. Cítim podporu nielen od ľudí z Dukly, ale už aj zo Sparty. Som za to veľmi rád, myslím, že to je vizitka ako mojej práce, tak aj Banskej Bystrice, ktorá mi k tomu dopomohla.

Odkedy ste evidovali záujem tohto klubu?

Tieto záležitosti som nechával čisto na mojom klube. Mali sme dohodu, že ja sa môžem plne koncentrovať len na futbal. Samozrejme, bol som v centre diania. Niekedy počas vianočných sviatkov prišiel prvý kontakt a situácia eskalovala tak, že minulý týždeň sme sa stretli a povedali si naše plány a predstavy. Napokon sme došli k dohode.

Na čom ste sa dohodli?

Ide o hosťovanie do konca tejto sezóny s opciou na trvalý prestup. Začnem trénovať a hrávať za rezervný tím, aby som sa čo najlepšie adaptoval na prostredie. Následne to už bude len na mojich výkonoch, aby som si svoje miesto zastal od prvého dňa a dokázal, že tam nie som náhodou. Verím, že už v mojom prípade nastal čas posunúť sa.

Prečítajte si tiež:

Nemá agenta

Zdieľali ste tento názor už dlhšie?

Vo futbalovom svete rozmýšľate nad všetkými možnosťami a musíte byť pripravený na kadečo. Zostal by som v Banskej Bystrici veľmi rád, ale vnútorne som už cítil, že potrebujem urobiť ďalší krok vpred. Navyše, ak sa vám ozve klub ako Sparta. Vtedy je veľmi náročné váhať.

Vo vašom prípade je zaujímavé to, že v súčasnosti nemáte agenta. S kým ste teda preberali ponuku Sparty?

Celý proces bol medzi oboma klubmi, dal som Dukle plnú svoju dôveru a som jej vďačný, že mi takto vyhovela a vyšla v ústrety.

Nie je už namieste si po odchode do zahraničia zaobstarať nejakého agenta?

Prirodzene, že tieto veci sú súčasťou futbalu, ale momentálne som sa nad tým nejako nezamýšľal. Prioritou číslo jeden je pre mňa presadiť sa v novom pôsobisku.

Bude ďalším cieľom zabojovať o reprezentačný dres?

Netajím sa tým, že myslím na reprezentáciu. Pre každého by malo byť cťou reprezentovať svoju krajinu. Mám teda takéto sny, ale aktuálne sú veľmi, veľmi ďaleko.

Uviedli ste, že v živote treba myslieť na všetko. Prečo ste sa rozhodli študovať informatiku?

Futbalová kariéra nie je dlhá a nikdy neviete, čo sa môže stať. Preto som sa pozeral aj iným smerom, než je futbal. Voľba preto padla na informatiku, nakoľko patrí v dnešnej dobe medzi veľmi kľúčové odbory. Takto aspoň niečo budem mať, keď sa raz moja kariéra skončí.

O možno spojení Uhrinčaťa so Spartou sme informovali aj v Športových novinách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.