Obrovský slalom v Jasnej ovládla Sara Hectorová. Skloniť sa pred ňou musela aj Mikaela Shiffrinová

Obrovský slalom v Jasnej ovládla Sara Hectorová. Skloniť sa pred ňou musela aj Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová, Sara Hectorová a Alice Robinsonová. Zdroj: Profimedia

Preteky obrovského slalomu dominantným spôsobom ovládla Švédka Sara Hectorová, ktorá uspela s náskokom sekundy a 52 stotín sekundy pred druhou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila Novozélanďanka Alice Robinsonová.

Pre Slovenku Petru Vlhovú sa skončili preteky nešťastne už v prvom kole, keď sa pri páde zranila a bola prevezená do nemocnice.

Priebeh druhého kola

Druhé kolo otvorila Nemka Lena Duerrová , ktorá však nevydržala v kresle líderky dlho a o 36 stotín ju predbehla Poľka Luczaková. Nestačila na ňu ani Češka Jelínková, ktorá predstihla Duerrovú. Potom nasledoval súboj medzi Nórkou Martou Molsenovou a Taliankou Dela Mellovou, z ktorého vyšla lepšie severanka a obsadila priebežné prvé miesto.

Nevydržalo to dlho, pretože skvelý výkon predviedla Švajčiarka Sutterová, ktorá mala takmer sekundový náskok na čele. Nestačila na ňu ani nasledujúca pretekárka.

Fantastický výkon predviedla Švédka Lisa Nybergová , ktorá sa so štartovým číslom 65 dostala na čelo pretekov s takmer sekundovým náskokom. Kanaďanka Valerie Grenierová švédske prekvapenie tesne zdolala o 12 stotín a odsunula ju o pozíciu nižšie.

Američanka Paula Moltzanová sa nevyhla chybám a nestačilo jej to na tie najlepšie a priebežne sa zaradila na tretie miesto. Švajčiarka  Mélanie Meillardová bojovala s časom, ale v spodnej časti stratila a priebežnú líderskú pozíciu neohrozila.

Slovinka Neja Dvorniková taktiež nemohla byť so svojou jazdou spokojná, keďže sa nevyhla viacerým chybám a výraznejšie stratila. Nasledovala ju Francúzka Clara Dirézová, mala v úvode mierne zaváhania a potom už naberala stratu, ktorá sa napokon navyšovala a v cieli jej to stačilo na priebežné siedme miesto.

Švajčiarka Simone Wildová odštartovala svoju jazdu solídne, ale v ďalšej časti stratila a nezaradila sa medzi najlepšie pretekárky. Nórka  Mina Fuerst Holtmannová sa tiež nevyhla zaváhaniam a strata sa takisto nabaľovala. Nevydarenou jazdou sa prepadla vo výsledkovej listine o veľa pozícií.

Elitnú pätnástku po prvom kole otvorila Talianka Zenereová, ktorá od úvodu mierne strácala a prepadla sa po dojazde až na priebežné siedme miesto. Slovinka Ana Buciková sa v prvom sektore tiež nevyhla zaváhaniu a jej strata sa nabaľovala. V cieli nedokázala pokoriť ani svoju krajanku Dvornikovú.

Ďalším prekvapením prvého kola bola Talianka Elisa Platinová, ktorá štartovala s vysokým štartovým číslom, ale v obrovskom slalome v Jasnej si pripíše pekné body.

Jediná Rakúšanka v druhom kole bola Ricarda Haaserová, ale do cieľa nedošla. Po chybe vypadla a nebude klasifikovaná. Nórka Kajsa Vickhoff Lieová zopakovala skvelý výkon z prvého kola s Grenierovou držala krok a v cieli jej nadelila až 53 stotín a zaradila sa priebežne na líderskú pozíciu.

Nasledovala ju Lara Coulturiová, ktorá nebola so svojím výkonom v druhom kole spokojná, keďže jej po dojazde patrilo až štvrté miesto. Nórka Thea Louise Stjernesundová  predviedla skvelú jazdu, počas ktorej si zvyšovala svoj náskok a Grenierovej nadelila až sekundu a 12 stotín a posadila sa do kresla líderky.

Najlepšiu osmičku otvorila Američanka A. J. Hurtová, ktorá hneď v úvode jazdy po veľkej chybe stratila celý svoj náskok a napokon to na nórsku pretekárku nestačilo. So stratou 20 stotín sa priebežne zaradila na druhú priečku.

Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová ako jedna z najväčších favoritiek mala po prvom kole čo naprávať. Nepodarilo sa jej to podľa predstáv, keď na Stiernesundovú stratili 9 stotín sekundy.

Ragnhild Mowinckelová na svoju krajanku taktiež nestačila, keď od úvodu strácala svoj náskok a v cieli jej to stačilo na priebežné štvrté miesto.

Švajčiarka Camille Rastová na priebežnú léderku takisto nestačila a jej pozíciu neohrozila, ale na prvú desiatku jej výkon stačil. Chorvátka Zrinka Ljutičová si dokázala v druhom kole udržať svoj náskok a po tesnom súboji zdolala Stiernesundovú. O sedem stotín sekundy sa zaradila priebežne na čelo poradia.

Najlepšiu trojicu otvorila Alice Robinsonová a počas svojej jazdy so držala komfortný náskok a s náskokom viac ako jeden a pol sekundy si zabezpečila pódium.

Mikaela Shiffrinová klasicky predviedla takmer bezchybnú jazdu a svoj výkon stupňovala. Na druhom medzičase mala náskok až sedem desatín a v cieli s náskokom sekundy a 19 stotín odsunula Alice Robinsonovú o pozíciu nižšie.

Preteky uzavrela Švédka Sara Hectorová, ktorá predviedla fenomenálny výkon aj v druhom kole a konkurencii nedala žiadnu šancu. Mikaelu Shiffrinovú v cieli zdolala o sekundu a 52 stotín. Pódium doplnila Novozélanďanka Alice Robinsonová.

Prečítajte si tiež:

Priebeh prvého kola

V Jasnej odštartovala preteky Talianka Federica Brignoneová, ktorá však nestanovila úvodný čas. Jedna z favoritiek pretekov mala problémy hneď v úvode jazdy a po štyroch bránkach sa nevyhla pádu a vypadla.

Lara Gutová-Behramiová zvládla nástrahy trate a po svojej jazde stanovila úvodný čas 1:13,15. Švédka Sara Hectorová predviedla skvelú jazdu a hviezdnu Švajčiarku porazila o takmer tri sekundy.

Po nej sa vydala na trať Petra Vlhová, ktorá však nezvládla hneď úvod svojej jazdy a po niekoľkých bránkach spadla a vypadla hneď v úvode pretekov. Slovenská lyžiarka dlhšiu dobu ostala ležať na svahu a v akcii boli aj nosidlá.

Preteky boli po nepríjemnom páde prerušené. Petru Vlhovú museli pomocou saní previesť na miesto, kde sa k nej mohli dostať zdravotníci. Počas prevozu Petra zamávala fanúšikom na tribúnach. V takýchto chvíľach potrebuje najväčšiu podporu všetkých priaznivcov.

​Po dlhom prerušení preteky pokračovali jazdou Kanaďanky Valerie Grenierovej, ktorá na priebežnú líderku Hectorovú výrazne stratila. Obrovskú stratu nabrala aj Talianka Marta Bassinová. Vyšphala sa až na neuveriteľných 8,21 sekundy.

Američanka Mikaela Shiffrinová prišla do cieľa na priebežnom druhom mieste so stratou jednej sekundy. Sara Hectorová predviedla naozaj skvelú jazdu.

Nórka Mina Fuerst Holtmannová nabrala po svojej jazde takisto výraznú stratu a do cieľa prišla na priebežnom štvrtom mieste. Rakúšanka  Franziska Gritschová takisto nepredviedla ideálnu jazdu a jej strata sa šplhala takmer k šiestim sekundám.

Ďalšia Nórka Ragnhild Mowinckelová sa taktiež nevyhla chybe, ale napriek problémom to ustála a stačilo jej to po dojazde do cieľa na priebežné tretie miesto. Američanka Paula Moltzanová strácala po dojazde 4,46 skundy a patrilo jej priebežné šieste miesto.

Pomerne kvalitnú jazdu predviedla Chorvátka Zrinka Ljutičová, ktorá sa zaradila po dojazde na tretie miesto. Nórka Thea Louise Stjernesundová stratila viac ako tri a pol sekundy.

Poľka Maryna Gasienica-Danielová nepredviedla taktiež ideálny výkon. Po nej sa na trať vydala Alice Robinsonová z Nového Zélandu, ktorá naopak zaznamenala kvalitný čas a zaradila sa na priebežné tretie miesto o päť stotín za Mikaelu Shiffrinovú.

Švajčiarka Michelle Gisinová takisto nebude na obrovský slalom spomínať v najlepšom, keďže hneď po prvej jazde sa zaradila až na priebežné jedenáste miesto. Po nej sa na trať vydala Rakúšanka Katharina Liensbergerová, ktorá spravila pár chýb a nabrala stratu, ktorá presahovala šesť sekúnd.

Francúzska Clara Direzová predviedla kvalitný výkon a priebežne sa zaradila do prvej desiatky. Rakúšanka Stephanie Brunnerová sa po chybe stala treťou pretekárkou, ktorá nedokončila prvé kolo.

Slovinka Ana Buciková predviedla solídnu jazdu aj napriek jednej výraznejšej chybe jej to priebežne stačilo na umiestnenie v prvej desiatke. Po nej sa na trať vydala Ricarda Haaserová, ktorá je najlepšia spomedzi Rakúšaniek a výsledný čas jej stačil na priebežné ôsme miesto.

Američanka A.J. Hurtová predviedla tiež dobrú jazdu, pri ktorej nabrala stratu tri sekundy 13 stotín, čo v cieli znamenalo priebežné siedme miesto.

Elisabeth Kappaurerová nebola po svojej jazde vôbec spokojná. Iné pocity mohla prežívať Lara Colturiová. Mladučká Albánka sa zaradila priebežne do top desiatky, keď jej patrilo deviate miesto. Spokojná so svojím výkonom mohla byť aj Roberta Melesiová.

Skvelý výkon predviedla Švajčiarka Camille Rastová, ktorá sa zaradila na koniec prvej päťky. Po nej sme boli svedkami ďalšieho nepríjemného pádu. Prvé kolo nedokončila ani Kanaďanka Britt Richardsonová.

Preteky pokračovali, keď sa na trať vydala Simone Wildová si so štartovým číslom 29 vyjazdila priebežné 14. miesto. Ďalšia Švajčiarka Andrea Ellenbergerová nezvládla svoju jazdu tak dobre a zaradila sa priebežne uzatvárala elitnú dvadsiatku.

Nemka Lena Dürrová štartovala v úvode druhej tridsiatky. Naposledy sa predstavila v obrovskom slalome ešte v minulej sezóne. V Jasnej predviedla solídny výkon a dostala sa v cieli na priebežné osemnáste miesto.

Skvelý výkon ukázala aj Nórka Kajsa Vickhoff Lieová, ktorá sa pomerne nečakane dostala na výbornú jedenástu priečku.

Petru Vlhovú museli po páde odniesť na nosidlách Pozrite si video.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Lyžovanie

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.