Šéf Vlhovej fanklubu opísal emócie v Jasnej: Jedna pani Petin pád nezvládla a musela ísť domov

Šéf Vlhovej fanklubu opísal emócie v Jasnej: Jedna pani Petin pád nezvládla a musela ísť domov
Na snímke Miroslav Lledecký, šéf fanklubu slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová má zrejme tých najlepších fanúšikov na svete, ktorí nevynechajú ani jedny jej preteky Svetového pohára. Svoju výnimočnosť dokázali aj počas uplynulého víkendu v Jasnej. Atmosféru si pochvaľovali všetky pretekárky.

Najväčšia športová udalosť roka na Slovensku je za nami. Čiernou škvrnou pretekov Svetového pohára alpských lyžiarok v slovenskom stredisku Jasná bolo zranenie Petry Vlhovej, ktorá spadla počas sobotného obrovského slalomu a sezóna sa pre ňu predčasne skončila.

Čo v tej chvíli prežívali jej najvernejší fanúšikovia exkluzívne pre TVNOVINY.sk priblížil šéf Vlhovej fanklubu Miroslav Ledecký.

„Pre mňa bol najhorším zážitkom moment, keď Peťa spadla. Vtedy v Jasnej všetko stíchlo a mne naskakovala husia koža. Uvedomil som si, že sa bude diať niečo nepríjemné. Keď sa k nej začali približovať na sánkach, vedel som, že to nie je len obyčajný pád a bude to zložitejšie,“ opísal moment, ktorý zamrazil celé Slovensko.

Každý túto nepríjemnú situáciu prežíval inak. Jedna z fanúšičiek dokonca musela tribúnu v Jasnej opustiť.

„Jedna pani musela odísť domov, pretože Petin pád psychicky nezvládala a veľmi plakala. Zabezpečili sme jej odvoz. My, čo sa podrobnejšie venujeme športu, vieme, že pády sú bežnou záležitosťou, ale v Petrinom prípade sme si to nepripúšťali,“ pokračoval.

Prečítajte si tiež:

Obavy sa nepotvrdili

V prvom momente mal mierne obavy, či pád slovenskej hviezdy ľudí neodradí od príchodu na nedeľný slalom. Ostal však milo prekvapený.

„Nebyť toho pádu, bol by to top zážitok pre všetkých, ktorí tam boli. Vyšlo počasie, organizácia perfektná, oba dni bolo vypredané a atmosféra bola skvelá. Nevedel som ako zareagujú ľudia na Petrino zranenie. Keď som v nedeľu ráno videl davy ľudí, bol som spokojný. Povedali sme si, že to ľudia super zobrali a nebude to „hanba“, že tam prišli len kvôli Vlhovej, ale potvrdili, že Slováci majú radi šport,“ pochvaľoval si.

Miroslav Ledecký dostal osobné poďakovanie aj od trénera Zrinky Ljutičovej. Podpora v Jasnej im vyrazila dych, Chorvátka totiž Slováka prekvapila svojou reakciou v cieli, kde prejavila pre ňu nezvyčajne veľké emócie.

„Sľúbil som Zrinke, že na Slovensku sa bude cítiť ako doma. Ako fanklub sme dlhšie robili promo, ktorým sme vyzývali k výraznej podpore pre ňu. Zrinku poznám ako skromné a pokojné dievča, ale v Jasnej ukázala, že v nej vybuchli emócie a som rád, že sme jej v tom pomohli,“ podelil sa o zážitok.

Prečítajte si tiež:

Jasná bola výnimočná

Pred víkendom sa priaznivci Petry Vlhovej zodpovedne pripravili. Dali urobiť fotoportréty slovenskej superstar. Priamo v stredisku mali postavený vlastný stan, v ktorom predávali suveníry. Stretli sa tam s viacerými ľuďmi zo zahraničia, ktorých poznali z návštevy iných pretekov.

Podľa slov lyžiarskeho nadšenca bolo podujatie na Slovensku výnimočné aj z iného hľadiska.

„V tejto sezóne bolo takmer všade mokro. Bolo tomu tak v Lienzi či v Krajnskej Gore. Nikde to nepripomínalo zimu. Rakúsky Flachau bol perfektný, ale v Jasnej bolo naozaj krásne.“

Spomedzi zahraničných stredísk má však najbližšie práve k slovinskej Krajnskej Gore.

„Chodí nás tam najviac a trochu to tam aj organizujeme. Každoročne tam robíme stretnutie. Naposledy sme grilovali klobásu, predtým sme varili guláš,“ popísal špecifikum slovinských pretekov.

Prečítajte si tiež:

Situácia sa otočila

Po zranení Petry Vlhovej sa situácia otočila. Najbližšie sa jej podporovatelia presunú do Kronplatzu, kde aj majú naplánovanú lyžovačku.

„Doteraz nám Peťa vždy posielala fotky z pretekov. Teraz jej ich budeme posielať my, keďže na nich, bohužiaľ, nebude.“

Nečakaný koniec sezóny olympijskej víťazky z Pekingu 2022 narušil aj plány jej fanúšikov. Viaceré zájazdy budú musieť zrušiť.

„Autobusové zájazdy, ktoré boli vypredané, sa podľa všetkého zrušia. Nechceme nikoho presviedčať, aby išiel na preteky. Niektoré z nich sme už zrušili. Tie, ktoré sú nášmu srdcu najbližšie, si nenecháme ujsť,“ poodkryl najbližšie plány.

Dodal, že určite pôjdu do Andorry a do spomínaného Kronplatzu. Práve v talianskom stredisku býva deň pred štartom pre pretekárky voľné lyžovanie. Ľudia teda majú možnosť sa s nimi odfotiť priamo na svahu.

„Po Petrinom zranení si aj ja ušetrím nejakú dovolenku a verím, že v nasledujúcej sezóne budeme aj my ešte silnejší,“ zaželal si Ledecký.

Prečítajte si tiež:

Priateľské vzťahy aj mimo svahu

Ich sympatie však nemá len rodáčka z Liptovského Mikuláša. Nadštandardné vzťahy majú aj s niektorými jej súperkami.

„S viacerými lyžiarkami sa často rozprávame a na všetkých pretekoch vytvárame aj atmosféru pre zvyšok štartového poľa. Napríklad Švédky to majú doma veľmi ťažké. Je tam vždy málo ľudí. Ja hovorím, že Švéd prejaví najväčšie emócie tým, že trikrát zakýva vlajkou,“ nechal sa počuť šéf slovenského fanklubu.

Jeden zo stálych členov tejto skupiny ľudí vyrába pre pretekárky rôzne sošky a iné predmety z dreva.

„Je medzi nami človek, ktorý vyrába pre pretekárky drevené sošky. Všetky sú prekvapené a veľmi si vážia, keď dostanú také umelecké dielo. Nejde len o povzbudzovanie na pretekoch. Niekedy sa s nimi stretneme aj v bežnom živote, napríklad v reštaurácii. Udržujeme si priateľské vzťahy aj s ostatnými pretekárkami,“ uviedol ďalšiu zaujímavosť.

Prečítajte si tiež:

Poďakovala im mama Shiffrinovej

V Jasnej prišlo každý deň približne 12-tisíc divákov. Miroslav Ledecký to nechcel porovnávať s ostatnými strediskami, ale veľký záujem ľudí o preteky pocítil aj osobne.

„Ťažko sa to porovnáva, pretože všade je iná kapacita. Keby v Jasnej predávali 50-tisíc vstupeniek, tak aj vtedy by bolo vypredané. Ľudia ma oslovovali so záujmom o vstupenky, ale viac lístkov do predaja jednoducho nebolo možné dať,“ uviedol.

V americkom Killingtone je to z tohto pohľadu úplne inak. Napriek tomu záujem o lyžovanie je tam nižší ako u nás.

„Počet divákov nie je dôležitý. Podstatný je prístup ľudí. V USA vyhrá Mikaela Shiffrinová a keď sa odovzdávajú ceny pre víťazov, tak sú tribúny prázdne a všetci odídu preč. Atmosféru tam robíme my. Minule mi dokonca poďakovala jej mama a povedala, že sme naozaj perfektní. Neviem si predstaviť, že by sme odišli z tribúny pred vyhlásením výsledkov a teraz v Jasnej sa to potvrdilo,“ uzavrel Miroslav Ledecký.

Tréner Mauro Pini v pondelok informoval o zdravotnom stave Petry Vlhovej. Pozrite si video:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.