O výstavbu unikátnej sochy kráľa Pelého je na Slovensku veľký záujem. Kde a kedy bude stáť?

O výstavbu unikátnej sochy kráľa Pelého je na Slovensku veľký záujem. Kde a kedy bude stáť?
Historický moment: Futbalový kráľ Pelé s manželkou Assiriou v sprievode svojho manažéra Joea Borbélya v areáli štadióna v Košiciach 18. septembra 1994. Zdroj: Milan Krupčik

„Tí všetci prišli kvôli zápasu? Veď hrať sa predsa nemá dnes,“ pýtal sa udivene svetoznámy futbalový odborník profesor Julio Mazzei, keď v Košiciach pri štadióne zbadal postávať nedočkavý, zhruba päťtisícový dav.

„Nie, tí všetci prišli kvôli Pelého autogramiáde,“ s úsmevom odvetil Joe Borbély, rodák z Nitry a dlhoročný manažér, poradca a blízky priateľ kráľa futbalu.

Ten pred tromi dekádami stál za jedinečným turné Pelého a reprezentácie legiend Brazílie, počas ktorého trojnásobný majster sveta svojou oficiálnou návštevou jediný raz poctil Slovensko. Právom bol prijatý na špeciálnej recepcii aj na najvyššej štátnej úrovni s prezidentom Kováčom.

A na počesť jubilejného 30. výročia Pelého historickej návštevy plánuje jeho dlhoročný priateľ ďalšiu unikátnu akciu!

„Pelé bude mať na Slovensku sochu, aká v Európe nemá obdobu. O jej odhalenie prejavili záujem aj veľké legendy svetového futbalu,“ prezradil už dávnejšie Joe Borbély, vlastník všetkých exkluzívnych práv na svetoznámu značku Pelé pre Slovensko, Maďarsko i Česko.

A teraz sa pre TVNOVINY.sk rozrozprával o novinkách.

Neopakovateľná chvíľa v histórii futbalu na vypredanom štadióne v Košiciach! Futbalový kráľ Pelé v spoločnosti svojho manažéra Joea Borbélya a detí čestným kolom pozdravil jasajúcich divákov a vykopol do hľadiska tucet podpísaných lôpt. Zdroj: archív J. B.

V septembri ste dali prísľub, že nám začiatkom roka ohľadom výstavby Pelého sochy na Slovensku prezradíte viac. Tak rečou klasika – čo je nové?

Hlavne to, že záujem o túto unikátnu vec a možnosť prejavilo už šesť subjektov z rôznych slovenských miest.

Môžete byť konkrétnejší?

Zatiaľ samozrejme nemôžem prezradiť ich mená, ale poviem toľko, že z miest, ktoré Pelé v roku 1994 na Slovensku navštívil, teda Lučenec, Prešov a Košice, ktoré boli hlavným centrom tejto svetovej udalosti, medzi nimi figurujú dve. Ostatní s jeho historickou návštevou síce nemajú nič spoločné, no sochu by vo svojom meste či regióne veľmi radi privítali z komerčného hľadiska, keďže by im garantovala obrovskú celosvetovú reklamu, zviditeľnenie i prestíž. Takto sa vyjadrili. Dvaja z uchádzačov by dokonca chceli sochu odhaliť už v skoršom termíne ako je september.

Logicky by bolo najideálnejšie, keby Pelého socha stála v jednom z týchto troch miest. Termín odhalenia je plánovaný na 17. či 18. september, teda dni, ktoré Pelé a spol. v roku 1994 strávili na Slovensku. Ale ani jedno nie je podmienkou. Podstatnými sú profesionálne garancie a seriózna dohoda zo strany víťazného kandidáta.

Pelého socha v Sieni slávy CBF v Rio de Janeiro. Odhalili ju jeho bývalí spoluhráči a svetoví šampióni z Mexika Zdroj: archív J. B.

Pelého socha bude v Európe, spoločne s pamätnou tabuľou, jediná oficiálna svojho druhu. Existuje nejaká šanca, že by možnosť jej výstavby dostali viacerí?

Aby sme zachovali exkluzivitu ako aj mimoriadnu prestíž pamätníka kráľa svetového futbalu, socha bude na Slovensku určite len jedna. V žiadnom prípade nedáme súhlas alebo povolenie viacerým. Ak by toto rozhodnutie ktosi náhodou nerešpektoval, vystavil by sa vážnym právnym následkom a musel by uhradiť vysokú finančnú pokutu za porušenie vlastníckych či autorských práv. Navyše, sochu či pamätník by aj tak musel odstrániť.

Dá sa už určiť, ktorý zo šestky zhotoviteľov je ten „najhorúcejší“, alebo zatiaľ favorita nemáte?

Som realista. Ťažko povedať, ktorý zo záujemcov je momentálne ten, takpovediac, najvážnejší, lebo teória a prax sú vždy dve rozdielne veci. Zo skúsenosti okolo Pelého či Brazílskej reprezentácie legiend vo svete totiž viem, že nie vždy je opticky najhorúcejším ten, ktorý sa ním javí a naopak. Naviac, kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.

Osobne som sa stretol už s dvomi, s ostatnými zatiaľ komunikujeme telefonicky, respektíve hľadáme vhodný dátum mítingu. Termín prihlásenia je však stále otvorený aj pre ďalších, a to až do konca februára. Zrušíme ho len v prípade, že by sme sa s niektorým zo súčasných kandidátov dohodli ešte pred jeho vypršaním pre akýsi výnimočne zaujímavý dôvod.

Manažér Joe Borbély vo svojom sídle v Rio de Janeiro. Zdroj: archív J. B.

Aké kritéria musí spĺňať ideálny subjekt, ktorému poviete áno?

Najdôležitejším faktorom sú technické podmienky. Záujemca musí garantovať, že výstavbu dokáže zrealizovať profesionálne, bude sa o sochu dôstojne starať, udržiavať ju v perfektnom stave a pripomínať a uctievať pamätné dátumy viazané k veľkému menu kráľa futbalu.

Navyše, Pelé mal jasnú predstavu aj o tom, ako by jeho socha, vrátane textu na pamätnej tabuli či ostatných veciach pripomínajúcich jeho historickú návštevu Slovenska, mali vyzerať vizuálne. Keď žil, veľakrát sme to osobne rozoberali. Preto som poctený, že ma i v tomto smere poctil svojou veľkou dôverou.

Odhalenie unikátnej sochy musí mať aj unikátnych hostí. Aké osobnosti by pri tejto príležitosti mohli zavítať na Slovensko?

Áno, pri realizácii odhalenia sochy budú prítomné aj niektoré veľké brazílske hviezdy či legendárni svetoví šampióni. Predbežne je s nimi všetko časované na september. Záujem majú najmä naši kamaráti a esá ako Zico, Rivellino, Clodoaldo, Careca, Ronaldinho, Neymar i Pelého najlepší kamarát a spoluhráč Edu. Jeho si Pelé dokonca priamo vyžiadal, spoločne so svojim synom Edinhom, bývalým brankárom slávneho FC Santos. Prial si, aby podľa možností, participovali pri odhalení jeho sochy spolu so mnou a zástupcami víťazného záujemcu, teda realizátormi tohto mimoriadne prestížneho projektu svetového formátu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.