Nastane po páde Vlhovej zásadná zmena v pravidlách? Expert poukázal na Jasnú

Nastane po páde Vlhovej zásadná zmena v pravidlách? Expert poukázal na Jasnú
Keď 30-tisíc divákov zamrzlo v tranze. Zdroj: TASR

Je 11. december a Wendy Holdenerová na tréningu vráža do siete. Na otázky o návrate po operácii ľavého členka odpovedá stručne, no výstižne. „Najprv sa musím znovu naučiť chodiť. Bol to najhorší pád v mojej kariére.“

O dva týždne neskôr si Rakúšan Marko Schwarz počas zjazdu roztrhne krížny väz. Vo Wengene sa na zoznam zranených zaradí Francúzs Alexis Pinturault (roztrhnutý krížny väz a zlomená ruka) a Alexander Aamodt Kilde (vykĺbené rameno a veľká rezná rana).

„Mal som väčšie bolesti než kedykoľvek predtým a stratil veľa krvi,“ hlásil Nór z nemocničného lôžka.

Tragédii sa nevyhla ani Jasná. Krížny väz si v prvom kole urvala aj domáca Petra Vlhová. Tridsaťtisíc divákov zamrzlo v tranze. Záver Svetového pohára tak bude minimálne bez piatich svetových mien. O všetky pritom prišiel v priebehu šiestich týždňov.

Je za pádmi, ktoré lyžiarom predčasne ukončili sezónu len smola či náhoda alebo zle nachystaná trať v sprievode nahusteného kalendára? Pre švajčiarsky denník Blick odpovedali experti.

Prečítajte si tiež:

Viazanie ako airbag

Stéphane Mougin, šéf značky Rossignol, od ktorej má lyže i Vlhová, netajil sklamanie. „Zjazdovky by mali byť nachystané rovnomerne. Ak je sneh agresívny alebo zľadovatený, lyžiari sú buď príliš opatrní alebo vletia do siete,“ narážal na Jasnú.

A to isté po obrovskom slalome prehlásila aj Lara Gut-Behramiová. „Lyžovali sme na zmesi ľadu a veľmi agresívneho snehu. To prekvapilo mnohých.“

Mougin preto prichádza s nápadom, ktorý by bezpečnosť mohol rýchlo vylepšiť. „Musíme konečne povinne zaviesť kombinézy odolné voči prerezaniu. Možno nie sú úplne pohodlné, ale zabránili by zraneniam nôh, aké utrpel napríklad Kilde.“

No dodáva, že ozajstným „game-changerom“ by bolo až inteligentné lyžiarske viazanie, keďže najproblémovejším miestom je pre lyžiarov práve koleno.

Princíp spočíva v tom, že systém by fungoval na báze airbagu. Teda v prípade detekcie pádu automaticky vyslal signál viazaniu, a to by sa okamžite uvoľnilo. „Výrobcovia v spolupráci s FIS na tomto projekte pracujú. Je to však veľmi drahé a realizácia potrvá ešte dlho,“ vysvetľuje Mougin.

Prečítajte si tiež:

Rodičia deťom zakážu chodiť na svahy

Na podstatný aspekt upozornil aj bývalý slalomársky šampión Didier Plaschy. „Myslím, že by sa väčšia pozornosť mala venovať aj regenerácii a správnej výžive. Lyžiari často preháňajú tréningy medzi pretekmi. Praktickejšie je natrénovať základ ešte pred sezónou.“

Christian Höflehner, veliteľ pretekárskeho oddelenia spoločnosti Atomic a bývalý tréner rakúskej ikony Hermanna Maiera, vo veľkom kritizoval nahustený program Svetového pohára.

„To, čomu FIS vystavuje športovcov svojím pretekárskym programom, je choré. Ak naplánujete tri rýchlostné preteky v priebehu troch dní na takej zjazdovke, akou je napríklad tá vo Wengene, nemôžete sa čudovať, že je tu toľko vážnych zranení.“

„Ak rodičia uvidia v televíznych prenosoch čoraz viac brutálnych pádov, nakoniec zakážu svojim deťom chodiť na svahy," dodáva s varovným prstom.

Petru Vlhovú čaká operácia:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Lyžovanie

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.