Rodičia ho pre orientáciu vyhodili na ulicu. Ako sa bezdomovec za štyri roky dostal do Premier League

Rodičia ho pre orientáciu vyhodili na ulicu. Ako sa bezdomovec za štyri roky dostal do Premier League
Richard Kone. Zdroj: Profimedia.sk

Najprv zásadná otázka – už ste počuli o futbalových majstrovstvách sveta bezdomovcov? Nie? Nevadí. Predstavíme vám totiž chlapca, ktorému zmenili život.

Bitky, ponižovanie či väznenie

Richard Kone sa narodil 15. júla 2003 v Abidžane, najväčšom meste Pobrežia Slonoviny. Keď rodičom povedal o svojej orientácii, nenašli pochopenie. Tínedžer skončil na ulici. „Mali problém s tým, že som homosexuál,“ začal v rozhovore pre homelessworldcup.org.

Hoci byť homosexuálom v krajine nie je protizákonné, títo ľudia sú vystavovaní diskriminácii, urážkam, bitkám, väzneniu či ponižovaniu. A to nielen zo strany verejnosti, ale i rodinných príslušníkov alebo polície. Právna ochrana takpovediac neexistuje.

„Niektorí ľudia sa s vami nechcú rozprávať. Keď požiadate hoci o malú pomoc, ignorujú vás, niekedy zbijú. Je strašne ťažké byť tam bezdomovcom. Môj priateľ ma však zoznámil s prezidentom združenia pouličného futbalu - Don't Forget Them Association, ktorá prostredníctvom športu pomáha ľuďom ako ja znova sa začleniť. Povedal, že ak budem každý deň tvrdo pracovať a trénovať, možno ma vyberú na MS,“ pokračuje Kone.

Prečítajte si tiež:

Pred MS sa s mamou uzmieril

A drina sa vyplatila. Po zložitom vybavovaní víz, zmeškanom lete a 15-hodinovej ceste tím Pobrežia Slonoviny úspešne dorazil do Cardiffu. Dejiska šampionátu s už 25-ročnou históriou.

„Prvýkrát som sedel v lietadle, prvýkrát som videl zahraničie,“ opisoval s vďačným úsmevom vtedy 17-ročný Richard. A osud sa naňho usmial takisto.

Kone sa tesne pred MS uzmieril s matkou a jeho famózne výkony nezostali bez povšimnutia. Talentovanému záložníkovi dali šancu v Athletic Newham, tíme z deviatej anglickej ligy, ktorý svoje zápasy hrá v dresoch Atletica Madrid.

Prečítajte si tiež:

Skúška v Premier League

Tam sa šance azda ani lepšie chopiť nemohol. Dával góly ako na bežiacom páse, veď len počas ušlej jesene ich napálil 21.

Ako píše britský The Sun, aj vďaka tomu Koneho skúšal Brentford, momentálne štrnásty tím Premier League, či o ligu nižšie účinkujúci Colchester.

Prvého januára napokon podpísal zmluvu s Wycombe Wanderers z tretej najvyššej anglickej súťaže.

„Bola to dlhá sága. Richarda sme chceli získať už v lete, bohužiaľ, z rôznych dôvodov sa tak nestalo. Je mladý chlapec, musíme byť opatrní, nenaložiť mu na plecia priveľa. Veľmi tvrdo pracuje. Máme s ním dlhodobú zmluvu a chceme z neho vybudovať dobrého hráča. Sme radi, že sa nám jeho prestup podarilo dotiahnuť do konca,“ neskrýval nadšenie prezident klubu Matt Bloomfield.

A tak kým Kone pred štyrmi rokmi sníval „iba“ o návrate do školy, teraz má úplne iné starosti. „Futbal milujem a hrám odmalička. Momentálne nemyslím na nič iné. Pomohol mi stať sa väčším človekom.“

Dvadsaťročného Afričana v Adams Parku predstavili divákom pred zápasom proti Bristolu Rovers. Čerstvá posila už na novej adrese naskočila do štyroch stretnutí a strelila dva góly.

Pozrite si aj zaujímavý príbeh gólu v šlágri talianskej Serie A:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.