Na vrchol sa začína drať len 17-ročný supertalent, ktorý má nahradiť Vlhovú a Shiffrinovú. Prichádza z Albánska

Na vrchol sa začína drať len 17-ročný supertalent, ktorý má nahradiť Vlhovú a Shiffrinovú. Prichádza z Albánska
Lyžiarka Lara Colturiová na svahu. Zdroj: TASR/AP

Má len 17 rokov, ale už teraz dáva o sebe výrazne vedieť medzi najlepšími vo Svetovom pohári. Pochádza z rodiny, v ktorej malo lyžovanie vždy svoje dôležité miesto. Vychádzajúca hviezda ženského lyžovania Lara Colturiová sa narodila v talianskom Turíne, ale reprezentuje Albánsko. Do trinástich rokov sa venovala taktiež krasokorčuľovaniu.

Jej mama Daniela Ceccarelliová je zlatou olympijskou medailistkou v Super G zo Salt Lake City 2002. V súčasnosti je trénerkou svojej dcéry a podľa slov mladej pretekárky aj jej najlepšou priateľkou.

„Strávime spolu veľa času pri tréningoch a cestovaní. Dáva mi rady týkajúce sa môjho lyžovania, ale tiež mi hovorí, aby som si užívala tento šport a bavila sa ním,“ hovorila Lara Colturiová pred svojím debutom vo Svetovom pohári pre Olympics.com.

Ten prišiel 22. októbra 2022 v rakúskom Söldene. Lara sa vtedy stala druhou najmladšou debutantkou v histórii. Prvýkrát sa medzi elitou predstavila, keď mala 15 rokov, 11 mesiacov a 9 dní.

„Môj debut prichádza veľmi skoro, to je pravda, ale veľa som trénovala a dúfam, že to bude zábava,“ hovorila vtedy 15-ročná lyžiarka.

V mladšom veku ako Colturiová debutovala vo Svetovom pohári len Nemka Regine Mosenlechnerová, ktorá mala pri svojom premiérovom štarte v roku 1975 len 14 rokov, 9 mesiacov a 3 dni.

Prečítajte si tiež:

Idolom je Shiffrinová

Práve Colturiová je považovaná za budúcnosť ženského zjazdového lyžovania. Mohla by sa stať akousi nástupkyňou Petry Vlhovej, ale hlavne fenomenálnej Američanky Mikaely Shiffrinovej, ktorá je pre mladú pretekárku vzorom.

„Od detstva som vždy obdivovala Shiffrinovú. Dosahuje skoro športovú dokonalosť. Vždy bola mojím idolom. Tiež som obdivovala Lindsey Vonnovú a spomedzi mužov Marcela Hirschera,“ vyjadrila sa Colturiová.

Už v tomto mladom veku dokázala v jednej veci prekonať aj Shiffrinovú. Tá svoj debut absolvovala 11. marca 2011 na pretekoch v Špindlerovom Mlyne dva dni pred dovŕšením 16-tych narodenín.

Slovenka Petra Vlhová si debut vo Svetovom pohári odkrútila v sezóne 2012/2013 v rakúskom Semmeringu. Z prvého víťazstva sa tešila o tri roky neskôr, keď ovládla slalom vo švédskom Are.

Prečítajte si tiež:

Prvá reprezentantka Albánska

Lara Colturiová má všetky predpoklady na to, aby sa stala hviezdou svetového lyžovania. Už vo veľmi mladom veku dokáže pravidelne bodovať na pretekoch Svetového pohára. Jej časy sa neraz dajú porovnávať s tými najlepšími.

Hoci sa narodila v Taliansku, reprezentuje Albánsko. Jej mama začala v roku 2020 komunikovať s albánskou lyžiarskou federáciou a onedlho sa stala technickou riaditeľkou jej ženskej časti. Lara prijala možnosť reprezentovať Albánsko na medzinárodných súťažiach o dva roky neskôr. Vďaka tomu môže pokračovať v lyžiarskom raste naďalej pod vedením svojich rodičov, ktorí ju poznajú najlepšie.

Ďalším dôvodom pre zmenu reprezentácie bolo podľa slov jej mamy, že pod albánskou vlajkou sa bude môcť zúčastniť všetkých pretekov, ktoré pre ňu vyberú, čo by v talianskych farbách bolo zložitejšie. Vzhľadom k mladému veku by musela prejsť v Taliansku rôznymi štádiami, kde by si najskôr musela vybojovať miesto výsledkami v európskom pohári a až postupne by sa mohla prepracovať medzi svetovú elitu. Pre Albánsko už dokázala získať zlatú medailu na juniorskom šampionáte v disciplíne Super G.

Zaujímavosťou je, že pri svojom debute vo Svetovom pohári v Söldene sa stala vôbec prvou pretekárkou, ktorá reprezentovala Albánsko v alpskom lyžovaní. Pred vstupom do Svetového pohára získala okrem juniorského zlata aj šesť víťazstiev v juhoamerickom pohári na pretekoch v Čile a Argentíne, kde takisto potvrdila svoju výnimočnosť.

Prečítajte si tiež:

Pripravuje sa na ľadovci pod vedením mamy

Lara vo svojej príprave na sezónu nič nepodceňuje a každé leto trávi na ľadovci vo Francúzsku, kde trénuje pod dohľadom svojej mamy. Pripravuje sa tu často aj v skupine s mladými športovcami z iných krajín.

V tomto prostredí je s ňou celá jej rodina vrátane otca Alessandra, ktorý je lyžiarskym inštruktorom. Okrem iných vecí má na starosti aj technickú prípravu lyží pre Laru. Na ich nastavení a správnom výbere sa však podieľa aj samotná pretekárka a celý tím odborníkov.

Medzi nimi je aj Andrea Viannelo, ktorý sa v minulosti staral aj o prípravu lyží takých mien ako Alberto Tomba, Lindsey Vonnová či Tina Mazeová a mnoho ďalších.

Prečítajte si tiež:

Pribrzdilo ju nešťastné zranenie

Minulý rok vo februári si mladá pretekárka privodila nešťastné zranenie, keď si počas tréningu pretrhla krížny väz v pravom kolene. Okrem toho, že na dlhé obdobie vypadla zo súťažného diania, obmedzilo ju to aj v príprave na aktuálny ročník. Nemohla robiť všetko, na čo bola zvyknutá počas minulých rokov.

Predchádzajúcu sezónu napriek zraneniu ukončila v top tridsiatke. V príprave sa zamerala na technické disciplíny, prioritne na obrovský slalom. Výsledky, ktoré zatiaľ dosahuje ukazujú, že sa pripravila výborne. Sedemnásťročná talentovaná pretekárka ukazuje obrovský potenciál a v budúcnosti od nej môžeme očakávať veľké veci.

Pozrite si video z tlačovej konferencie, na ktorej Mauro Pini informoval o stave Petry Vlhovej po jej zranení.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Lyžovanie

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.