Kuzminovú čaká ďalšie veľké podujatie. Prezradila, v ktorých disciplínach ju na MS v Česku uvidíme (rozhovor)

Kuzminovú čaká ďalšie veľké podujatie. Prezradila, v ktorých disciplínach ju na MS v Česku uvidíme (rozhovor)
Anastasia Kuzminová počas ME v Osrblí. Zdroj: TASR - Michal Svítok

Dlhých päť rokov bola v športovom dôchodku, no teraz sa z neho vrátila. Anastasia Kuzminová totiž na domácej trati v Osrblí absolvovala európsky šampionát, na ktorý plynulo naviaže svetovým v susednom Novom Meste na Morave. Prezradila, že fanúšikovia by ju mohli vidieť až v štyroch disciplínach.

Päť rokov si dala pauzu od vrcholového športu. Legendárna biatlonistka Anastasia Kuzminová sa vrátila do súťažného diania na domácej trati v Osrblí, kde sa predstavila v rámci majstrovstiev Európy. Hoci jej výsledky neboli svetoborné, podstatnejšie je, že je sama so sebou viac-menej spokojná.

V exkluzívnom rozhovore pre TVNOVINY.sk priblížila nielen svoje účinkovanie na spomenutom podujatí, ale tiež ciele pred ďalším, ktoré je predo dvermi.

Ohliadnime sa za uplynulým víkendom v Osrblí, ktoré bolo vaším prvým súťažným podujatím po piatich rokoch. Ako ho hodnotíte z individuálneho hľadiska?

Ísť po takej dlhej pauze na takéto podujatie bolo pre mňa nielen obrovskou skúškou, ale aj výzvou. Po prvých pretekoch som bola dosť sklamaná, pretože som mala pocit, že mám na viac. Od jedných pretekov k druhým som sa však zlepšovala.

Pocitovo mi asi najlepšie vyšla štafeta, ktorá bola na záver, s ňou som bola najviac spokojná. V Osrblí som zistila, že na dlhšiu trať ešte nemám toľko síl, ale na kratšie úseky už mám niečo natrénované.

Potešili vás viac vaše strelecké či bežecké výkony?

Keď mám zhodnotiť Nasťu pred piatimi rokmi, teda keď končila kariéru, vtedy jej bežecké výkony boli zastabilizované a zároveň sa zlepšovala aj streľba. Teraz som mala pocit, že som lepšia v streľbe, keďže ju mám natrénovanú.

To sa aj potvrdilo. Strelecké časy som v Osrblí mala na túto medzinárodnú úroveň veľmi slušné. Ak by som triafala s takou istotou, akú cítim v tréningoch, bolo by to priam výnimočné. Na bežeckej forme preto ešte potrebujem trochu popracovať.

Prečítajte si tiež:

Svaly v kopcoch odchádzali

Aké ďalšie medzery ste počas účinkovania v Osrblí odhalili?

Vedela som to už pred štartom majstrovstiev Európy, že ešte nie som dostatočne silná. Prvé kolo idem silnejšie, rýchlejšie, na lyžiach vyzerám dobre, ale v druhom - treťom kole v kopcoch mi už odchádzajú svaly. Tie musia v maximálnej záťaži fungovať stopercentne.

Ako som tušila, pre mňa sú momentálne najlepším tréningom práve preteky. Pokiaľ ide o kondíciu, veľmi mi chýba stála spolupráca s fyzioterapeutmi, aby sme spevnili brucho a chrbát, ak chcem, aby telo v kopcoch držalo súbežne s rukami.

Už budúci týždeň štartujú majstrovstvá sveta v Novom Meste na Morave. V ktorých pretekoch vás uvidíme?

Moja účasť na tomto podujatí je tak naplánovaná, že ak mi to zdravie dovolí, predstavím sa už budúcu stredu v zmiešaných štafetách, následne by som mohla vyskúšať šprint, kde sa chcem prebojovať do stíhacích pretekov. Následne by som si pre povinnosti dala krátku pauzu a vrátila by som sa do diania 17. februára, keď je na programe štafeta žien.

Je predpoklad, že by ste sa po šampionáte v Česku objavili ešte v tejto sezóne aj vo Svetovom pohári?

Zatiaľ to je veľký otáznik. Chcem ísť krok po kroku, zamerať sa na to, čo ma najbližšie čaká. Opäť to bude pre mňa testom, aj smerom k štafete, či budem pre tím prínosom. Po Novom Meste sú v programe Svetového pohára už len dve štafety. O ďalších krokoch preto budú rozhodovať aj tréneri reprezentácie.

Pozrite si reportáž o návrate Nasti Kuzminovej:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.