Podpora UEFA a vlastná „superliga“. Maďari chcú nadnárodnú súťaž, rátajú aj so Slovanom

Podpora UEFA a vlastná „superliga“. Maďari chcú nadnárodnú súťaž, rátajú aj so Slovanom
Slovan Bratislava. Zdroj: TASR

Čo v apríli 2021 (ale i neskôr) nevyšlo Realu Madrid, Barcelone, Manchestru City, Liverpoolu, Arsenalu, Juventusu, Interu či AC Miláno, sa teraz môže podariť našim južným susedom.

Maďari plánujú založenie vlastnej „superligy“ - nadnárodnej súťaže pre kluby zo strednej a východnej Európy. „Uvažujeme o tom už o roky,“ prezrádza pre portál infostart.hu Gábor Kubatov.

Prezident Ferencvárosu Budapešť a kamarát Viktora Orbána tvrdí, že projekt má schvaľovať aj Európska futbalová únia (UEFA).

„Maďarský futbalový zväz má podporu. Najmä preto, že Sándor Csányi patrí medzi vplyvné postavy svetového futbalu a rád by sa na projekte podieľal. Prekvapilo nás, že UEFA oprášila vyše desaťročný plán, v ktorom sa už nad týmto zamýšľalo. To naznačuje, že liga má šancu na vznik.“

Prečítajte si tiež:

Slovan, Dinamo Záhreb či Crvena Zvezda

Kubatov hovorí o spojení najlepších klubov z Maďarska, Bulharska, Rumunska, Česka či Slovenska.

„Rozpočet popredných svetových klubov sa pohybuje vo výške miliardy, my disponujeme 50 miliónmi. Naša televízna sledovanosť pochádza len z tejto krajiny, sponzorov tak dokážeme priniesť len desiatim miliónom ľudí a to nás obmedzuje. Potrebujeme väčší trh. Zamyslite sa, keby tu hráme s Crvenou Zvezdou, Dinamom Záhreb, Ludogorcom, Steauou Bukurešť či Slovanom Bratislava. Také zápasy by mali úplne iný cveng.“

Prečítajte si tiež:

Bez „vykrádania“ národných súťaží

Predstava šéfa slávneho maďarského klubu navyše „nekradne“ kluby národným ligám, ako tomu malo byť v prípade súťaže, ktorej vznik iniciovali Real Madrid a spol.

„Ak by to šlo jeden mesiac, tak by sa súťaž hrala jeden mesiac. Nezničila by maďarskú ligu, pretože aj tá je dôležitá. Takto by sme výrazne zvýšili úroveň a posilnili hráčsky trh, pretože všetci skauti by boli tu a sledovali tieto kvalitné duely. Vyťaženosť hráčov síce počas sezóny zachádza na hranice možností, ale podľa našich prepočtov sa rozpis dá nachystať tak, aby neodohrali oveľa viac stretnutí, než je tomu dnes.“

Riešením podľa neho sú akési krátke turnaje, z ktorých by sa najlepší kvalifikovali do play-off. „Otázkou zostáva, či ostatné futbalové zväzy, v ktorých by sa musela ligová sezóna možno skrátiť, budú v tomto partnermi a či pochopia význam veci. Stretnutia so zástupcami tímov budeme iniciovať už v najbližších mesiacoch a pokúsime sa zistiť, ako ďaleko môžeme zájsť,“ uzavrel Kubatov.

Pozrite si zostrih posledného jesenného duelu, v ktorom Slovan zdolal Dunajskú Stredu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.