Novinka, ktorá môže úplne zmeniť futbal. SFZ aj odborníci reagujú na úvahy o modrej karte

Novinka, ktorá môže úplne zmeniť futbal. SFZ aj odborníci reagujú na úvahy o modrej karte
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Cosmin Iftode

Revolúcia či chabý pokus? Futbal by mohol prejsť výraznou zmenou. V Anglicku totiž prišli s návrhom zavedenia modrej karty. Tá by sa udeľovala len v ojedinelých prípadoch. Slovenskí odborníci aj zväz majú k tomu rovnaký postoj.

Revolučná zmena či pokus, ktorý nemá budúcnosť? Anglická futbalová asociácia (FA) prišla s návrhom používať počas hry okrem žltej a červenej aj modrú kartu.

Udelenie tejto karty pre hráča znamená, že bude musieť opustiť ihrisko na desať minút. Dostať by ju mohol za zákrok, pri ktorom zjavne nemal snahu zasiahnuť loptu, prípadne za diskutovanie s rozhodcom.

Ak by sa hriešnik opäť previnil proti pravidlám a inkasoval by ďalšiu modrú kartu, prípadne by k prvej modrej dostal žltú kartu a naopak, nasledovalo by vylúčenie do konca stretnutia.

Jeden z najlepších slovenských rozhodcov súčasnosti Michal Očenáš v reakcii pre TVNOVINY.sk priznal, že ho takéto úvahy prekvapili.

„Ak by modrá karta mala byť, riadne by sa muselo vymedziť, že za čo by bola udeľovaná. Ako v prípade zavedenia systému VAR, tak aj teraz by zrejme chvíľu trvalo, kým by si priami aktéri zápasov, teda aj rozhodcovia, a tiež ľudia na to zvykli.“

Dodáva, že súčasné dve farby kariet podľa neho stačia. „Keď príde napríklad k zmareniu jasnej gólovej príležitosti, pravidlá sa v tomto prípade zmiernili a netreba hráča napomínať modrou kartou. Neviem preto, či by k niečomu pomohla.“

Prečítajte si tiež:

Radikálny zásah

Niekdajší dlhoročný reprezentačný brankár Ladislav Molnár zdieľa rovnaký názor ako Očenáš. „Ľudia, ktorí s týmto nápadom prišli, sa asi nudili. Futbal nepotrebuje žiadnu tretiu kartu. Úplne by sa znehodnotil tým, ak by si niekto šiel na chvíľu sadnúť a potom by sa vrátil. Bol by to veľmi radikálny zásah do pravidiel a organizácie tohto športu,“ vysvetlil.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) na správu o modrej karte zareagovala rezervovaným spôsobom. Podľa nej akékoľvek pokusy, ak sa zavedú, by sa mali obmedziť na testovanie na nižších úrovniach.

Samotný Molnár práve v tomto vidí najväčší problém. „Pri profesionálnych súťažiach je štvrtý arbiter, ale tam by to robil kto? Hlavný rozhodca? Môže stať, že v rozpätí pár minút vylúči na tých desať minút viacerých hráčov a kto to odsleduje? Sú to nedomyslené veci, ktoré si vôbec neviem predstaviť,“ skonštatoval.

Prečítajte si tiež:

Reakcia člena SFZ

Predseda Komisie rozhodcov Slovenského futbalového zväzu Marián Ružbarský je presvedčený, že ak by sa dodržiavali pravidlá futbalu v dnešnej podobe, tak netreba tretiu farebnú kartu.

„Namiesto zjednodušenia pravidiel si ich niekedy zbytočne komplikujeme. Nevieme kto a ako bude merať čas pri modrej karte, napríklad v nižších súťažiach, kde nemáme náhradných rozhodcov,“ ozrejmil s doplnením, že si treba počkať na vyhodnotenie tohto experimentu.

Podčiarkol však, že ak budú zmeny v pravidlách futbalu uplatňované na úrovni FIFA a UEFA, SFZ nebude výnimkou.

„Musíme ich zapracovať aj do našich pravidiel a zároveň aj uplatňovať v našich súťažiach.“

Prečítajte si tiež:

Prispôsobia sa pravidlám

Aj výkonný riaditeľ Únie ligových klubov (ÚLK), pod ktorú patrí Niké liga, Michal Mertinyák prízvukuje, že ak by modrú kartu zaviedli do pravidiel, ani naša elitná súťaž nebude výnimkou. 

„Ako najvyššia futbalová súťaž na Slovensku vždy plne akceptujeme úpravy pravidiel futbalu prijaté na úrovni Rady medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) a rovnako by to bolo aj v prípade prijatia takéhoto typu novej karty,“ uzavrel.

Modrú kartu plánujú počas leta vyskúšať v Anglicku v zápasoch Pohára FA. Otestovanie novinky by mala schváliť práve IFAB.

Slovenský šport potrebuje systémov zmeny. Pozrite si k tomu archívnu (6/2023) reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.