Opäť bez Ovečkina či Kovaľčuka. Ruskí a bieloruskí hokejisti dostali stopku na majstrovstvá sveta v Česku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prekvapenie sa nekoná. Ruskí a bieloruskí hokejisti sa na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji nepredstavia ani tento rok. Táto správa opäť rozdelila Slovákov na dva tábory a znovu rozprúdila diskusiu o možnom príchode našich hráčov z ruskej KHL na majstrovstvá sveta.  

Opäť bez Ovečkina či Kovaľčuka. Aj tak budú vyzerať tohtoročné majstrovstvá sveta u našich susedov v Česku. Rusi a Bielorusi dostali od medzinárodnej hokejovej federácie opäť stopku, a to rovno na dva roky.

„Na základe dôkladnej analýzy Rada IIHF dospela k záveru, že opätovné začlenenie ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF zatiaľ nie je bezpečné,“ uvádza federácia.

Hlavným dôvodom je ruská agresia na Ukrajine, ale hlavne jej propagácia v ruskej hokejovej lige.

Prečítajte si tiež:

Majstrovstvá v Česku

Pri neúčasti Rusov a Bielorusov na tohtoročných majstrovstvách sveta v Prahe a v Ostrave sa preto opäť otvára otázka účasti našich hokejistov, ktorí v ruskej lige pôsobia.

Aktuálne hrá v KHL deväť Slovákov a patria medzi našu elitu. Avšak aj tí sú často využívaní svojimi klubmi ako nástroj propagandy.

Napríklad hokejový brankár Adam Húska, ktorý je hráčom ruského Torpedo Nižnij Novgorod, minulý týždeň na sociálnej sieti propagoval rozhovor s ruským prezidentom.

Slovensko sa ako jedna z mála krajín v Európe stále nevyjadrila, ako bude postupovať v prípade možného príchodu hráčov z KHL.

Slovenský zväz ľadového hokeja pred minuloročnými majstrovstvami sveta najskôr reprezentovanie slovenským hráčom z KHL dovolil, neskôr to zamietol. 

Mnohí majú názor, že šport by sa do politiky nemal miešať, ale často sa tak deje. Po premiérovi Robertovi Ficovi našich hráčov v KHL bráni už aj šéf parlamentu Peter Pellegrini.

„Vyzývam SZĽH, aby dôsledne zvážil svoje stanovisko a neunáhlil sa prijať také rozhodnutie, ktorý pod nezmyselným politickým a mediálnym tlakom znemožní týmto hokejistom reprezentovať našu vlasť,“ vyhlásil Peter Pellegini.

Prečítajte si tiež:

Našich hokejistov čaká aj kvalifikácia na olympiádu

Slovenský zväz ľadového hokeja zatiaľ situáciu nekomentuje. Nomináciou sa budú zaoberať v apríli.

To, že Rusko a Bielorusko dostali od medzinárodnej hokejovej federácie na najbližšie dva roky stopku, je pre našich hokejistov aj dobrou správou.

V kvalifikácii o účasť na najbližšiu zimnú olympiádu sa s Bielorusmi nestretneme.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.