Mali by hráči z KHL hrať v reprezentácii? Pellegrini si robí kampaň, odkazuje kritik zväzu a Šatana

Mali by hráči z KHL hrať v reprezentácii? Pellegrini si robí kampaň, odkazuje kritik zväzu a Šatana
Adam Húska. Zdroj: Profimedia.sk

Téma účasti slovenských hokejistov z nadnárodnej KHL na svetovom šampionáte je opäť na pretrase. Najnovšie sa k nej vyjadril šéf parlamentu Peter Pellegrini, podľa ktorého by im slovenský zväz mal dať zelenú. Šatan a spol. si však s definitívou dávajú načas. Na druhej strane, jeho kritik - bývalý prvý muž trenčianskej Dukly Miloš Radosa - má v tom úplne jasno.

Pred pár týždňami mediálny éter zaplavili správy o tom, že niekdajší slovenský hokejový reprezentant Július Hudáček zamieril z nadnárodnej KHL do českého Kladna.

Klub patriaci legendárnemu Jaromírovi Jágrovi však o dva dni na to oznámil, že pre vlnu nevôle v radoch vlastných fanúšikov zmluvu s Hudáčkom napokon rozviazal. Rodák z Košíc preto následne zamieril do nemeckého Frankfurtu.

Táto sága pobúrila šéfa parlamentu Petra Pellegriniho, ktorý sa Hudáčka zastal a uviedol, že žijeme v pokryteckej dobe. Účasť hráčov z KHL v reprezentácii podporil aj premiér Robert Fico. Pokúšali sme sa vtedy získať aj reakciu prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslava Šatana, no pred našimi otázkami zutekal.

Prečítajte si tiež:

Opäť na pretrase

Po niečo vyše mesiaci sa téma dostala na pretras opäť, aj tentoraz vďaka lídrovi Hlasu. Deň po tom, ako Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) rozhodla o predĺžení zákazu účasti Ruska a Bieloruska na MS, totiž vyzval zväz, aby umožnil hráčom z KHL reprezentovať Slovensko na blížiacich sa MS v hokeji.

Politika totiž podľa jeho slov do športu nepatrí a čelných predstaviteľov zväzu požiadal, „aby nepodliehali nezmyselným mediálnym a politickým tlakom“.

Samotný zväz nateraz celú situáciu nechcel komentovať. „Táto téma momentálne nie je predmetom riešenia a nomináciou na majstrovstvá sveta sa budeme zaoberať v apríli“.

Otvorene sa k tejto téme však vyjadril už dnes bývalý predseda predstavenstva hokejovej Dukly Trenčín Miloš Radosa, ktorý dlhodobo kritizuje súčasný ruský režim a tiež aj postoj zväzu a samotného Šatana. Ako uviedol v reakcii pre TVNOVINY.sk, Pellegrini si svojimi slovami o nespájaní politiky a športu protirečí.

„Na jednej strane tvrdí, že by sa tieto dve veci nemali miešať, ale zároveň vyzýva športové hnutie k nejakej aktivite,“ skonštatoval.

Radosa toto Pellegriniho konanie považuje za účelové. „Prezidentské voľby sa blížia, jednoznačne sa snaží takto vytĺcť politický kapitál,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​Vplyv na slovenský tím

Radosa prízvukuje, že vyjadrenia slovenských politikov k športovým témam neprestanú.

„Šport sa medzi nimi bude aj naďalej zneužívať a mnohé športové témy sa budú ovplyvňovať. Je to začarovaný kruh.“

Ak by zväz povolil hráčom z KHL hrať na turnaji, podľa respondenta to bude mať zásadný vplyv na atmosféru v Ostrave, kde bude hrať náš tím v rámci B-skupiny.

„Je veľký predpoklad, že niektorí českí priaznivci si pre to doslova zgustnú na slovenskom tíme. Viem, že takéto rozhodnutie nebude robiť dobrú krv ani v samotnej reprezentácii Slovenska, pretože každému hráčovi sa to nebude páčiť. Očakávam však, že im to povolia. Len sa obávam, či to bude kompetentným stáť za to,“ uzavrel Radosa.

Prečítajte si tiež:

Propagoval Putina

Aktuálne pôsobí v KHL deväť slovenských hráčov, pričom je pravdepodobné, že veľká časť z nich, ak nie všetci, by v prípade dostatočnej výkonnosti boli súčasťou tímu na MS.

Platí to aj v prípade brankára Adama Húsku, ktorý nedávno na svojom Instagrame cez tzv. príbeh propagoval rozhovor ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým novinárom Tuckerom Carlsonom.

Téme miešania politiky so športom sme sa venovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si k tomu reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.