Existuje možnosť, že sa Slovensko vyhne kvalifikácii na OH? SZĽH prezradil, na aký scenár sa pripravuje

Existuje možnosť, že sa Slovensko vyhne kvalifikácii na OH? SZĽH prezradil, na aký scenár sa pripravuje
Slovenskí hokejisti sa tešia z gólu Róberta Lantošiho (druhý vľavo) na 3:0 v zápase na MS 2023. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rada IIHF predĺžila zákaz štartu Ruska a Bieloruska v medzinárodných súťažiach, čo znamená, že slovenská kvalifikačná skupina na záverečný turnaj prešla zmenami. Týmto rozhodnutím hokejisti Bieloruska stratili šancu predstaviť sa na najprestížnejšom športovom podujatí v roku 2026.

IIHF však stále nerozhodla o tom, či sa pod piatimi kruhmi budú môcť predstaviť Rusi. Olympijský hokejový turnaj sa bude hrať rovnakým systémom ako naposledy.

Zúčastní sa na ňom dvanásť krajín. Istú miestenku má prvých sedem reprezentácií podľa rebríčka IIHF. Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Švédsko, Švajčiarsko, Česko a doplní ich Taliansko, ktoré ako organizátor olympiády má miestenku automaticky garantovanú.

O zvyšné miesta sa bude bojovať v troch kvalifikačných skupinách. Každá z nich bude mať štyroch členov. Víťazi si zabezpečia účasť na podujatí. Problémom však stále ostáva, ako sa vyrieši situácia okolo Ruska.

Hoci sa v rebríčku IIHF nachádza v top osmičke, v súčasnosti je jeho účinkovanie na olympiáde viac ako otázne. Dôvodom je ruská vojnová agresia na Ukrajine. Na definitívne rozhodnutie Medzinárodnej hokejovej federácie v tejto veci si však ešte budeme musieť počkať.

Prečítajte si tiež:

Bude hrať Slovensko kvalifikáciu?

Preto sa naskytá otázka, čo sa stane v prípade, že Rusko príde o možnosť zúčastniť sa na hrách v Taliansku. Viacerým by napadla možnosť, aby jeho miesto dostal deviaty tím v rebríčku IIHF, ktorým je Slovensko. Scenár, v ktorom by sme dostali miesto medzi najlepšími bez boja, sa však zrejme realitou nestane.

„Slovenský zväz ľadového hokeja bude organizovať augustový turnaj finálnej olympijskej kvalifikácie, na ktorom bude slovenská hokejová reprezentácia pripravená zabojovať o postup na olympijské hry 2026 bez ohľadu na zloženie skupín,“ napísal v stanovisku pre TVNOVINY.sk hovorca SZĽH Peter Jánošík.

Súpermi Slovenska budú Kazachstan, Rakúsko a Maďarsko, ktoré sa pôvodne do finálovej fázy kvalifikácie nedostalo, ale po vylúčení Bieloruska zaujalo jeho miesto.

Podobný kľúč by sa mohol použiť aj v prípade, že Rusko dostane definitívnu stopku a na olympijských hrách sa nepredstaví. Ako najpravdepodobnejší scenár sa v tomto momente javí ten, v ktorom by z finálových kvalifikačných skupín okrem víťazov postúpil aj najlepší tím z druhých miest.

Pozrite si reportáž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.