Borbély bez servítky o výkone Slovana: Šokovalo ma viacero vecí, vylúčenie Weissa bolo úplne hlúpe

Borbély bez servítky o výkone Slovana: Šokovalo ma viacero vecí, vylúčenie Weissa bolo úplne hlúpe
Vladimír Weiss mladší po inkasovanej červenej karte. Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Vyzerá to tak, že ďalší priebeh Európskej konferenčnej ligy už bude bez slovenskej účasti. Bratislavský Slovan v Grazi utŕžil trojgólové manko, navyše ho vylúčením oslabil Vladimír Weiss mladší. Odborník to považuje za skrat a varuje, že majster bude musieť doplniť káder.

Futbalisti bratislavského Slovana neuspeli vo štvrtkovom dueli play off o osemfinále Európskej konferenčnej ligy (EKL) na pôde Sturmu Graz, keď prehrali 1:4, a výrazne si tak skomplikovali šancu na postup.

Navyše, zverenci trénera Vladimíra Weissa staršieho nepredviedli výkon, aký sa od nich vo všeobecnosti očakával. Súhlasí s tým aj odborník Ladislav Borbély.

„Po prvých 20 minútach zápasu by človek len ťažko predpokladal takýto výsledok, pretože Slovan mal veľmi dobré ofenzívne náznaky,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk Borbély.

Dopĺňa však, že následne to v defenzíve belasých začalo riadne horieť.

„Pri niektorých centroch bolo cítiť, že brániaci hráči, či už krajní obrancovia alebo stopéri, nedostatočne dostupovali hráčov a chceli brániť z príliš veľkej diaľky. Taktiež predviedli mnoho pozičných chýb, prehraté súboje, zlú organizáciu.“

Toto všetko bolo podľa neho vodou na mlyn pre aktívnych mladíkov Grazu.

„Dosiahli výsledok, aký možno ani sami nečakali. Graz síce bol hrateľným súperom, ale nie vtedy, ak je váš výkon podpriemerný. Stačilo, aby sa Slovan priblížil k svojmu hernému optimu. V tom prípade by bol rezultát, nepochybne, úplne iný,“ nazdáva sa.

Prečítajte si tiež:

Nepochopiteľné vylúčenie

Skúsený tréner a expert sa netají tým, že ho v prípade nášho majstra nemilo prekvapilo viacero vecí.

„Doplnenie tímu nebolo optimálne, vyladenie zápasovej formy nemalo vzostupnú tendenciu. Taktiež ma zaskočilo, že každým inkasovaným gólom šlo sebavedomie hráčov dole, čo by vekovou skladbou tímu nemalo takto byť.“

Druhopolčasový zlý výkon mužstva podčiarklo vylúčenie Vladimíra Weissa mladšieho, ktorý pobudol na trávniku len desať minút po tom, ako v 68. minúte naskočil z lavičky.

„Totálna a nepochopiteľná hlúposť,“ hovorí rozhorčene Borbély. „O to viac, že Vlado junior určite chce pomôcť otcovi, no tento počin vyzeral presne opačne.“

Tréner Weiss starší si po zápase sypal popol na hlavu a priznal, že svojho syna možno nemusel postaviť. Podľa Borbélyho by si to tréner mal vedieť správne vyhodnotiť.

„Musí vedieť, ako sa javil na tréningu. Ak však hráč nie je fit, môže v zápase predviesť skratovú reakciu, a toto môžeme považovať za skrat. V priestore, kde sa o ničom nerozhodovalo, šlo o obyčajnú stratu lopty,“ hovorí.

Borbély pri debate o tomto vylúčení hovorí o paralele z jesene. „Každý hráč má síce svoj temperament, no podobnú skratovú reakciu vyprodukoval na jeseň v Lille Lucas Lovat, keď to tiež nemalo žiadny zmysel, a následne aj brankár Milan Borjan doma proti Ľubľane. Týmto sa zavŕšil hetrik skratových zákrokov v krátkom období,“ zhrnul.

Skúsený srbský gólman Borjan práve podrazením mimo pokutového územia v decembri po červenej karte tak v Grazi musel nútene uvoľniť priestor Martinovi Trnovskému.

Borbély videl jeho výkon ako priemerný. „Minimálne dva góly chytil, mal vynikajúce zákroky, ale pri niektorých inkasovaných góloch si myslím, že mohol ukázať viac.“

Prečítajte si tiež:

Môže nahradiť Čavriča

O čosi optimistickejšie slová však Borbély vyslovil pri hodnotení výkonu novej akvizície Slovana, Gersona Rodriguesa, ktorý v ôsmej minúte vyrovnával na 1:1.

„V prvom polčase bol veľmi presvedčivý, hral agresívne, dynamicky aj technicky na slušnej úrovni. Fungovali mu súčinnostné veci s Davidom Strelcom. Po zmene strán sa hra tímu zmenila, žiaľ aj výkonnosť, a tým pádom už ani jeho nebolo tak vidno. Ak však bude pokračovať vo veciach z prvého polčasu, rozhodne bude prínosom,“ zhodnotil prvé európske vystúpenie luxemburského útočníka v drese Slovana.

Je presvedčený, že môže byť adekvátnou náhradou za Aleksandara Čavriča, ktorý z klubu odišiel, no nie hneď. „Ukazuje futbalové prednosti, lenže s Čavričom odišla niekoľko rokov pestovaná synergia, ktorú Rodrigues nenahradí z večera do rána.“

Okrem neho odišiel počas tejto zimy aj Lovat, a práve vidí Borbély problém.

„Jeho odchod tímu veľmi uškodil, najmä pri výstavbe ofenzívy, pretože bol dôležitý pre svoju kopaciu techniku. Zmrhal ho z tohto hľadiska nahradil, ale smerom dozadu nepresvedčil. Vidno, že Zmrhal je prerobený ofenzívny hráč, u ktorého sú defenzívne návyky len východiskom z núdze. Nie je to autentické,“ rozmenil na drobné svoj názor.

Varuje preto, že vedenie bude musieť zapracovať na doplnení kádra. „Slovan totiž nemá adekvátneho hráča na pozícii ľavého obrancu.“

Do odvety budúci štvrtok sa však tento problém zrejme nepodarí vyriešiť a tréner bude musieť pracovať s tým, čo v súčasnosti má.

Borbély verí na logiku pravidelného striedania rozdielnych fáz.

„Vieme, že Slovan je mužstvo, ktoré vie zahrať vynikajúce zápasy, ale vie ich aj zbabrať. Po nezdare v Grazi teraz očakávam, že v odvete sa objaví skutočný Slovan a že výsledok bude diametrálne iný. Šanca je vždy a nádej zomiera posledná,“ uzavrel.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.