Najvyššia klubová pocta, absolútnej legende tlieskali všetci. Jágrov dres už visí v aréne Pittsburghu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jaromír Jágr sa stal štvrtým českým hokejistom v histórii, ktorému klub NHL slávnostne vyvesil dres pod strop svojej arény. Fenomenálneho útočníka poctil jeho bývalý tím Pittsburgh Penguins, ktorý vyradil Jágrovo ikonické číslo 68 pred nočným zápasom s Los Angeles (1:2).

Jágr sa stal iba tretím hráčom v klubovej histórii, ktorému slávnostne vyradili dres. Pred ním Penguins ocenili Maria Lemieuxa (66) a Michela Brierea (21). Spomedzi českých hokejistov sa dočkali podobnej pocty iba Dominik Hašek (Buffalo), Milan Hejduk (Colorado) a Patrik Eliáš (New Jersey).

Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnilo viacero jeho spoluhráčov, matka Anna i Jágrova priateľka Dominika. Najprv do arény vkráčali jeho spoluhráči i tréneri, vrátane Maria Lemieuxa, potom na scénu za búrlivých ovácií vstúpil aj samotný Jágr. Na svetelnej kocke premietli tri unikátne videá, ktoré zmapovali jeho kariéru v Pittsburghu.

Prečítajte si tiež:

"Vedeli sme, že Jágr je jeden z najlepších na drafte, ale nemali sme ani potuchy, že získavame jedného z najlepších hráčov v histórii NHL," povedal pred rečníckym pultom Craig Patrick, ktorý českého krídelníka v roku 1990 draftoval.

Jágr už v sobotu s tímom trénoval. "A bol som celkom dobrý," usmial sa. "Byť tu s vami, počuť tie ovácie... tlieskate mi, a to som ani nemusel dať gól. Je to krásne, nikdy sa mi to nezunuje. Som poctený," uviedol Jágr počas ďakovnej reči.

Ocenil aj českých spoluhráčov v Pittsburghu Jiřího Šlégra, Roberta Langa a Jiřího Hrdinu, ktorí boli priamo v aréne, či Paula Coffeyho, ktorý ho naučil v tréningoch poriadne drieť: "Nenávidel som to, ale teraz to oceňujem."

O niekoľko minút neskôr sa 52-ročný krídelník zúčastnil aj na rozkorčuľovaní pred zápasom s Kings. Ostatní hráči na jeho počesť nastúpili v parochniach s dlhými vlasmi a s dresmi s jeho 68-kou.

Prečítajte si tiež:

Jágr začal svoju zámorskú kariéru práve v drese "tučniakov", s ktorými dvakrát získal Stanleyho pohár. V Pittsburghu odohral 11 sezón, ktoré znamenali najúspešnejšie obdobie jeho kariéry. Okrem dvoch titulov sa v tomto tíme dočkal aj svojej jedinej Hartovej trofeje pre najužitočnejšieho hráča súťaže a piatich prvenstiev v kanadskom bodovaní základnej časti.

Za Penguins nastúpil v základnej časti v 806 dueloch, v ktorých nazbieral 1079 kanadských bodov. Neskôr sa objavil ešte v ďalších ôsmich zámorských kluboch. Svoju kariéru ešte stále oficiálne neukončil a v súčasnosti pôsobí v pozícii majiteľa českého extraligového tímu z Kladna.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.