Joe Borbély o tom, kde na Slovensku bude stáť Pelého socha: Máme jasného favorita

Joe Borbély o tom, kde na Slovensku bude stáť Pelého socha: Máme jasného favorita
Pelé pyšne pózuje so svojou unikátnou zlatou sochou v Santose. Tá znázorňuje jeho impozantné nožničky, ktoré neskôr inšpirovali mnoho hráčov po celom svete. Zdroj: archív J. B.

Pelého historická návšteva Slovenska, presnejšie Košíc, Prešova a Lučenca, presne pred 30 rokmi, vo svete výnimočným spôsobom zviditeľnila našu krajinu. Jeho socha na Slovensku bude v Európe prvou oficiálnou svojho druhu. Kde by teda mala stáť?

Joe Borbély, autor celej myšlienky a dlhoročný priateľ, manažér i poradca futbalového kráľa, ktorý ho spolu s reprezentáciou legiend Brazílie v roku 1994 priviedol na Slovensko, podotýka, že socha musí byť zhotovená a odhalená najneskôr 17. či 18. septembra 2024. Aby sa zachovala pointa jubilejného 30. výročia.

„Pelého unikátna socha Slovensku, obzvlášť mestu a regiónu, kde bude stáť, garantuje permanentnú a výnimočnú celosvetovú reklamu i zviditeľnenie. Ide o udalosť svetového formátu, aká bude veľkým lákadlom aj pre zahraničných turistov,“ hovorí exkluzívne pre TVNOVINY.sk.

Výnimočná fotografia! Joe Borbély a jeho dlhoročný kamarát Pelé s unikátnou maketou kráľa futbalu v jeho sídle v New Yorku. Zdroj: archív J. B.

Minulý týždeň ste sa inkognito objavili v Košiciach. Má to nejaký súvis s projektovaním výstavby sochy futbalového kráľa?

Áno, navštívil som Košice, ale nie je to žiadne tajomstvo. Pozval ma pán Peter Schmiedl, generálny manažér Košickej futbalovej arény, aby mi ukázal tamojší nový štadión, teda miesto, kde by mohla stáť famózna socha kráľa Pelého.

Cesta do metropoly východného Slovenska teda splnila vaše očakávania?

Bolo to veľmi milé a priateľské stretnutie i pohostenie. Dokonca som dostal aj suvenír, pekný šál 1. FC Košice, ktorý určite zavesíme na stenu slávy Masters v Brazílii. Samozrejme, rozoberali sme najmä možnosti ohľadom výstavby Pelého sochy a košické predstavy sú v tomto smere veľmi sympatické.

Potešilo ma tu tiež vzácne stretnutie s veľkou legendou československého futbalu a mojím kamarátom Jozefom Móderom. Dobre sme sa spolu o všeličom pozhovárali, najmä o futbale.

Joe Borbély a Jozef Móder, veľká legenda československého futbalu, sú dlhoročnými priateľmi. Ich stretnutie po rokoch v Košiciach bolo o to vzácnejšie. Zdroj: archív J. B.

Dostali ste od šéfa Košickej futbalovej arény oficiálnu ponuku?

Áno. Profesionálne povedané, KFA prostredníctvom pána Schmiedla prejavila vážny záujem o Pelého sochu. A keďže ich vízie považujem za zaujímavé, súhlasíme s nimi.

Preto som im už poslal i náš oficiálny súhlas a podmienky na možnú realizáciu tohto mimoriadne prestížneho projektu. Pelého socha však musí byť odhalená najneskôr 17. či 18. septembra 2024, čo je dátum tridsiateho výročia jeho historickej návštevy Slovenska.

Takže sa už dá povedať, že unikátna socha Pelého vo svete preslávi práve Košice?

Poviem to takto. Košice sú spomedzi troch vážnych záujemcov, ktorí zostali v hre z pôvodných šesť, logicky brazílskym favoritom číslo jeden. Veď centrom historickej návštevy Pelého a reprezentácie legiend Brazílie bolo práve toto krásne kozmopolitné mesto.

Pre dobro veci, naše podmienky na finálnu realizáciu Pelého sochy na pôde KFA sú vlastne len symbolické. A to napriek tomu, že ide o projekt svetového formátu, ktorý značka Pelé automaticky garantuje.

Odpoveď očakávame do konca februára. Navyše, realizácia sochy by pre košický futbal i tamojšiu futbalovú arénu mohla znamenať začiatok ďalšej prestížnej spolupráce s Brazíliou či jej najväčšími svetovými hviezdami a legendami.

Joe Borbély, dlhoročný priateľ, manažér i poradca kráľa futbalu, a Peter Schmiedl, generálny manažér Košickej futbalovej arény, pri obhliadke nového futbalového stánku. Zdroj: archív J. B.

Môžeme teda rátať aj s tým, že niektoré brazílske hviezdy a svetoví šampióni sa objavia na Slovensku už teraz – pri slávnostnom odhalení?

Dvaja alebo traja z nich pri odhalení sochy svojho kamaráta, kráľa futbalu, určite budú asistovať. Okrem toho, podľa dohody, môžu byť exkluzívne k dispozícii aj na iné oficiality ako napríklad slávnostné prijatie primátorom mesta, čestný výkop zápasu, tlačovka alebo autogramiáda či fotenie s fanúšikmi.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.