Pred rokom prekvapenie, teraz vážny kandidát na reprezentačnú jednotku. Spolupráca s Halákom by bola veľkou školou (rozhovor)

Pred rokom prekvapenie, teraz vážny kandidát na reprezentačnú jednotku. Spolupráca s Halákom by bola veľkou školou (rozhovor)
Sprava brankár Stanislav Škorvánek (Slovensko) a Thomas Olsen (Nórsko) v zápase na MS 2023. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pred dvoma rokmi bol jednotkou v druhej najvyššej súťaži, keď v drese Žiliny odchytal 30 zápasov v základnej časti s úspešnosťou zákrokov takmer 95 %. Počas play-off pokračoval v nastolenom trende. V nasledujúcej sezóne už pôsobil v Michalovciach, ktoré doviedol až do rozhodujúceho zápasu semifinálovej série. Výkonmi si vypýtal miesto na majstrovstvách sveta, a hoci vtedy bolo jeho meno možno prekvapením, teraz je vážnym adeptom na post brankárskej jednotky Slovenska na šampionáte v Česku.

Po výkonoch na klubovej aj reprezentačnej úrovni už viacerí videli Stanislava Škorvánka v zahraničnej súťaži. On však ostal na východe republiky a v drese „líšok“ potvrdzuje, že predchádzajúci skvelý ročník nebol náhoda. Štatisticky patrí k najlepším brankárom Tipos extraligy a Michalovce ťahá v boji o najvyššie priečky. V súčasnosti jeho tímu patrí druhé miesto za vedúcim Popradom.

„Vieme, že stále máme šancu, aby sme skončili po základnej časti na prvom mieste. Máme odohratý o zápas menej ako naši súperi. Proti Popradu ešte budeme hrať, ak by sa nám podarilo vyhrať, mali by sme šancu. Určite si chceme udržať aspoň to druhé miesto. Uvidíme, ako sa to vyvinie a pokúsime sa získať čo najviac bodov, aby sme mali čo najlepšiu pozíciu pred play-off,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk Stanislav Škorvánek.

Michalovčania nemali ďaleko k tomu, aby zabojovali o titul už v minulej sezóne. V semifinále podľahli Košiciam až v rozhodujúcom siedmom zápase. Tentoraz chcú dokráčať až do poslednej série.

„Bude to nesmierne náročné, pretože liga je veľmi vyrovnaná a každý môže zdolať hocikoho. Treba si správne načasovať formu, ale myslím si, že náš tím je lepší ako minulú sezónu. Naše výkony sú dobré a pevne verím, že to ukážeme aj vo vyraďovacej časti,“ zaželala si brankárska jednotka Zemplínčanov.

Prečítajte si tiež:

Odchod trénera hráčov mrzel

Na úspešnom ťažení Michaloviec mal výrazný podiel aj tréner Peter Kúdelka, ktorému sa darilo aj v aktuálnom ročníku. Vedenie ho však pred pár týždňami nečakane odvolalo a nahradil ho Fín Tomek Valtonen. Škorvánek priznal, že hráčom chvíľu trvalo, kým zmenu spracovali.

„Vedenie klubu sa rozhodlo a nám neostávalo nič iné, len to akceptovať. Peter Kúdelka je veľmi dobrý tréner aj človek. S hráčmi mal nadštandardné vzťahy. Určite každého mrzelo, že odišiel, ale taký je šport a takéto veci sa dejú. Nejako sme to prijali a potom sme sa už sústredili na ďalšie zápasy,“ povedal úprimne Škorvánek.

Samotný brankár priznal, že mal túto zmenu pár dní v hlave.

„Je to tréner, s ktorým sme dosiahli minulý rok pekný výsledok a bol som presvedčený, že sa nám to podarí aj teraz. Keď odišiel, nebolo to ľahké. Bolo treba sa s tým nejako vyrovnať. Športový život je taký, že nikdy neviete, čo sa stane. Teraz však podávame dobré výkony a verím, že v tom budeme pokračovať,“ priznal.

Prečítajte si tiež:

Účasť na MS je za odmenu

Rodák zo Žiliny pred rokom absolvoval debut na svetovom šampionáte, na ktorom odchytal štyri stretnutia s úspešnosťou zákrokov až 95,4 % a realizačný tím si ho nevedel vynachváliť. Štart prípravy na šampionát v Česku je už predo dvermi, a tak sa naskytá otázka, kto bude mužom číslo jeden v slovenskom bránkovisku. Teraz už zrejme nikoho neprekvapí, ak by ním bol práve Škorvánek. On sám však na šampionát ešte nemyslí.

„Momentálne sa sústredím na záver základnej časti a play-off v Michalovciach. Urobím všetko preto, aby som podával čo najlepšie výkony a pomohol mužstvu. Potom uvidíme, aká bude situácia ohľadom reprezentácie. Bude na tréneroch, koho vyberú. Ja sa stopercentne sústredím len na svoje výkony, pretože to je jediné, čo viem ovplyvniť,“ priblížila michalovská opora.

Po úspešnom pôsobení na minuloročnom šampionáte, na ktorom bol nováčikom, sa v prípade nominácie dá očakávať aj zvýšený tlak na jeho osobu. Ťažkú hlavu si však z toho nerobí.

„Nepripúšťam si nijaký tlak. Účasť na majstrovstvách sveta je za odmenu. Už len to, že som sa tam minulý rok dostal, som bral ako fantastický úspech. Nakoniec som tam odchytal štyri zápasy, čo som v podstate ani nečakal,“ vrátil sa k minuloročnému šampionátu.

Tento rok sa turnaj koná v Česku, kam zavíta určite veľké množstvo slovenských fanúšikov, takže sa dá očakávať na našich zápasoch búrlivá atmosféra.

„Podpora slovenských priaznivcov bude určite ešte väčšia ako pred rokom. To nemusí byť len tlak, ale aj naša výhoda, ale týmto smerom zatiaľ vôbec nerozmýšľam. Samozrejme, že by som sa na majstrovstvách sveta rád predstavil,“ pokračoval 27-ročný gólman, ktorý dodal, že doteraz nebol v kontakte s nikým z vedenia reprezentácie.

Prečítajte si tiež:

Spolupráca s Halákom by bola školou

Vyjadril sa aj k prípadnému príchodu Jaroslava Haláka do slovenskej extraligy. Predbežnú dohodu s ním pred koncom prestupového obdobia oznámil Slovan Bratislava. Je teda možné, že veľkú persónu slovenského hokeja opäť uvidíme na domácich klziskách.

„Nepamätám si, že by v slovenskej extralige niekedy chytal brankár s toľkými štartmi v NHL a s takým menom. Jeho prípadný príchod vnímam určite pozitívne. Pomohlo by to aj súťaži, aby získala ešte vyšší kredit práve vďaka tomu, že by tu pôsobil taký skvelý brankár. Sám som zvedavý, či nakoniec príde a bude chytať,“ uviedol a dodal, že by jeho výkony aj sledoval, aby sa od neho mohol niečo naučiť.

V prípade, že by sa Jaroslav Halák dostal v Slovane do potrebnej formy, mohol by aj on zamiešať karty v boji o post jednotky na šampionáte. Stále je reálna aj možnosť, že by tandem na šampionáte vytvorila práve táto dvojica.

„Znamenalo by to pre mňa určite veľmi veľa. Od brankára jeho kvalít sa dá naozaj veľa naučiť. Ak by sme vytvorili tandem na šampionáte, bola by to pre mňa obrovská skúsenosť do ďalšej kariéry. Myslím si však, že o tom je ešte predčasné hovoriť a nikto teraz nevie, ako bude nominácia vyzerať, takže si musíme počkať,“ uzavrel Stanislav Škorvánek.

Pred rokom sa Stanislav Škorvánek premiérovo predstavil na majstrovstvách sveta.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.