Spĺňame Calzonovi sen, no priority zväzu by mali byť iné. Experti hodnotia dohodu medzi SFZ a trénerom (anketa)

Spĺňame Calzonovi sen, no priority zväzu by mali byť iné. Experti hodnotia dohodu medzi SFZ a trénerom (anketa)
Francesco Calzona. Zdroj: TASR

Slovenským futbalom za posledný týždeň otriasla nečakaná správa. Francesco Calzona, kouč, ktorý našu reprezentáciu previedol kvalifikáciou na EURO až k priamemu postupu, sa iba pár mesiacov pred finálnym turnajom rozhodol prijať ponuku hlavného trénera v SSC Neapol. V slovenskej fanúšikovskej obci sa tak začali rojiť otázky a na tri z nich pre TVNOVINY.sk odpovedalo trio expertov.

Aké pozitíva a negatíva môže táto duálna práca Calzonu priniesť našej reprezentácii? Čo sa stane, keď v Neapole uspeje a ponúknu mu pod Vezuvom predĺženie spolupráce? A čo objavujúce sa špekulácie o Marekovi Hamšíkovi a jeho potencionálne otvorených dverách ku reprezentačnému kormidlu?

Svoj pohľad na tieto témy vám ponúkajú futbalový komentátor a tréner Ladislav Borbély, účastník majstrovstiev sveta v Južnej Afrike Stanislav Šesták či bývalý lodivod našej reprezentácie Ján Kocian.

Prečítajte si tiež:

​Aké pozitíva a aké negatíva môže toto dvojvládie Francesca Calzonu spôsobiť slovenskej futbalovej reprezentácii?

Ladislav Borbély: Nuž, moja kreativita nestačí na to, aby som vedel povedať, čo pozitívne môže táto zmluvná bigamia priniesť. Možno naplnenie osobného sna trénera Calzonu? Napadajú mi však negatívne veci. Fyzicky aj mentálne má človek nejakú kapacitu, no a keď ich stopercentne niekde použije, nemôže ich už použiť inde. Pri dvoch prácach musíte tieto kapacity rozložiť.

Obdobie pred šampionátom je veľmi dôležité z pohľadu sledovania súperov i formy Slovákov. Všetky odsledované informácie sa následne musia zakomponovať do optimalizácie taktiky na EURE. Tréner Calzona bude namiesto toho hlavou v Neapole. Verím, že mu jeho podporný tím v tomto pomôže, no sprostredkované a priame sledovanie sú dve rôzne veci.

Stanislav Šesták: Veľkým pozitívom môže byť, že bude trénerom vo veľkom klube a hráči môžu mať o to väčšiu motiváciu sa pred ním dobre ukázať, veď možno si ich raz vyberie do Neapola. Inak si nemyslím, že by sa toľko zmenilo. Reprezentáciu vedie už rok, hráčov má vybratých a má okolo seba aj široký realizačný tím, všetci vedia, čo majú robiť.

Ján Kocian: Podľa mňa to môže trochu nahlodať prípravu na EURO. Neapol bude teraz hrať zápas skoro každé tri dni, takže logicky bude musieť tréner Calzona viac energie venovať práve Neapolu. Obávam sa, že ten bude v najbližších mesiacoch pre neho prioritou. Pozitíva sa mi na tom momentálne ťažko hľadajú.

Prečítajte si tiež:

​Ako hodnotíte novú zmluvu medzi zväzom a Calzonom, podľa ktorej bude tréner pre reprezentáciu k dispozícii vždy, avšak nie výlučne, počas reprezentačných termínov? Je dostatočnou poistkou, že tréner odovzdá reprezentácii sto percent?

Ladislav Borbély: Nepoznám síce presné znenie tejto zmluvy, no podľa správania zväzu odhadujem, že má v tomto veľmi submisívnu pozíciu. V zmluve môže byť napísané, že musí byť k dispozícii, no Neapol je seriózny klub a v Calzonovom hodnotovom nastavení bude mať prioritu, minimálne dočasne. Mne to príde, že Calzona si ide za svojím snom a SFZ mu iba vysvietil cestu. Len dúfam, že nezabudli, čo sú ich priority. Toto jednoducho nemôže byť výhodné pre našu reprezentáciu.

Stanislav Šesták: Myslím, že termíny sú dobre a jasne stanovené, nemyslím si, že tam bude akýkoľvek konflikt záujmov. Uvítal by som však viac informácií pre verejnosť. Ak teraz bude robiť kvázi na polovičný úväzok, pôjdu napríklad ušetrené financie na mládež? Alebo aké páky má SFZ, ak by sa Calzona rozhodol aj po EURE zostať v Neapole?

Ján Kocian: Neviem, aká bola tá pôvodná zmluva, koľko času mal tréner Calzona tráviť na Slovensku a pri reprezentácii. Je však jasné, že na Slovensku bude musieť teraz stráviť menej času. Čo už, jednoducho takto sa rozhodlo a všetci to musíme rešpektovať.

Prečítajte si tiež:

Odíde podľa Vás Francesco Calzona zo slovenskej reprezentácie pred vypršaním aktuálnej zmluvy, ktorú má podľa vyjadrení SFZ do MS 2026?

Ladislav Borbély: To už sme veľmi ďaleko, no pokiaľ bude úspešný, tak je jasné, že príde od neho i Neapola nejaká snaha o zachovanie kontinuity. Ak sa v takom prípade rozhodne Calzona v Taliansku predĺžiť zmluvu, je úplný nezmysel, aby pokračoval aj počas kvalifikácie na svetový šampionát na reprezentačnej lavičke. Ak by zväz v takejto spolupráci pokračoval aj naďalej ďalšie dva roky, tak to už by bola škoda komentovať a maximálne by sme im mohli ísť kúpiť jedno veľké zrkadlo, aby sa do neho mohli pozrieť.

Stanislav Šesták: Osobne predpokladám, že po nejakom čase uprednostní prácu v Neapole. Predsa len, je to špičkový klub, ku ktorému má vzťah, pozná ho a zrejme si tam príde aj na lepšie financie. Čo sa týka špekulácií o tom, že by ho Marek Hamšík mohol pri kormidle po odchode nahradiť, tak myslím, že sú ešte predčasné. Momentálne, pokiaľ viem, Marek nemá ani A licenciu. A ak by aj mal, nepredpokladám, že by SFZ pristúpil k tomu mať takého mladého trénera.

Ján Kocian: Všetko bude závisieť od toho, aká úspešná bude jar s Neapolom. Ak sa mu bude dariť, viem si predstaviť, že v Neapole mu ponúknu predĺženie a v takom prípade si myslím, že odíde ešte pred vypršaním zmluvy. Čo sa týka špekulácií o Marekovi, nepochybujem, že má ako tréner čo ponúknuť, z čoho čerpať a že aj na lavičke ho čaká úspešná kariéra. Myslím si však, že mu teraz ešte chýbajú skúsenosti a reprezentácia by bola priveľkým sústom na úvod.

Pozrite si gól Osimhena proti Barcelone, ktorý bol prvým presným zásahom Neapola pod Calzonovým vedením.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.