Čelil chudobe i tragédiám, je najstarším olympijským medailistom. Famózny Japonec nemá dosť ani v päťdesiatke

Noriaki Kasai
Noriaki Kasai Zdroj: Profimedia.sk

Vyrastal v chudobe a rodinu mu zasiahla nejedna tragédia, on však vytrval a vytvoril rekord, ktorý môže vydržať večnosť. Svoj ikonický štýl preslávil triumfom v Československu a už pred desiatimi rokmi sa stal najstarším olympijským medailistom histórie. Japonská ikona však stále šľape naplno a píše príbeh, ktorý inšpiruje tisíce.

Iba málo ľudí zosobňuje príslovie vek je iba číslo tak dobre, ako Noriaki Kasai. Japonský skokan na lyžiach dokázal počas minulého víkendu prejsť kvalifikáciou a v neuveriteľnom veku 51 rokov sa tak zúčastnil kola vo Svetovom pohári, takmer štyri dekády po svojom debute v súťaži.

S neuveriteľnými ôsmimi olympijskými účasťami medzi rokmi 1992 až 2018 si už dávno vybojoval status legendy svetového športu a svojou nezlomnou vášňou porazil vek i čas. A tento veterán to pritom v živote vôbec nemal ľahké.

Chudoba a tragédie

Ako píše pri mapovaní jeho kariéry portál Yabai, Kasai sa narodil v roku 1972 a vyrastal v extrémnej chudobe so svojimi tromi sestrami a slobodnou matkou, samoživiteľkou. I tak si však našiel cestu k pomerne netradičnému športu už ako deväťročný a vydržal pri ňom ďalších 42 rokov až dodnes.

Jeho rodinu postihol ťažký osud, keď mu mama zomrela v roku 1996 bolestivou smrťou na ťažké popáleniny a jeho mladšia sestra sa musela počas života pasovať so vzácnou krvnou chorobou, ktorej napokon ako 38-ročná podľahla.

Napriek nedostatku financií a vyrovnávaním sa s tragédiami sa Noriakimu podarilo v skokoch na lyžiach presadiť. Svetového pohára sa prvýkrát zúčastnil ako tínedžer, ešte keď stál Berlínsky múr a na olympiádu sa dostal pod japonskou vlajkou už v roku 1992 ako mladučký supertalent.

Z Československa do svetovej špičky

V rovnakom roku ako svoj olympijský debut zaznamenal Noriaki aj svoje prvé veľké víťazstvo. Dosiahol ho v práve sa deliacom Československu na podujatí Svetového pohára v Harrachove. Bolo to práve tu, kde si svet všimol jeho unikátny štýl skákania s nohami v tvare písmena V, vďaka ktorému dostal aj svoju prezývku Kamikaze Kasai.

O rok neskôr už vo Svetovom pohári vyhral trikrát a celkovo sa umiestnil na skvelom treťom mieste, ktoré si zopakoval aj o šesť rokov neskôr. V elitnej desiatke celkového hodnotenia sa počas svojej kariéry objavil hneď desaťkrát.

Až osem štartov si pripísal na zimnej olympiáde. Od Albertvillu po Pjongčang nevynechal ani jediné hry a v roku 2014 dosiahol aj na vysnenú individuálnu medailu, keď získal striebro na veľkom mostíku. Vo veku 42 rokov sa mu to zároveň podarilo ako najstaršiemu športovcovi na ZOH v histórii.

Prepis naratívov

Svoju poslednú sezónu vo Svetovom pohári absolvoval húževnatý Japonec v zime 2018/2019. Už vtedy ako 47-ročný pôsobil v športe, v ktorom majú väčšinou pretekári vrchol kariéry pred tridsiatkou, nemiestne. Jeho nedávny počin na veľkom mostíku v Sappore však totálne prepisuje všetky naratívy o starnutí v športoch.

Keď tam počas minulého víkendu bodoval po takmer piatich rokoch, ako 51-ročný stanovil rekord, ktorý má potenciál vydržať naozaj veľmi dlho.

Tento rekord môže slúžiť ako inšpirácia pre tisícky ľudí po celom svete, pretože dokazuje, že s vášňou, vytrvalosťou a húževnatosťou môže človek dosiahnuť naozaj všetko, čo si zaumieni. A navyše, už počas marca bude mať Kasai možnosť ho sám vylepšiť vo fínskom Lahti, kde sa opäť predstaví ako reprezentant krajiny vychádzajúceho slnka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Skoky na lyžiach

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.