So Shiffrinovou sú priatelia, ich dáta študuje aj Odermatt. Prístroj slovenského podnikateľa pomáha lyžiarskej špičke

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj vďaka úspechom Petry Vlhovej vie každý Slovák, čo je to zjazdové lyžovanie. Nielen Petra je však unikátom našich zjazdoviek. Martin Benko so svojím synovcom sú autori originálneho prístroja, ktorý mapuje trate a výrazne pomáha lyžiarom aj usporiadateľom pretekov Svetového pohára. Podnikateľ a inovátor sa navyše môže pýšiť aj tým, že počas pretekov v Jasnej zabezpečoval pobyt Mikaele Shiffrinovej.

Podnikateľ a inovátor Martin Benko sa venuje meraniu tratí. „Systém vďaka satelitom meria presnú polohu jednotlivých brán. Poskytujeme úplne nové dáta pre pretekárov, národné tímy, svetovú federáciu,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Pretekári si môžu naštudovať ich výstupy

Matúš Kiczko, IT manažér riešenia, nám opísal, ako to funguje: „Dotyčný, ktorý to meria, zadá jednotlivé údaje, teda typ a farbu, a pustí meranie.“ Takýmto spôsobom sa posúvajú od brány k bráne, kde zisťujú rôzne parametre pre organizátorov, trénerov či pretekárov.

Výstup v podobe grafov či tabuliek následne odošlú. „Svetová lyžiarska federácia to okamžite distribuuje všetkým tímom naraz,“ uviedol Benko. Ešte predtým než si pretekári trať pozrú fyzicky, môžu si charakter trate naštudovať aj na základe výstupov jeho tímu.

Ich dáta poctivo pred obhliadkou trate študuje napríklad Švajčiar Marco Odermatt, ktorý v posledných troch sezónach získal veľký krištáľový glóbus.

Prečítajte si tiež:

Shiffrinová na Slovensko chodí rada

Navyše, Martin Benko zabezpečoval počas Svetového pohára v Jasnej aj pobyt pre Mikaelu Shiffrinovú. Bola to pre neho príjemná záležitosť, keďže sa už roky poznajú a sú dobrí priatelia.

„Mikaela je veľmi skromná a inteligentná osoba. Na Slovensko chodí rada,“ povedal o lyžiarskej legende Benko. V Jasnej ju už druhýkrát uchvátili trofeje, ktoré dostala.

„Ak je to bežná cena, často ich rozdáva svojmu tímu. Ale povedala, že toto si zoberie domov do Ameriky,“ priblížil slovenský podnikateľ.  

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Reflex

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.