Slovenky spoznali súperky v kvalifikácii na EURO 2025. Skupina je podľa trénera výzva

Slovenky spoznali súperky v kvalifikácii na EURO 2025. Skupina je podľa trénera výzva
Ženská slovenská futbalová reprezentácia. Zdroj: TASR

Slovenské futbalistky sa v kvalifikácii ME 2025 vo Švajčiarsku predstavia v 2. skupine B-divízie. Ich súperkami budú Škótky, Srbky a Izraelčanky. Rozhodol o tom utorňajší žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Európska kvalifikácia žien bude prebiehať novým systémom od apríla do decembra 2024. Rozhodne sa v nej o 15 postupujúcich tímoch, ktoré sa pripoja k hostiteľskému Švajčiarsku. Fáza kvalifikácie ME sa bude hrať v rovnakom formáte ako Liga národov, pričom tímy sú rozdelené do troch divízií (A, B, C). V "áčku" a "béčku" je po 16 tímov, v "céčku" o tri družstvá viac.

Počiatočnú pozíciu pred žrebom v Nyone určili výsledky v nedávno skončenom ročníku Ligy národov 2023/24. Prvú fázu kvalifikačného cyklu tvoria 4-členné skupiny, resp. v C-divízii skupiny s tromi tímami. V osudí sa nachádzalo dovedna 51 družstiev, pričom Slovenky figurovali v treťom výkonnostnom koši B-divízie.

Pôvodne žreb prisúdil k trojici Slovensko, Škótsko a Srbsko hráčky z Kosova, no tie sa podľa nariadení UEFA nemôžu stretnúť so Srbskom. Ašpirovať na postup budú Škótky, ktoré vypadli z elitnej kategórie LN. Srbky neuspeli v baráži o A-divíziu a Izraelčanky postúpili do "béčka".

Prečítajte si tiež:

V elitnej divízii postúpia na záverečný turnaj z každej skupiny dvaja najlepší. Ostatné tímy zabojujú o zvyšných sedem miesteniek na ME v dvoch kolách play off v októbri až decembri. Prvé zápasy play off sa hrajú dvojkolovým systémom. V jednom kole sa stretnú tímy, ktoré skončili na treťom a štvrtom mieste v Lige A, s piatimi víťazmi skupín a tromi najlepšie umiestnenými tímami z Ligy C. Do druhého kola postúpi osem tímov.

V druhom postupovom kole sa štyria víťazi skupín a dvaja najlepšie umiestnení druhí v Lige B stretnú proti zvyšným dvom tímom na 2. mieste a štyrom tímom na 3. priečke z Ligy B. V ďalšej fáze si zmerajú sily tímy z oboch "ciest" a žreb určí sedem dvojíc, z ktorých víťazi postúpia na záverečný turnaj do Švajčiarska.

Peter Kopúň, tréner SR: "Či som spokojný alebo nespokojný? To budem až po odohratí zápasov a najmä výsledkoch, podľa toho, aké budú. Trošku ma mrzí, že máme Izrael, keďže to bude zaujímavé cestovanie a som zvedavý, ako to dopadne. So Škótskom a Srbskom máme skúsenosti, tretí súper je pre nás zatiaľ neznámou, ale táto skupina je výzva."

Prečítajte si tiež:

Zloženie kvalifikačných skupín ME 2025

A-divízia:
1. skupina: Holandsko, Taliansko, Nórsko, Fínsko.
2. skupina: Španielsko, Dánsko, Belgicko, Česko.
3. skupina: Francúzsko, Anglicko, Švédsko, Írsko.
4. skupina: Nemecko, Rakúsko, Island, Poľsko.

B-divízia:
1. skupina: Švajčiarsko, Maďarsko, Turecko, Azerbajdžan.
2. skupina: Škótsko, Srbsko, SLOVENSKO, Izrael.
3. skupina: Portugalsko, Bosna a Hercegovina, Severné Írsko, Malta.
4. skupina: Wales, Chorvátsko, Ukrajina, Kosovo.

C-divízia:
1. skupina: Bielorusko, Litva, Cyprus, Gruzínsko.
2. skupina: Slovinsko, Lotyšsko, Severné Macedónsko, Moldavsko.
3. skupina: Grécko, Čierna Hora, Andorra, Faerské ostrovy.
4. skupina: Rumunsko, Bulharsko, Kazachstan, Arménsko.
5. skupina: Albánsko, Estónsko, Luxembursko.

Budú sa radovať rovnako ako muži? Ešte raz si priamo z Tehelného poľa vychutnajte postupové oslavy:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.