Pred rokom mu hrozil koniec kariéry, teraz ho pozvali do reprezentácie. A to má len 21 rokov (príbeh)

Pred rokom mu hrozil koniec kariéry, teraz ho pozvali do reprezentácie. A to má len 21 rokov (príbeh)
Na snímke zľava Marko Stacha (HK Nitra) a Marek Sloboda (HK Dukla Trenčín). Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Skúsenosti s mužským hokejom začal zbierať už ako 16-ročný, keď dostal príležitosť medzi seniormi v Trenčíne. Je dvojnásobným účastníkom majstrovstiev sveta juniorov a výkonmi v aktuálnej sezóne si vypýtal aj pozvánku do seniorskej reprezentácie. Tá prišla v momente, keď to Marko Stacha zrejme ani nečakal. Rok predtým si totiž prechádzal náročným obdobím a nevedel, či bude môcť pokračovať v hokejovej kariére.

Mladý obranca Marko Stacha pôsobí v drese Nitry druhý rok a pod Zoborom sa vypracoval na oporu zadných radov. Hoci má stále len 21 rokov, s najvyššou slovenskou súťažou už má pomerne bohaté skúsenosti. Svoje prvé zápasy v extralige odohral v sezóne 2019/2020, keď vekovo patril len do kategórie dorastu.

„Som veľmi rád, že som v Trenčíne dostal šancu už v takom mladom veku a mohol som zbierať skúsenosti. Verím, že mi to pomohlo a budem z toho ťažiť aj v ďalšom pokračovaní mojej kariéry,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk Marko Stacha.

Po pôsobení v Dukle Trenčín sa šikovný bek rozhodol pre odchod do zámoria, kde si vyskúšal juniorskú WHL, ale nedopadlo to úplne podľa predstáv.

„Na toto obdobie mám pozitívne spomienky, aj keď sa moje pôsobenie v zámorí skončilo omnoho skôr, ako by som chcel. Práve v tom období som sa vážne zranil, ale celkovo ma to posunulo vpred po hokejovej aj osobnostnej stránke,“ uznal. 

Prečítajte si tiež:

Vážne zranenie

Zdravotné problémy ho vyradili z hokejového diania na dlhú dobu. Pre prasknutý stavec aj platničku pauzoval vyše polroka. Pre mladého hokejistu to nie je nikdy jednoduché ani po psychickej stránke.

„Bolo to veľmi hektické a myslím si, že to bolo najťažšie obdobie v mojom živote. Miestami som ani nevedel, či ešte vôbec budem môcť hrať hokej. V niektorých momentoch to pre mňa bolo až strašidelné,“ vrátil sa k neľahkému obdobiu.

V ťažkých časoch s odstupom času však našiel aj pozitíva: „V tom období som si uvedomil veľa vecí. Odvtedy si viac vážim každý jeden zápas, do ktorého nastúpim. Posunulo ma to aj po mentálnej stránke. Mal som dostatok priestoru pracovať na psychickej odolnosti. Práve vtedy som sa stal aj ,študentom hokeja‘. Začal som viac sledovať videá a všímať si na nich detaily.“

Prečítajte si tiež:

Pri debute v reprezentácii bol nervózny

V drese Nitry de facto reštartoval svoju kariéru a výkonmi v aktuálnej sezóne si vypýtal aj premiérovú pozvánku do seniorskej reprezentácie. Tá prišla v decembri pred vianočným Kaufland Cupom.

„Stále som veril tomu, že pozvánka do reprezentácie raz príde. Vedel som, že hokeju obetujem naozaj veľa. Keď som prvýkrát dostal telefonát z reprezentácie, bolo to pre mňa veľmi príjemné prekvapenie. Prišlo to akurát rok od zranenia, po ktorom som nevedel, či budem môcť pokračovať v kariére. Do istej miery som to vnímal aj ako zadosťučinenie za to, čím všetkým som si prešiel,“ povedal.

Priznal, že v prvom zápase v seniorskom národnom drese bol nervózny, ale prevyšoval u neho pocit šťastia.

Prečítajte si tiež:

Dostane sa na šampionát?

Doteraz stihol v najcennejšom drese odohrať tri zápasy a predvedenou hrou v nich rozhodne nesklamal. V dobrých výkonoch pokračuje aj v klube, čím určite púta pozornosť realizačného tímu a je horúcim adeptom na pozvánku do kempu aj pred tohtoročnými majstrovstvami sveta. Sám však hovorí, že na to ešte nemyslí.

„Samozrejme, že by som bol veľmi rád, keby som sa opäť dostal do reprezentácie, ale je to ešte pomerne ďaleko. Teraz máme pred sebou veľmi dôležitú časť sezóny v klube a na to sa sústredím. Ak by potom prišla pozvánka, budem sa v kempe snažiť ukázať v čo najlepšom svetle,“ nechal sa počuť rodák z Ilavy.

Šampionát sa tento rok bude konať v Česku. Na zápasoch Slovenska sa preto dá očakávať výrazná podpora slovenských fanúšikov. Pre hráčov to môže byť zvýšená motivácia v boji o miesto v záverečnej nominácii.

„Je to určite niečo špeciálne, keďže pre Slovákov to budú takmer domáce majstrovstvá sveta. Tým, že som ešte na šampionáte nebol, je moja motivácia aj tak dostatočne veľká. Ak dostanem šancu, spravím všetko preto, aby som sa na majstrovstvá sveta dostal,“ uzavrel Marko Stacha.

Po príchode Tomeka Valtonena na lavičku Michaloviec sa Zemplínčanom darilo. Ich víťaznú šnúru nepretrhla ani Nitra.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.