Z veľkej premiéry pre náš najväčší talent nie je nič. Olympijská nominácia sa zamotáva (+ vyjadrenie)

Martin Svrček poskytuje rozhovor na Okolo Slovenska 2022
Martin Svrček na Okolo Slovenska 2022 Zdroj: TVNOVINY.sk/Peter Matis

Mala to byť veľká premiéra na legendárnych pretekoch, napokon z toho však nič nebude. Martin Svrček, najväčší slovenský talent a po odchode Petra Sagana z tímu Total jediný slovenský profesionálny cyklista, sa nezúčastní na podujatí Miláno-Sanremo. Dôvodom je choroba, ktorá mu sťažila aj cestu za letnými hrami v Paríži.

Trinásť zo štrnástich dosiaľ vybojovaných slovenských olympijských miesteniek už pozná svojho majiteľa. Iná je však situácia v slovenskej cestnej cyklistike, kde sa o jedno smetisko uchádza viacero kohútov. Na papieri najväčšiemu favoritovi a bronzovému mužovi minuloročného svetového šampionátu do 23 rokov sa navyše teraz situácia mierne sťažila.

Na prvý monument si musí počkať

Martin Svrček jazdí za špičkový tím Soudal - Quick-Step a momentálne sa nachádza v kľúčovom roku kariéry. U Belgičanov mu končí zmluva a musí sa ukázať. Ako nedávno priznal v CykloPodcaste, na túto sezónu mal naplánovaný naozaj zaujímavý program.

Najskôr si mal vyskúšať kampaň prestížnych jarných klasík na čele s premiérovým monumentom kariéry, sobotnými pretekmi Miláno-Sanremo. V druhej časti sezóny následne označil za svoje ciele júnové Okolo Slovenska a taktiež prebojovanie sa do zostavy na niektorej z trojtýždňových Grand Tours.

Prečítajte si tiež:

​Slovenskí fanúšikovia však zostali veľmi prekvapení, keď tím Soudal vyškrtol Kysučana na poslednú chvíľu zo sobotnej štartovky. Svrček si tak bude musieť na premiéru na monumente počkať a pre TVNOVINY.sk priblížil, čo bolo príčinou.

Klasikársku kampaň som začal pred dvomi týždňami na studených pretekoch Kuurne-Brusel-Kuurne. Dosť som tam prechladol a celý minulý týždeň som mal teploty, takže kondíciu na tak dôležité preteky ako Miláno-Sanremo jednoducho nemám, povzdychol si rodák z kysuckej Nesluše, nad ktorého programom teraz visia otázniky.

Pôvodne som mal v nástrele programu aj veľké klasiky E3 a Amstel Gold Race, no aj tie sú teraz otázne. Cez víkend sa dohodnem s riaditeľom na ďalšom programe, no po klasikách by ma mal čakať etapák Štyri dni v Dunkirku.

Olympijská miestenka

Slovensko si v cestnej cyklistike vybojovalo do Paríža jednu miestenku v cestných pretekoch, o ktorú sa popri Petrovi Saganovi svojimi bodmi pričinili aj Martin Svrček, Lukáš Kubiš a aktuálny majster Slovenska, Matúš Štoček. Rozhodnúť by sa malo práve medzi poslednými tromi, keďže Sagan sa už v tomto roku zameriava na horské bicykle.

Prečítajte si tiež:

​Slovenský cyklistický zväz by mal miestenku udeliť do 31. mája. Svrček je na jej zisk favoritom, no nič nemá isté a po zdravotných problémoch bude mať čo robiť, aby si v tíme Soudal vôbec našiel priestor pre splnenie olympijských reprezentačných kritérií.

Miestenka sa udelí podľa toho, kto koľko získa UCI bodov. Ja zatiaľ ale nemám istotu, že mi Soudal niekde dovolí ísť na môj výsledok. To všetko záleží na aktuálnej kondícii tesne pred jednotlivými pretekmi. Športový riaditeľ reprezentácie tak bude prihliadať aj na moje výkony na World Tour podujatiach v službách tímu, vysvetlil víťaz juniorského Strade Bianche a najväčší slovenský talent od čias Petra Sagana.

Pozrite si reportáž o Saganovom rozhodnutí presadnúť z cestnej cyklistiky na horskú.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.