Nové logo sa nepáči rezortu školstva. Komisia preskúma, či hokejový zväz porušil zmluvu

Nové logo SZĽH.
Zdroj: hockeyslovakia.sk

SZĽH ustúpiť nemieni a tvrdí, že zmluvu ani zákon neporušil.

Nové logo slovenského hokeja, ktoré nedávno predstavil Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), sa stalo terčom kritiky. Proti upravenému štátnemu znaku protestuje ministerstvo školstva, nepozdáva sa ani rezortu vnútra, ktoré nový vizuál považuje za hanobenie štátneho znaku a výhrady má aj Matica slovenská .

Ministerstvo školstva dokonca naznačilo SZĽH, že pre nedodržanie zmluvy môže prísť o sedemmiliónovú dotáciu. O logu majú obe strany rokovať a vysvetliť si, či v ňom skutočne je slovenský štátny znak alebo nie. Podľa ministerky to štátny znak ako taký nie je.

"Nikto nemá snahu im peniaze odoberať. Chceme si vyjasniť, či zmluva bola dodržaná. Vyzveme zväz, aby nám to prišiel vysvetliť. Zriadime zrejme nejakú komisiu na posúdenie, kde sa poradíme, či je to v súlade s ustanoveniami zmluvy. Budeme si vysvetľovať. Nepotvrdzujem, že by sme chceli hokeju odoberať peniaze," uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.


Dvojkríž znázornený na troch hokejkách skritizoval aj poslanec parlamentu a podpredseda SNS Anton Hrnko, ktorý ho označil za paškvil a paródiu na štátny znak. Hokejový zväz kritiku odmieta a tvrdí, že všetko je v súlade so zákonom aj so sponzorskou zmluvou. SZĽH sa bráni tým, že na zadnej strane dresov hokejistov bude nad menovkou umiestnená aj vlajka Slovenskej republiky.

Hrnko aj napriek vysvetleniu zväzu názor nezmenil. „Logo spĺňa všetky parametre paródie na slovenský štátny znak. To, že dajú vlajočku dozadu, to je ešte horšie, ako keby tam nemali nič, lebo zákon o štátnych symboloch hovorí, že štátny znak nemôže mať druhoradé postavenie," uviedol poslanec v rozhovore pre denník Pravda .

Modifikáciu štátneho symbolu majú na dresoch aj Kanaďania

Reprezentácia aj zväz mali doteraz vlastné logá, slovenskí hokejisti navyše nosili na dresoch aj štátny znak. Po novom sa po vzore Kanady, USA, Švédska, Fínska či Českej republiky všetky logá zjednotili. 

 "Páči sa mi myšlienka so zdvihnutými hokejkami, symbolizuje to víťaznú atmosféru. Keď sme hrali v národnom tíme s chalanmi, tak sme po góloch a víťazstvách dvíhali hokejky. S logom som spokojný, je moderné, výstižné, verím, že sa bude páčiť aj ostatným," povedal pri predstavovaní nového loga legendárny Marián Hossa.

V akých dresoch vykorčuľujú slovenskí hokejisti na budúcoročných majstrovstvách sveta, je nateraz otázne. 


BRATISLAVA/kc, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti