Nie je to len o Kapustovej. Nádej nám rastie aj u mužov, hovorí Bátovská Fialková (rozhovor)

Paulína Bátovská Fialkoví.
Paulína Bátovská Fialkoví na tlačovej konferencii. Zdroj: FOTO TASR - Ján Krošlák

Dve medaily z majstrovstiev sveta a jedna z Európy, historické rekordy v rebríčkoch či prvý slovenský triumf v pretekoch mužského juniorského IBU Cupu. Naša biatlonová mládež ukončila parádny ročník, ktorý je zároveň obrovským prísľubom do budúcna. Kto z našich juniorov má najväčší potenciál a čo ďalej pre Kapustovú? Odpovedala nám Paulína Batovská Fialková, ktorej návrat do súťažného diania stále visí vo hviezdach.

Biatlonová sezóna je minulosťou a Slovensko má za sebou zvláštny ročník. Medzi elitou to bolo bez sestier Fialkových podľa očakávaní veľmi skromné, no, naopak, naša mládež zažila historicky najlepší rok. Prelomovú sezónu si užila naša hviezdička Ema Kapustová, ktorá zažiarila nielen medzi juniormi, ale predviedla aj seniorský debut ako z filmu.

Práve o výbornom ročníku našich mladých sme sa rozprávali aj s najlepšou slovenskou biatlonistkou posledných rokov. Paulína strávila tento rok na materskej, no a hoci ešte nie je rozhodnutá, či v kariére bude pokračovať, nepochybne sa teší, že Slovensko akurát včas zrejme našlo jej dedičku. Postupne tak môže chystať žezlo kráľovnej nášho biatlonu na odovzdanie práve vzostupujúcej Kapustovej.

Historické maximum

Slovenský biatlon posledné roky mohutne investuje do mládeže a naše talenty čoraz viac dokážu konkurovať aj silnejším krajinám. Tento rok bol v tomto smere doterajším vrcholom, veď v juniorskom IBU pohári sa dievčatám podarilo dosiahnuť šieste miesto a naši chlapci skončili na ôsmom. Ako informuje Slovenskybiatlon.sk, v oboch prípadoch je to absolútne historické maximum.

„Bola to skvelá sezóna, ktorú som však tak trochu aj čakala. Ja to stále hovorím, naši mladíci nie sú o nič horší ako tí nemeckí alebo nórski. Vždy od nich očakávam dobré výsledky, no a veľmi sa teším, že so zväčšujúcou podporou sa im tento rok tak dobre zadarilo,“ začína svoje hodnotenie práve skončenej sezóny exkluzívne pre TVNOVINY.sk Bátovská Fialková.

Prečítajte si tiež:

Slovenský diamant

Pochopiteľne, najžiarivejším bodom medzi našimi mladíkmi bol vzostup Emy Kapustovej. Rodáčka z Gemeru si tento rok prvýkrát vyskúšala aj elitnú kategóriu a okamžite prevýšila aj sestry Remeňové. Medailou z európskeho šampionátu a svojimi prvými 31 bodmi v elitnom Svetovom pohári sa chopila pozície našej najlepšej biatlonistky roka.

Skvelú formu naplno zužitkovala aj vo svojom poslednom ročníku v juniorskej kategórii, keď sa blysla napríklad dvomi striebrami na majstrovstvách sveta v estónskom Otepää. Do elitnej kategórie sa tak môže v budúcom roku naplno presunúť so sebavedomím.

„Možno širšia slovenská verejnosť ju pred sezónou veľmi neregistrovala, no úprimne, mňa vôbec neprekvapilo, ako skvele jej to išlo. Už dlhšie sme vedeli, že je to strelkyňa svetových kvalít, nielen medzi mládežou, ale aj celkovo,“ chváli krajanku a na otázku, čo bolo pre jej progres kľúčové, má jasnú odpoveď.

„Som veľmi rada, že pomaly napreduje aj v bežeckej časti. Dobre viem, že so slušným behom a čistými položkami sa už dá súťažiť aj v Svetovom pohári, čo koniec-koncov Ema tiež tento rok dokázala a vybojovala prvé pekné body. Ak ma možno niečo prekvapilo, tak to, že už tento rok dosiahla medailu na seniorských majstrovstvách Európy. To je veľká vec!“ uznáva.

Prečítajte si tiež:

Čo ďalej pre Emu?

Ako sme už spomenuli, Kapustová od novej sezóny prestupuje do ženskej kategórie a Slovensko bude dychtivo sledovať, či sa jej podarí nadviazať na tohtoročný progres. Trojnásobná účastníčka olympiády však varuje pred uponáhľaním celého procesu.

„Samozrejme, treba neúnavne pracovať na tom behu. Môže sa však stať, že ak prekročí v pretekoch svoju komfortnú zónu príliš vysoko nad anaeróbny prah, môže sa jej zhoršiť streľba. Keď sa naučíte dlhšie pretekať vysoko nad svojím prahom, lepšie síce bežíte, ale na strelnicu prídete plní laktátu a to nie je ideálne pre čisté streľby. O tom je však biatlon,“ hovorí Bátovská Fialková a následne zapolemizuje nad realistickými cieľmi pre Emu v ďalšej sezóne.

„Verím, že to ona, jej tréneri a predovšetkým jej fanúšikovia neuponáhľajú a nebudú čakať zázraky hneď budúci rok. Ak to zvládnu dávkovať správne, máme sa od nej na čo tešiť. Skôr ako nejaký veľký jednorazový výsledok dúfam, že sa Eme podarí konzistentne bodovať vo Svetovom pohári. Obrovský úspech podľa mňa bude, ak občas prenikne do Top 20. Akékoľvek vyššie ambície sú teraz asi ešte trúfalé a priskoré,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

A čo ostatní?

Medzi našimi mladíkmi to však nebolo iba o Eme. V celej sezóne dosiahla naša nová generácia na pretekoch IBU až 21 výsledkov v elitnej desiatke, čo je rovnako suverénny rekord. Bronz Markusa Sklenárika na Zimných olympijských hrách mládeže a decembrové víťazstvo Jakuba Borguľu v IBU Cupe dávajú dokonca aj istú nádej nášmu mužskému biatlonu, ktorý je dlhodobo slabší ako ten ženský.

„U koho vidím do budúcna najväčší potenciál? Jakub Borguľa. Prekvapil ma super úvodom do sezóny a síce mu to nevyšlo na vrcholoch roka podľa jeho predstáv, myslím si, že u neho je ešte obrovský priestor na zlepšenie. Podľa mňa práve od neho môžeme očakávať, že raz bude ťahúňom nášho mužského biatlonu. Má však pred sebou ešte obrovský kus práce,“ prognózuje Bátovská Fialková a vzápätí zamieta svoje pasovanie do pozície mentorky tejto nastupujúcej generácie v prípade svojho návratu do reprezentácie.

„Na takúto pozíciu ma zatiaľ nikto neoslovil. Samozrejme, ak by mal ktokoľvek z našej mládeže záujem o moje rady a moju pomoc, som tu pre nich. Záujem musí prísť zo strany športovcov. Nemám v úmysle starať sa do práce ich trénerov, ale ak by bolo čokoľvek, som ochotná pomôcť,“ dobrosrdečne uzatvára náš rozhovor naša historicky druhá najúspešnejšia biatlonistka po Nasti Kuzminovej, ktorá definitívne rozhodne o svojom možnom návrate do súťažného diania až v ďalších týždňoch.

Pozrite si včerajšieho frajera na záver.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.