Roky stavania trás pre Sagana sa skončili. Okolo Slovenska začína experimentovať (rozhovor)

Dojazd etapy Okolo Slovenska 2022 v Trnave
Dojazd etapy Okolo Slovenska 2022 v Trnave Zdroj: TVNOVINY.sk/Peter Matis

Organizátori Okolo Slovenska hlásia ústup od klasikárskych tratí šitých pre Sagana a hoci sa trojnásobný majster sveta môže na pretekoch tento rok v novom termíne stále ukázať, celkovo by si na jeho víťazstvo tipol iba odvážlivec. Počnúc tohtoročnou 68. edíciou sa totižto začína postupné sťažovanie profilov, ktoré reprezentuje návrat veľmi špecifickej disciplíny i horského dojazdu.

Preteky Okolo Slovenska sa v ostatných rokoch stali skutočne elitným cyklistickým podujatím. Veď v posledných rokoch je už tradíciou účasť top svetových tímov, ako je celok Visma, víťaz posledných dvoch Tour de France či Soudal - Quick-Step, jasne najvíťaznejší tím planéty za uplynulú dekádu. To sú ekvivalenty Manchestru City či Realu Madrid vo futbale.

Podujatie okrem toho prechádza množstvom malých obcí, ktoré sa tak môžu tešiť na peknú kultúrnu udalosť, no a v posledných rokoch sa viackrát dostalo aj na medzinárodné obrazovky a propagovalo tak krásy našej krajiny v zahraničí. Tento rok navyše žije šanca na historicky druhú účasť Petra Sagana na pretekoch a organizátori chystajú aj viacero zaujímavých zmien.

Viacero noviniek, ako napríklad nový termín pretekov, návrat horského dojazdu či tímovej časovky a taktiež možnosť opätovného medzinárodného prenosu pre TVNOVINY.sk vysvetľoval prezident Slovenského cyklistického zväzu Peter Privara.

Prečítajte si tiež:

Symbióza s Tour de France

Okolo Slovenska malo v kalendári jasne ustálený termín v strede septembra. To sa však po dlhých rokoch zmení. Pre olympijské hry prišlo k presunu majstrovstiev Európy do termínu našich pretekov, načo musel náš zväz reagovať. Naše podujatie sa tak po novom uskutoční medzi 26. až 30. júnom. Posledné dve etapy pritom kolidujú s prvými dvomi dňami Tour de France, čo vyvolalo množstvo zdvihnutých obočí.

„Samozrejme, náš pôvodný termín nám vyhovoval viac a už to bolo zabehnuté, rátali s tým aj tímy, no bohužiaľ... Dôkladne sme premysleli možnosti a táto bola najlepšia. Týždeň pred Tour nie je v kalendári žiadne podujatie a je množstvo ľudí, ktorí sa nedostali na Tour de France alebo nedokončili Giro a hľadajú možnosti pretekať,“ vysvetľuje Privara na úvod.

Svoju rolu v tom zohrala aj snaha organizátorov opäť získať vysielací čas na Eurosporte. Minulý rok preteky na medzinárodných obrazovkách chýbali, lebo nedostali sľubovanú dotáciu od štátu na výrobu prenosu. Tento rok však vyzerajú rokovania s novovzniknutým Ministerstvom športu a cestovného ruchu lepšie, veď Okolo Slovenska je ideálnym spojením oboch hlavných zámerov rezortu.

„Čosi máme sľúbené a vysielací čas dohodnutý. Rozmýšľali sme aj nad májovým termínom, aby sme nadviazali na preteky Okolo Maďarska, ktoré majú dobrú štartovku a tímy by sa k nám vedeli ľahko presunúť, no Eurosport nechce vysielať popri Gire ešte ďalšiu cyklistiku naživo. To je priorita a v júni sa to podarí v prvých troch etapách,“ hovorí prezident zväzu i organizačného výboru pretekov a následne vysvetľuje aj symbiózu s Tour de France.

„Tie dva záverečné dni by sme vyriešili ukončením etapy skôr, už o 14.30 h, teda keď sa etapa Tour ešte len rozbieha, takže ľudia by si nás mohli pozrieť naživo na Eurosport Player a potom prepnúť na Tour. Taktiež keď sa Tour skončí, prisľúbené máme, že pôjdeme zo záznamu hneď po nej, o nejakej šiestej. Je však jasné, že v budúcich rokoch sa chceme vrátiť k pôvodnému septembrovému termínu,“ priznáva.

Prečítajte si tiež:

Koniec trás pre Sagana?

Odkedy sa preteky dostali do 1. kategórie UCI bola, samozrejme, vysoká možnosť účasti Petra Sagana na našich cestách. Žilinský fenomén však ukončil profesionálnu kariéru a hoci je stále v hre jeho rozlúčka s domácim podujatím v júni v drese slovenského Pierre Baguette, vyzerá to tak, že trasa sa viac nebude stavať na Sagana a začne sa s ňou experimentovať.

„Nebudeme ani predstierať, že tie trasy neboli pre neho. Chceli sme, aby bola v histórii našich pretekov víťazne zapísaná naša najväčšia domáca hviezda a to sa podarilo v roku 2021. Teraz v ďalších rokoch už by sme sa mohli vrátiť k niekdajšiemu ťažšiemu profilu. Veď napríklad, keď som ja jazdieval Okolo Slovenska kedysi, tak sme bežne končili na kopcoch. Pamätám si dokonca horskú časovku na Martinské Hole,“ avizuje Privara zmenu myslenia, ktorej dôkazom je aj návrat Štrbského plesa či dokonca tímovej časovky.

„Je to zaujímavá disciplína a tým, že začíname na juhu Slovenska, nevedeli by sme tu poskladať atraktívny profil. Práve naopak, bola by to rovina s vetrom, hrozili by pády. Menšie tímy v celkovom poradí určite utrpia, no chceme tie rozdiely limitovať tým, že povolíme iba štart na čisto cestných bicykloch, nie špeciáloch, ktoré majú lepšie tímy, samozrejme, kvalitnejšie,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Začína sa doba hôr?

Po piatich rovinatých a klasikárskych ročníkoch boli vyslyšané želania fanúšikov a na Okolo Slovenska sa vracia horský dojazd. Konkrétne pôjde o cieľový výšľap na Štrbské pleso, na ktorom u nás pred šiestimi rokmi vyhral hviezdny Julian Alaphilippe, a cez ktoré sa pôjde v posledný deň dokonca viackrát.

„Stúpanie zo Štrby nepatrí k najnáročnejším, tak ho pôjdeme v rámci okruhov viackrát a hádam tam vzniknú riadne rozdiely. Pôvodne sme dúfali v Kráľovu Hoľu. Oslovila nás miestna župa a dokonca už na to boli aj financie z eurofondov. Vedenie štátnych lesov však tvrdilo, že časť cesty patrí im a nestihli sme sa dohodnúť,“ prezrádza Privara a milovníkov vrchárskych súbojov nepochybne poteší aj to, že do budúcna sú v hre aj ďalšie horské dojazdy.

„Veľmi podobné to je aj so Smrekovicou. Ružomberok má veľký záujem, ale nie je tam momentálne vhodná cesta. Majú prísľub, že prídu peniaze na opravu, tak uvidíme. Uvažovali sme aj nad Sliezskym domom, no tam hore zase nedostanete žiadne autá a neexistuje ani cesta dole. Museli by sme pretekárov púšťať naspäť tou istotou cestou, ako to vídavame na Vuelte, a do toho sme sa napokon púšťať zatiaľ nechceli, hoci raz by to možno šlo,“ uzatvára Privara.

Pozrite si reportáž o Saganovom rozhodnutí presedlať z cestného na horský bicykel.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.