Na pretekoch Okolo Baskicka mal ťažký pád i víťaz Tour de France. Mimo hry môže byť celé mesiace

Na pretekoch Okolo Baskicka mal ťažký pád i víťaz Tour de France. Mimo hry môže byť celé mesiace
Jonas Vingegaard v žltom drese pre lídra celkového poradia Tour de France. Zdroj: TASR/AP/Daniel Cole

Cyklistické preteky najvyššej kategórie World Tour Okolo Baskicka videli v štvrtok ťažký pád viacerých hviezd. V nemocnici skončili napríklad víťaz posledných dvoch Tour de France Jonas Vingegaard z tímu Visma alebo exmajster sveta Remco Evenepoel zo Soudalu.

K pádu prišlo v pravouhlej zákrute 35 kilometrov pred cieľom, potom ako do nej naletelo viacero pretekárov v príliš veľkej rýchlosti a na nekvalitnom povrchu sa neudržalo na ceste. Viacerí skončili v betónovej stoke pri ceste, niektorí vleteli do lesa a havarovali tam.

Viacero pretekárov vyzeralo ťažko zranených vrátane najväčšej hviezdy pretekov Jonasa Vingegaarda. Ten zostal dlho nehybne ležať na zemi a po asi pätnástich minútach ho naložili na nosidlá. Na nose musel mať kyslíkovú masku. Po etape potom prišli správy o zlomenej kľúčnej kosti, niekoľkých zlomených rebrách a prepichnutom pľúci pre Dána, ktorého účasť na Tour de France tak visí vo hviezdach.

Úplne najhoršie však skončili Jay Vine z UAE Emirates s tromi zlomenými stavcami a Steff Cras z tímu TotalEnergies, ktorý si prepichol obe pľúca a zlomil dva stavce.

Remco Evenepoel bol medzi tými, ktorí havarovali v lese a po piatich minútach vyšiel spomedzi stromov zakrvavený, krívajúc a v pozícii, ktorá jasne indikovala zlomenú kľúčnu kosť, čo sa aj potvrdilo. Okrem toho si Belgičan zlomil lopatku a vynechá ardénske klasiky.

Prečítajte si tiež:

​Preteky sa na viac ako polhodinu prerušili kvôli vyťaženosti všetkých lekárov a etapa bola kompletne časovo neutralizovaná. Šokujúco ale organizátori trvali na tom, aby pokračovali aspoň preteky o etapové víťazstvo, no iba pre šiestich pretekárov, ktorí boli už pred pádom v úniku.

Neslávny triumf si napokon pripísal Juhoafričan Louis Meintjes. Po etape sa zrušil slávnostný ceremoniál a organizátori čelili veľkej kritike za to, že réžia dlho nakrúcala zranených jazdcov po spomínanom ťažkom páde.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.