Slafkovský, Nemec, Pospíšil. Čo máme očakávať od slovenských mladíkov na MS? (rozhovor)

Slafkovský, Nemec, Pospíšil. Čo máme očakávať od slovenských mladíkov na MS? (rozhovor)
Boris Valábik. Zdroj: Instagram/boris_valabik

Do štartu majstrovstiev sveta v hokeji ostáva necelý mesiac a hokejová horúčka pomaly stúpa. Fanúšikovia aj odborníci v týchto dňoch a týždňoch budú často riešiť tvorbu záverečnej nominácie. V nej by nemali chýbať niekoľkí hráči z NHL. Záujem reprezentovať už prejavili napríklad Juraj Slafkovský či Tomáš Tatar. Práve na túto dvojicu sa bude náš tím v ofenzíve zrejme najviac spoliehať.

Na úvodnom oficiálnom kempe reprezentácie na začiatku prípravy sa v Humennom stretlo 23 hráčov a medzi nimi aj jeden nováčik Rayen Petrovický. Súťaže v zámorí aj v Európe však stále prebiehajú a zloženie kádra sa bude postupne obmieňať.

Po konci základnej časti v NHL sa očakáva príchod viacerých posíl zo zámoria. Po skvelej sezóne Juraja Slafkovského v Montreale sa bude od tohto talentovaného mladíka veľa očakávať aj v reprezentácii.

„Som zástancom toho, že hlavne pri mladých hráčoch treba byť opatrný v tom, koho budeme pasovať za lídra tímu. Na druhej strane hrať v Montreale nie je jednoduché. Myslím si, že Canadiens ho draftovali aj preto, že si na seba nepripúšťa tlak a vie s ním už v takom mladom veku dobre pracovať. To je veľká vec. Na šampionáte budeme od neho právom očakávať veľa. Na toto sú dva pohľady a ani jeden nie je nesprávny,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk Boris Valábik.

V priebehu aktuálneho ročníka sa už v NHL dokázal naplno presadiť aj obranca Šimon Nemec v New Jersey, kde sa zaradil k stabilným členom obrany Devils. Jeho príchod na majstrovstvá sveta je naozaj reálny a očakávania budú aj v jeho prípade pomerne vysoké. Bývalý hráč Atlanty však upozorňuje, že je dôležité, aby dostal správnu úlohu v tíme.

„Šimon je pripravený byť hráčom, ktorý bude podporovať útok a rozdávať prihrávky, ktoré vedia byť nebezpečné. Ak od neho niekto bude očakávať, že bude defenzívnym obrancom typu Zdena Cháru, tak toto by som chcel krotiť. Určite sa posunul dopredu aj v defenzívnej činnosti, ale to nie je jeho primárna úloha,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Často robíme rovnakú chybu

Následne hokejový expert poukázal na chybu, ktorú často robia práve fanúšikovia.

„Na majstrovstvá sveta príde hráč, ktorý v NHL hrá tretiu alebo štvrtú formáciu a my od neho čakáme, že bude dávať góly. Od ofenzívneho obrancu, naopak, chceme, aby bol defenzívnym pilierom. Šimon Nemec je určite pripravený pomáhať ofenzíve. Domnievam sa, že Craig Ramsay mu dopraje väčšiu voľnosť aj smerom dopredu a bude od neho chcieť, aby robil to, v čom je dobrý. Sám som zvedavý, s akým sebavedomím príde a zopakujem, že z pohľadu ofenzívy bude určite platným hráčom,“ popísal prednosti rodáka z Liptovského Mikuláša.

Útočné rady Slovenska by mal posilniť aj skúsený Tomáš Tatar, ktorý však neprežíva v NHL ideálnu sezónu. V poslednom období je skôr zdravým náhradníkom, a tak sa naskytá otázka, či mu po príchode do národného tímu nebude chýbať zápasová prax.

„Skôr si myslím, že príde plný chuti a hokej si bude o to viac užívať. Je to skúsený hokejista, ktorý už vie, čo musí robiť, aby vedel byť platný. Navyše Tomáš je fantastický tímový hráč. Vie byť strelec, defenzívny útočník aj líder v kabíne. Tomáš Tatar bude pre reprezentáciu vždy platným hráčom. Ak by sa mu nedarilo dávať góly, bude prospešný iným spôsobom,“ nechal sa počuť Valábik.

Prečítajte si tiež:

Pospíšil vie byť platný vo viacerých aspektoch

Zaujímavým menom pre Slovensko môže byť Martin Pospíšil, ktorý sa etabloval v tíme Calgary Flames, kde je mimoriadne cenený pre svoj fyzický štýl hry. Boris Valábik však hovorí, že má aj ďalšie prednosti, ktoré sú pre tím dôležité.

„V NHL si plní svoju úlohu a robí to, čo od neho očakávajú. Som si istý, že vie hrať aj menej fyzicky. Otázkou je, nakoľko by bol platný, ak by sme ho príliš brzdili. Tréner Ramsay má obrovskú skúsenosť s hráčmi z NHL a vie ich namotivovať tak, aby boli platní pre tím. Martin je dostatočne inteligentný hráč, aby sa dokázal preorientovať a nechal si tú zdravú tvrdosť a spôsob hry, kedy dokáže vybojovať puk pre svoj tím,“ povedal.

Niektorí by sa mohli obávať, že to často preženie a bude zbierať trestné minúty. Ani v tomto však bývalý bek problém nevidí.

„Často sú viditeľné tie zákroky, za ktoré dostane trest. On však vie byť platný aj popri tom. Dokáže byť technickým hráčom a myslím si, že naši ďalší technickí hokejisti budú veľmi spokojní, keď budú mať Pospíšila vo svojej formácii. Vybojuje množstvo pukov a je veľmi rýchly. Jeho korčuľovanie bude na veľkom klzisku obrovskou výhodou. Veľmi rýchlo sa dokáže prispôsobiť a bude robiť to, čo od neho bude reprezentácia potrebovať,“ vyzdvihol prednosti zvolenského rodáka.

Prečítajte si tiež:

V prípade Dvorského treba byť opatrný

Ďalej sa vyjadril aj na adresu nádeje St. Louis Blues Dalibora Dvorského, ktorý prežíva v OHL skvelú sezónu. To, či je správny čas na to, aby dostal priestor na seniorskom šampionáte, však musia posúdiť kompetentní.

„Pri tomto treba byť veľmi opatrný. Bez pochýb má pred sebou skvelú budúcnosť. Ide o hráča, ktorý má danosti, ktoré sa nedajú naučiť. Môže na nich naďalej pracovať a rozvíjať ich,“ povedal.

Valábik hovorí, že ak by sa šikovný útočník na šampionát nedostal, neznamená to, že reprezentácia o neho nemá záujem.

„Jeho tím v NHL má určite dobrý dôvod na to, prečo hrá juniorskú súťaž a prečo s ním pracujú takýmto spôsobom. V tomto mám veľkú dôveru v Craiga Ramsayho a Mira Šatana, ktorí sa skontaktujú s jeho tímom a zhodnotia, či je pre neho dobré, aby išiel na šampionát. Ľudia, ktorí spravia to rozhodnutie, vedia viac ako my,“ poznamenal.

Prečítajte si tiež:

Silnou stránkou ofenzíva

Bývalý hráč NHL a v súčasnosti okrem iného aj hokejový analytik hovorí, že najväčšia sila Slovenska na šampionáte by mala byť v ofenzíve.

„V minulosti sme sa často rozprávali o tom, že máme veľa bojovníkov, ale málo technických typov. Neskôr sme nevedeli nájsť strelca. Teraz sme už vo fáze, kedy máme dosť kvalitných útočníkov na to, aby sme hovorili, že ofenzíva by mala byť tým, čo Slovensko bude zdobiť. Je to dané aj štýlom hry, ktorý tréner od hráčov vyžaduje,“ povedal Valábik.

V kempe reprezentácie nechýba ani brankár Samuel Hlavaj, ktorý pred pár dňami podpísal nováčikovský kontrakt s Minnesotou Wild v NHL. Vydarený šampionát by mu teda mohol pomôcť aj v snahe vybojovať si dobrú pozíciu v zámorí.

„Už len to, že s ním podpísali nováčikovskú zmluvu, svedčí o tom, že ten tím s ním chce pracovať a niečo v ňom vidí. To, či sa ukáže na majstrovstvách sveta alebo nie, to názor toho tímu nezmení. Aj v Minnesote by boli určite veľmi radi, keby na šampionát išiel, pretože každá skúsenosť ho posúva dopredu. Treba si však uvedomiť, že reprezentácia nemá primárne vychovávať hráčov. Na majstrovstvá sveta musia ísť tí najlepší. Som si istý, že ak na to Samo bude mať, tak tam pôjde. Ak bude iný brankár s lepšou formou, tak tam nepôjde,“ vysvetlil.

Prečítajte si tiež:

Hráči z KHL zrejme neprídu

Na Slovensku stále nie je doriešená otázka, či budú na šampionáte štartovať aj hráči pôsobiaci v KHL. Názory na to, ako by to malo byť sa rôznia, ale Valábik si nemyslí, že by to malo mať výrazný vplyv na prípravu tímu.

„Všetci sú profesionáli. Tiež som zaregistroval to vyhlásenie Róberta Lantošiho a povedal som si, že by to nebolo dobré, keby to hráči takto vnímali. Ja však mám informácie, že väčšina hráčov kvôli tejto spoločenskej situácii tentoraz odmietlo reprezentáciu,“ povedal.

„Ostali tam dvaja, traja, ktorí by mali záujem reprezentovať. Bude to na rozhodnutí SZĽH, či pôjde cestou, že záleží na výkone, alebo či sa rozhodnú, že do toho nepôjdu. Do toho, či by mali ísť, alebo nemali, sa už miešať nebudem. Nie som v pozícii, aby som o tom rozhodoval, alebo vedel niečo zmeniť. Myslím si, že zväz sa už rozhodol, že tých hráčov jednoducho nepozve,“ uzavrel Boris Valábik.

Oficiálna príprava na šampionát odštartovala v Humennom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.