Slovenskí europoslanci žiadajú hokejový zväz, aby hráči z KHL nehrali v reprezentácii

Slovenskí europoslanci žiadajú hokejový zväz, aby hráči z KHL nehrali v reprezentácii
Európsky parlament. Zdroj: Profimedia.sk

Slovenský tím chcú vidieť medzi veľkými hokejovými krajinami nielen na ľade, ale aj v hodnotách fair play postavených na mierovom olympijskom duchu.

Osem zo 14 slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) vyzvalo Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), aby po vzore Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) a nepozval slovenských hráčov z ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) do reprezentácie na blížiace sa majstrovstvá sveta. Informáciu pre TASR v stredu potvrdil europoslanec Ivan Štefanec (KDH/EPP).

Štefanec pripomenul, že IIHF už rozhodla, že hokejisti Ruska a Bieloruska nebudú hrať na majstrovstvách sveta, a to ani v budúcej sezóne.

V tejto súvislosti vyvinul iniciatívu, ktorú podporilo ďalších sedem slovenských europoslancov z troch rôznych politických frakcií. Všetci v otvorenom liste vyzývajú prezidenta SZĽH Miroslava Šatana, aby zväz zakázal hráčom z KHL účasť v národnej reprezentácii.

Prečítajte si tiež:

„Obraciame sa na Vás nielen ako poslanci Európskeho parlamentu, ale aj ako športoví fanúšikovia, ktorí sú hrdí na našich reprezentantov a želajú slovenským farbám na majstrovstvách sveta čo najväčší úspech,“ uvádza sa v spoločnej výzve.

Štefanec spresnil, že poslanci "držia našim chlapcom palce", ale slovenský tím chcú vidieť medzi veľkými hokejovými krajinami nielen na ľade, ale aj v hodnotách fair play postavených na mierovom olympijskom duchu, nie na spolupráci s teroristickým režimom, ktorý má na rukách krv svojich susedov.

„Európsky parlament zaradil Rusko za svoje zločiny na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. Pôsobením v KHL, ktorá je politicky  zneužívaná na propagandistické účely, sa niektorí slovenskí hokejisti stali v lepšom prípade naivnými bábkami režimu, v tom horšom predĺženou rukou ruskej propagandy,“ uvádza sa v spoločnom liste, ktorý okrem Štefanca podpísali aj Vladimír Bilčík (nezávislý/EPP),  Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá/RE), Martin Hojsík (PS/RE), Eugen Jurzyca (SaS/ECR), Miriam Lexmann (KDH/EPP), Peter Pollák (hnutie Slovensko/EPP) a Michal Wiezik (PS/RE).

Prečítajte si tiež:

Poslanci zdôraznili, že ochrana a úcta k životu musí znamenať vždy viac ako akýkoľvek šport. Podľa ich slov reprezentácia je elitou krajiny a je dôležité, aký signál vysiela všetkým občanom Slovenska a tiež do sveta.

„Naši susedia v Českej republike tak urobili už dávno a toto rozhodnutie učinili aj hokejové severské krajiny. Svet sa na nás dnes pozorne pozerá, kam chceme patriť a čo chrániť,“ odkázal Štefanec.

Peter Pellegrini ešte pred jeho zvolením za prezidenta vyzval SZĽH, aby na MS zobral aj hráčov KHL. Výzvu si môžete pozrieť v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.