Aký je systém turnaja a koľkí postúpia? Tu sú odpovede na najdôležitejšie otázky smerom k EURO 2024

Aký je systém turnaja a koľkí postúpia? Tu sú odpovede na najdôležitejšie otázky smerom k EURO 2024
Trofej pre víťaza ME vo futbale. Zdroj: Profimedia.sk

Kontinentálny šampionát vo futbale sa tento rok uskutoční v Nemecku. Prinášame prehľad najdôležitejších otázok a odpovedí.

Futbalová horúčka pomaly, ale isto stúpa. Do začiatku tohtoročného futbalového Eura totiž zostávajú už menej ako dva mesiace. S ubúdajúcim časom do začiatku tohto šampionátu preto postupne bude rásť aj záujem fanúšikov, ktorí neraz budú pátrať po základných a dôležitých informáciách.

Ponúkame vám preto otázky a odpovede azda najdôležitejších vecí, ktoré by mal ovládať každý futbalový fanúšik:

V poradí koľké je tohtoročné EURO?

Ide o v poradí 17. majstrovstvá Európy.

Dajú sa niekde vyhrať lístky?

Áno, zasúťažiť si môžete aj s Televíziou Markíza TU.

Kde sa uskutoční EURO 2024?

Usporiadateľskou krajinou je Nemecko, hrať sa bude v desiatich mestách – Berlín, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Kolín, Lipsko, Mníchov a Štuttgart.

Ako dlho potrvá EURO 2024?

Začína sa v piatok 14. júna otváracím zápasom domáceho Nemecka proti Škótsku a vyvrcholí v nedeľu 14. júla finálovým stretnutím.

Koná sa EURO každoročne?

Nie, toto podujatie je raz za štyri roky, rovnako ako majstrovstvá sveta. Každé dva roky sa však koná jeden z týchto eventov, teda v roku 2026 budú MS v Severnej Amerike.

Prečítajte si tiež:

Aký je formát turnaja?

Celkovo 24 účastníkov je rozdelených do šiestich skupín po štyroch. Dva najlepšie celky z každej skupiny postúpia do vyraďovacej časti šampionátu. Tam ich doplnia ešte štyri najlepšie tímy z tretích miest. Pri zhodnom počte bodov u dvoch tímov o ich poradí v skupine rozhodne výsledok vzájomného zápasu. Až po ňom by prišlo na rad celkové skóre.

Aký je systém vo vyraďovacej fáze?

Po skončení základných skupín sa hrá klasický play off pavúk na jedno stretnutie. Pokiaľ by sa vo vyraďovacej časti nerozhodlo o postupujúcom po 90 minútach, tak by nasledovalo predĺženie. Ak by ani to nerozhodlo, nasleduje rozstrel zo značky pokutového kopu.

Kto bude najväčším favoritom?

Celkom určite medzi topfavoritov treba považovať domáce Nemecko, ale aj Francúzsko, Anglicko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko či Holandsko.

Kto obhajuje titul a zažije niektorý tím premiéru?

Prvenstvo spred troch rokov sa pokúsi obhájiť Taliansko, vôbec prvýkrát si účasť na Eure vybojovalo v baráži Gruzínsko.

Ktorý tím má najviac prvenstiev v histórii?

Najviac prvenstiev majú na konte Nemecko a Španielsko, ktoré vyhrali trikrát. Nemecko naposledy v roku 1996, Španielsko pred dvanástimi rokmi.

Prečítajte si tiež:

Kde a kedy bude hrať Slovensko?

Naša reprezentácia odohrá tri duely E-skupiny, postupne 17. júna proti Belgicku vo Frankfurte, 21. júna v Düsseldorfe proti Ukrajine a o päť dní neskôr sa vráti do Frankfurtu, kde nastúpi proti Rumunsku.

Kto je maskotom turnaja?

Maskotom je medveď Albärt. Ide o slovnú hračku, ktorá spája meno Albert a nemecký výraz pre medveďa (Bär). Meno určili v hlasovaní návštevníci webu Európskej futbalovej únie (UEFA) a školáci z európskych krajín.

Ktoré hviezdy na turnaji neuvidíme?

Keďže sa na EURO neprebojovalo Nórsko, neuvidíme superhviezdnu dvojicu z Manchesteru City, resp. z Arsenalu – Erling Haaland a Martin Odegaard. Z rovnakého dôvodu tiež budú chýbať aj Alexander Isak (Švédsko/Newcastle) či Evan Ferguson (Írsko/Brighton).

Pozrite si reportáž o žrebe základných skupín EURO 2024:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.