Má čísla ako európska špička, hviezdi aj zranený. Nový Hamšík bude lídrom repre, už ho chcú top ligy (príbeh)

Má čísla ako európska špička, hviezdi aj zranený. Nový Hamšík bude lídrom repre, už ho chcú top ligy (príbeh)
V Česku vystrelil ako konfeta a Slovákom tak na pozadí úspešnej kvalifikácie vyrástla hviezda. Kto je Tomáš Rigo? Zdroj: Archív respondenta

Jeho svet sa točí len okolo lopty. Tomáš Rigo už kvôli futbalu býval v malom domčeku vedľa ihriska, neskôr mu v Slavii Praha namerali čísla, aké majú najlepší rovesníci v Európe. Dnes ho prirovnávajú k Hamšíkovi, Schweinsteigerovi či Fabregasovi a chcú ho v najlepších ligách sveta. To všetko ešte pred 22. narodeninami. Oslávi ich na majstrovstvách Európy?

Budúci líder slovenskej reprezentácie, o tom nepochybujte, nadchýnajú sa (nielen) českí experti zakaždým, čo Tomáš Rigo nohou ťukne do lopty.

Strieľa výhradne krásne góly, po nich vždy rebelsky vyplazuje jazyk, sebavedomo prikladá prst na pery alebo vďačne posiela srdiečka priateľke, ktorá mu pomáha i analyzovať protistojace obrany.

„Pochádza z Brazílie, takže o futbale čosi vie,“ žmurkol kreatívny streďák a hravo odpovedal na otázky pre TVNOVINY.sk. Viac než tisíc slov o mene, ktoré ešte budete počuť.

Prečítajte si tiež:

Na východe aj kúsok Anglicka

„Poriadna raketa,“ uznanlivo vraveli rodičia fanúšikovia, keď malý útly chlapec s dresom po kolená, ale strelou po otcovi, roztriasal sitá za brankármi – akoby to bola tá najľahšia vec na svete. Keď s loptou okolo šestnástky krúži dnes, súperi rovno tasia biele vlajky.

„Otec sa furt háda, že bol lepší i rýchlejší, ale dávno som ho predbehol,“ smeje sa Tomáš Rigo, so 135 gólmi v kategórii do trinásť rokov najlepší strelec v republike.

„To som ešte hrával na krídle, dobré časy,“ spomína oduševnene. V Prešove kvôli futbalu už na základnej škole býval v malom domčeku – hneď vedľa ihriska.

„Taký kúsok anglickej akadémie na východnom Slovensku. Vyrastali sme tam spolu s Tomášom Suslovom a vo všetkom sa pretekali. Či to platí dodnes? V seniorskej repre má, tuším, jeden presný zásah, hádam ho čoskoro predbehnem,“ verí.

Srdiečka do publika. Zdroj: Archív respondenta

Medzi európskou špičkou

Po prípravnom zápase za Ružomberok sa ozvala Slavia Praha. Rozhodnutie? „Asi milisekunda. Okamžite som volal domov, že sa cez leto sťahujem do Česka,“ hovorí.

„Prvé mesiace boli náročné, nové prostredie, veľké mesto... Hneď ako som si zvykol, začali vystrájať členky. Najprv som si oba podvrtol, potom v nich pretrhol väzy. V mladšom doraste som sa tak za pol roka ukázal v jedinom zápase,“ spomína.

No záložník, ktorého myšlienky na trávniku vraždia protivníkom taktiky, sa z ničoho „nepototo“. A nezľakol sa ani vtedy, keď v sedemnástich s o rok staršími dvíhal nad hlavu majstrovský titul a debutoval za áčko – v Európskej lige proti nemeckému Leverkusenu: „Síce za nepriaznivého stavu, ale s istotou postupu do play-off. Krásny začiatok.“ 

Tomáš Rigo v Zdroj: Slavia Praha (Instagram)

Dátové analýzy mu namerali čísla ako najlepším európskym rovesníkom hrajúcim na jeho poste, renomovaný tréner Trpišovský vyzdvihol najmä komplexnosť či faktor X v ofenzíve. Rigo napriek tomu jarnú atmosféru vyraďovacích bojov proti Leicestru či Arsenalu na Edene nezažil.

Éra, v ktorej „zošívaní“ v priebehu troch sezón stihli tri domáce prvenstvá, dvakrát európske štvrťfinále i v Lige majstrov remizovať s Interom Miláno či Messiho Barcelonou, k tomu konkurencia ako Souček (už kapitán českej repre a pilier West Hamu) alebo Lingr (letná posila holandského Feyenoordu), by hocakému tínedžerovi flek uvoľnila len ťažko. Aj preto sa druholigový Vlašim objektívne javil ako ideálna voľba.

„Čakal som, že príležitostí bude viac, ale Slavia hrala skvelý futbal, rok čo rok v Európe. Ja som zase potreboval nastupovať pravidelne, aklimatizovať sa aj v ťažkých zápasoch, trochu zosilnieť, nabrať svaly. V Prahe to vnímali rovnako – tak sme sa dohodli.“

Prečítajte si tiež:

Druhý Hamšík? Radšej prvý Rigo

Dvojročné hosťovanie splnilo účel. Pod dohľadom špeciálneho kondičného trénera či experta na výživu vyrástol, v druhej najvyššej súťaži pozbieral takmer maximálny počet minút. A exceloval, aj keď súci na barly.

„Pol sezóny ma akosi opäť bolel členok, až magnetická rezonancia ukázala, že som ju odohral s potrhanými väzmi. Mesiac len injekcie, noha v dlahe, no odvtedy sa cítim skvelo na ihrisku i mimo. Vlašim bol perfektná škola, nás mladých dopĺňali skúsení borci, dalo mi to veľa.“

V lete ho do svojich plánov zaradil Pavel Hapal. A projekt Rigo sa dokonale podaril. Keď sa lúčil so Slaviou, stál 150-tisíc, dnes pri ňom svieti cenovka dva milióny. Postavu chlapčeka nechal plávať vo Vltave, do Ostravy vkročil ako muž - viac než pripravený. A odkedy sa v siedmom kole premiérovo objavil v základe, už doň nikoho nepustil.

„Suverénne najväčší klenot Baníka, nielen teraz, za posledné roky. Svoju prvú sezónu hrá, akoby bola jeho desiata. Ešte nedal škaredý gól a absolútne neupadol do priemeru. Budúci hráč jednej z top piatich európskych súťaží a líder slovenskej reprezentácie. Nie sme zvyknutí, že má niekto také sebavedomie, ale práve to je základom úspechu. Aj v Ostrave boli prekvapení, aký až je dobrý,“ ospevovali Popradčana v slovenských médiách redaktori českého denníka Sport.

Odkedy hrá, Baník má dôvod na oslavy. Zdroj: Archív respondenta

„Bod zlomu? Vskutku neviem, no odkedy nastupujem, herne i výsledkovo sa nám darí. V tabuľke rastieme, sme štvrtí, asi tréner nemal dôvod meniť. Vie, že mám dobrú strelu, viem to aj ja, preto ma takpovediac tlačí do koncovky. Už v Prešove bola tvrdá, ak ju spresním, do konca ligy azda ešte pár banánov prihodím,“ dúfa Tomáš Rigo.

Na trávniku bežne odjazdí dvanásť kilometrov, nezašíva sa, veľa riskuje, čo mu vychádza. Odborníci v ňom vidia Schweinsteigera či Fabregasa. „A prirovnanie k Marekovi Hamšíkovi možno sedí ešte viac,“ podotkol pre Sportnet český expert Michal Kvasnica.

„Ťarcha nie, skôr motivácia, keď vás niekto porovnáva s takými veľkými menami, krásne sa to počúva. No ja sa sústredím sám na seba. Marek je legenda, ale radšej chcem byť prvý Rigo, ako druhý Hamšík a dennodenne sa zlepšovať. Možno potom niekomu raz dajú za vzor mňa,“ zhrnul rozumne.

Prečítajte si tiež:

Nemecko, Taliansko či Rosický

Iní by kvôli ostravským fanúšikom – najprísnejším v Česku – pýtali prášky na predpis, on pod ustavičným tlakom kvitne do krásy. Koniec koncov, aj jeho príchod ovplyvnil, že 15-tisícové tribúny menej bučia a radšej oddane tlieskajú.

„Ale na začiatku som si tiež vypočul svoje. Chcú vidieť jedenásť bojovníkov, nie flákačov, preto každý duel musíme odmakať so srdcom. Keď v Ostrave idem do obchodu, už ma poznajú. A áno, aj sa usmejú,“ tiež hovorí s úškrnom.

Či hrá na poste šestky, osmičky alebo desiatky, nerieši, ako vie šprintovať hore a rozdávať finálky, tak aj cúvať a plniť defenzívne úlohy. Spĺňa moderné atribúty, má nízky vek, namiesto nervozity sebavedomie a presne to udiera do očí skautom. Preto sa v Slavii akiste škrabú za uchom, že taký talent pustili na prestup.

Aj toto dokážu ostravskí fanúšikovia. Zdroj: Archív respondenta

„Možno a možno nie, ale ak áno, je to pre mňa signál, že veci robím správne. Keby ma volali naspäť, určite by som popremýšľal, no musí sa stať veľa, aby taký krok mal význam. Uvidíme, čo bude cez leto,“ zamýšľa sa.

Nech sa v prestupovom kolotoči od júla do augusta vykrúti čokoľvek, jedno je isté - za „pár šupov“ to nebude. Rigo má pre Baník cenu zlata, veď už v osemnástich ho lanáril Groningen, neskôr Liberec i poľský šampión Raków Čenstochová. Všetko monitoruje aj Tomáš Rosický, športový riaditeľ Sparty Praha. Sny 21-ročného univerzála ťahajú do Španielska alebo Talianska a možno sa čoskoro naplnia.

„Nejaké ponuky už chodia, agent spomínal záujem z Nemecka, Talianska či Belgicka. Po sezóne si sadneme, ale teraz je prioritou záver ročníka, skončiť čo najvyššie. No aj keby sa v lete neudialo nič, rád zostanem v Ostrave. Zatiaľ mi dala všetko, som tu spokojný,“ tvrdí.

Prečítajte si tiež:

Šťastný chlap s veľkou budúcnosťou

Experti mu veštia i pozíciu budúceho lídra slovenskej reprezentácie, premiérovú pozvánku od Calzonu dostal už na prípravné duely s Rakúskom a Nórskom. Dvadsiate druhé narodeniny oslávi tretieho júla. Bude to na majstrovstvách Európy?

„To by som veľmi rád, EURO je môj cieľ, pritom rok dozadu som na seniorskú repre ani nepomyslel. Záleží len na mojich výkonoch, či dokážem presvedčiť trénera, posnažím sa predviesť čo najlepšie. A keby to nevyšlo, rád sa zapojím do prípravy v dvadsaťjednotke.“

Tomáš Rigo s priateľkou aj analyzuje súperov. Zdroj: Archív respondenta

Tú kontinentálny šampionát čaká o rok, v role usporiadateľskej krajiny. „Keďže hráme doma, určite nás príde povzbudiť množstvo ľudí. Ďalšia motivácia a, samozrejme, šanca sa ukázať,“ verí opora „sokolíkov“, ktorá má aj špeciálnu tajnú zbraň – priateľku z krajiny zasľúbenej futbalu.

„Pochádza z Brazílie, takže sa o futbale bavíme stále. Je doň zbláznená rovnako ako ja. Veď počas MS musel u nás doma každý povinne nosiť brazílsky dres a fandiť ostošesť. Rozoberáme zápasy i detailne analyzujeme súperov. Spoznali sme sa v Španielsku, na dovolenke, zatiaľ všetko klape,“ uzavrel Tomáš Rigo – šťastný chlap s veľkou budúcnosťou.

Ružomberok uhral v Žiline bezgólovú remízu. Pozrite si zostrih:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.