Opäť sa nedostali do finále. Michalovce odvolanie Kúdelku neľutujú, chceli to spraviť už skôr (rozhovor)

Opäť sa nedostali do finále. Michalovce odvolanie Kúdelku neľutujú, chceli to spraviť už skôr (rozhovor)
Na snímke lavička Michaloviec, hore tréner Peter Kudelka. Zdroj: TASR - František Iván

Michalovce vstupovali do sezóny so smelými ambíciami. Pri trénerskom kormidle ostal Peter Kúdelka, ktorého na pozícii asistenta doplnil Tomáš Surový. Zemplínčania však striedali lepšie obdobia s horšími a vzhľadom na vysoké ciele východniarov s tým vedenie klubu nebolo príliš spokojné a rozhodlo sa pre zmenu. Tá prišla po výhre nad Slovanom Bratislava, čo mnohých prekvapilo.

V predošlom ročníku neboli Michalovce ďaleko od postupu do finále, keď stroskotali v siedmom zápase semifinálovej série na neskoršom majstrovi z Košíc. V tejto sezóne sa chceli Michalovčania prepracovať do priameho boja o titul, čo sa napokon opäť nepodarilo.

„Každý má len tie najvyššie ciele a my nie sme výnimkou. Všetci by chceli získať zlatú medailu, ale tú môže mať len jedno mužstvo. Takisto sme v úvode nepovedali, že chceme skončiť tretí. Keď sme si bilancovali sezónu v predošlých dňoch, tak aj bronzová medaila má pre nás obrovskú hodnotu. Je to veľký úspech michalovského hokeja. Sme spokojní aj s týmto výsledkom,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk športový manažér Dukly Michalovce Marek Mašlonka.

Následne priblížil možné dôvody vypadnutia v semifinále.

„V kútiku duše som veril, že sa dostaneme až do finále, ale nakoniec sa nám to nepodarilo. Bolo to spôsobené aj zdravotným stavom niektorých hráčov a tiež sme neboli stopercentne pripravení na play-off, aby sme sa prebojovali až do finále,“ pokračoval.

V semifinálovej sérii Michalovciam chýbali dvaja kľúčoví útočníci Chase Pearson a Mathew Santos, ktorých z hry vyradili zranenia. Športový manažér Dukly však našiel aj iný dôvod neúspechu.

„Na to, aby bol tím úspešný, musí byť stopercentne pripravený, či už po kondičnej stránke, ale podstatný je aj zdravotný stav. Nám postupne odchádzali hráči v dôsledku únavových zranení. Na začiatku sezóny sme mierne zanedbali kondičnú prípravu a hráči vo fyzických súbojoch zaostávali. Chýbali nám kľúčoví hráči. Nechcem teraz hľadať nejaké výhovorky, ale aj toto je jeden z dôvodov, prečo sa nám nepodarilo postúpiť,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Nečakaná zmena

Počas sezóny došlo v Michalovciach k pomerne nečakanej výmene trénera, keď Petra Kúdelku nahradil Tomek Valtonen. Fín sa do Michaloviec vrátil, aby nadviazal na svoje prvé úspešné pôsobenie na lavičke Dukly, keď v sezóne 2020/2021 doviedol tím rovnako ako teraz k tretiemu miestu. Následne na Zemplíne zotrval aj v ďalšom ročníku, po ktorom sa presunul do ICEHL, kde viedol taliansky tím HC Pusternal. Športový manažér vysvetlil, prečo sa klub rozhodol pre tento krok.

„Bola naša chyba, že sme niektoré veci zle komunikovali. Potom sa dostali von nejaké informácie skôr, ako prišlo k oficiálnemu vyjadreniu klubu. Už počas októbra, novembra, keď sme sa nachádzali v spodnej časti tabuľky, sme zvažovali tento krok. Potom prišli nejaké víťazstvá, aj keď sme v tých zápasoch nedominovali, dokázali sme ich vyhrávať aj s prispením šťastia,“ popísal prvotné úvahy o zmene.

Zlepšenie výsledkov však nebolo dlhodobé a na mužstvo opäť doľahla kríza.

„Prišli ďalšie zlé výsledky, nepáčil sa nám ani herný prejav tímu. Po prehrách s Novými Zámkami a Humenným vedeniu klubu došla trpezlivosť. O výmene trénera sa rozhodlo už po zápase proti Novým Zámkom. Bolo to však zle načasované a tréner ešte išiel s tímom do Bratislavy, kde sa podarilo vyhrať,“ vysvetlil Mašlonka.

V čase zmeny na trénerskom poste patrilo Michalovciam štvrté miesto v tabuľke, ale športový manažér pripomenul, že medzi štvrtým a deviatym tímom bol len trojbodový rozdiel, a teda hrozil aj ďalší posun smerom nadol.

Prečítajte si tiež:

Najsprávnejšie rozhodnutie

S odstupom času po skončení sezóny si je vedenie michalovského klubu isté, že tento krok bol správny.

„Sme stopercentne presvedčení o tom, že to bolo najlepšie rozhodnutie. Možno tá výmena prišla aj neskoro. Ak by sme ju urobili v novembri, mužstvo by bolo lepšie pripravené na play-off a dnes by sme hrali finále,“ uviedol.

Nový tréner priniesol potrebný impulz a presvedčil vedenie klubu o svojich kvalitách: „Nakoniec sme po základnej časti skončili na fantastickom druhom mieste, s čím sme spokojní.“

Hoci bol tréner Kúdelka medzi hráčmi obľúbený, jeho odvolanie tím zobral profesionálne.

„Hráči vedia, že takéto veci sa v športe dejú. Každý z nich si prešiel už rôznymi situáciami. Hráčov to nejako nezasiahlo a pokračovali v tvrdej práci. Nakoniec nám sezóna priniesla úspech. Viac sa to riešilo v médiách a v spoločnosti ako v samotnom klube,“ priblížil situáciu, ktorá zaujímala mnoho športových fanúšikov.

Na Zemplíne už tvrdo pracujú na tvorbe kádra pre nasledujúci ročník. Pochopiteľne príde k niekoľkým zmenám.

„Chceme si zachovať kostru tímu, pretože tu máme skvelú partiu hráčov a neradi by sme robili nejaké radikálne zásahy. Niektorí odchádzajú, skončili sa im zmluvy. Radi by sme si ponechali legionárov, ktorých sme tu mali, ale nie je to v našich silách, aby sme všetkých dokázali udržať. Väčšina Slovákov ostáva a pribudnú aj nové mená,“ povedal.

„Trénerský štáb pod vedením Tomeka Valtonena pokračuje, a preto verím, že aj v nasledujúcom ročníku môžeme byť úspešní,“ poodkryl zákulisie tvorby tímu.

Prečítajte si tiež:

Nahradiť Škorvánka nebude jednoduché

Veľká zmena nastane v Michalovciach na brankárskom poste, keďže doterajšia jednotka Stanislav Škorvánek sa z východu Slovenska presunie do českej extraligy.

„Veľmi sme chceli, aby Stano pokračoval v našom klube na dlhšie obdobie. Podpísal zmluvu v zahraničí a my sme veľmi radi, že u nás dostal priestor, aby sa stal jedným z najlepších slovenských brankárov v Európe. Môžeme byť hrdí na to, že z Michaloviec sa hráči vedia dostať do reprezentácie či lepších súťaží. Uvedomujeme si, že nahradiť Škorvánka nebude jednoduché. Pracujeme na tom, aby sme tento kľúčový post posilnili čo najlepšie.“

Fínsky kouč Tomek Valtonen priviedol Michalovce k dvom bronzovým medailám a je tak jediným trénerom, ktorému sa pre klub zo Zemplína podarilo získať extraligový cenný kov.

„Tomeka poznám veľmi dobre. Pôsobil som pod jeho vedením ako hráč a teraz s ním spolupracujem pri tvorbe kádra. Je to obrovský profesionál, ktorý dbá na detaily. Voči každému hráčovi je férový. Nerobí medzi nimi rozdiely. Preto vždy dokáže z hráčov dostať maximum. Verím, že ďalšie spoločné úspechy nás v Michalovciach ešte len čakajú,“ uzavrel Marek Mašlonka.

V príprave na majstrovstvá sveta dostane šancu zabojovať o miesto na MS aj Servác Petrovský.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.