Po prestupe mu ide karta: Niekdajší líder Dukly v zahraničí žiari a brúsi si zuby na olympiádu (rozhovor)

Lukáš Kubiš
Lukáš Kubiš Zdroj: Instagram Lukáš Kubiš / Jan Brychta

Roky sa postupne zlepšoval, až prišla ponuka spoza hraníc. Podľa svetového rebríčka ju momentálne najlepší slovenský cyklista využil a v novom drese jeho hviezda žiari ešte jasnejšie. Lukáš Kubiš pre TVNOVINY.sk priblížil rozdiely medzi najlepším českým a slovenským tímom, vysvetlil príčiny svojich skvelých výsledkov v úvode roka a potvrdil smelé olympijské ambície.

Po konci profesionálnej kariéry Petra Sagana zostala slovenská cestná cyklistika bez jasného lídra. Mal sa ním stať nádejný talent Martin Svrček, no zdravie bolo zatiaľ proti. Naša krajina však úplne bez bodov vo svetovom rebríčku nezostala, čo je zatiaľ výlučne zásluha Lukáša Kubiša.

Ten má po prestupe z Dukly Banskej Bystrice do silného českého tímu Elkov-Kasper životnú formu a v úvode sezóny 2024 valcuje podujatia kontinentálneho európskeho okruhu. Veď v osemnástich pretekárskych dňoch sa dokázal už 13-krát umiestniť v elitnej desiatke a je jasným favoritom v boji o jedinú slovenskú olympijskú miestenku.

Ako deň a noc

Kubiš dlhé roky pôsobil ako jasný líder v dlhodobo najlepšej slovenskej stajni, no počas minulej jesene ho angažoval silný český, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie kontinentálne celky Európy. V jeho drese Slovák odpálil sezónu vo veľkom štýle a porovnanie jeho jarnej bilancie s tou spred roka je ako porovnanie dňa s nocou.

Zatiaľ čo minulý rok mal v polovici apríla za opaskom iba sedem medzinárodných štartov bez akéhokoľvek umiestnenia do Top 10 či jediného UCI bodu, tento rok zaznamenal už desiatky bodov a má viac než tucet umiestnení medzi najlepšími desiatimi pretekármi vrátane tesného druhého i tretieho miesta. Chýba zatiaľ len víťazstvo.

„K tímu som sa pridal už na decembrovom predsezónnom kempe v Španielsku a práve toto sústredenie mi veľmi pomohlo. V Dukle sme nikdy nemali v zime takéto sústredenie v teple. V Elkove navyše pôsobí výborný a skúsený tréner Fiala, no a môžem povedať, že nikdy som takúto formu v úvode sezóny nemal,“ otvára Kubiš náš rozhovor.

Prečítajte si tiež:

Lídrom nie je náhodou

Rodák z Detvianskej Huty ukazuje dravosť najmä v hromadných dojazdoch a na zvlnených profiloch. V apríli sa mohol premiérovo predstaviť na prestížnych pretekoch Circuit des Ardennes, kde vysielajú svoje tímy do 23 rokov aj najlepšie zostavy sveta ako Visma alebo Soudal - Quick-Step. V jednej z etáp na tomto podujatí dokonca Kubiš došprintoval tretí, v tesnom závese za megatalentmi svetového pelotónu Britom Joem Blackmoreom a Francúzom Paulom Magnierom.

Výborne tak využíva lepší pretekársky program v novom tíme, vo svetovom rebríčku ťahá našu cyklistiku a slovenských fanúšikov možno až prekvapuje, koľko priestoru dostáva v silnom Elkove. Ako nám ale Lukáš prezrádza, do českého tímu sa rozhodne neprišiel iba učiť a lídrom nie je náhodou.

„Podstatou môjho prestupu bolo, že Elkov hľadal šprintéra a vyhliadli si mňa. Dá sa teda povedať, že v pretekoch, ktoré sú menej selektívne, som lídrom a výsledok tímu je na mojich pleciach. Na kopcovitejších podujatiach v máji sa to však zase otočí a ja budem makať na iných chalanov, ktorí majú aj lepšiu postavu do kopcov ako ja,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Druhýkrát pod piatimi kruhmi?

Kubišova forma a séria skvelých výsledkov prichádzajú práve včas. Do konca mája sa rozhodne, kto bude Slovensko reprezentovať na letných olympijských hrách v Paríži a momentálne má interná kvalifikácia iba jedného favorita. A  nie je ním ani majster Slovenska Matúš Štoček, ani jediný Slovák vo World Tour Martin Svrček.

„Pevne verím, že sa to podarí. Je to jeden z mojich veľkých cieľov a už keď som prestupoval do Elkovu, komunikoval som to s tímom. Sľúbili mi, že ma podporia, veď je to koniec-koncov prestíž aj pre nich mať v tíme olympionika,“ sebavedomo hlási Kubiš a následne ďakuje tímu, ktorý mu vyšiel v ústrety.

„Zo zväzu nám už komunikovali, že sa o miestenke rozhodne do konca mája a hlavným kritériom budú UCI body. S tímom sme môj program preto aj navrhli tak, aby som mal šancu ich získať čo najviac, za čo im ďakujem. Zatiaľ sa mi darilo ich zbierať a naozaj od januára dávam do toho všetko a verím, že ten Paríž v lete vyjde,“ hovorí.

Pre Kubiša by išlo už o druhú olympijskú účasť. Pred tromi rokmi v Tokiu sa predstavil iba ako 21-ročný a preteky nedokončil. K miestenke sa vtedy dostal trochu náhodne. Vyjazdil ju totižto Peter Sagan, ktorý však záujem o účasť na hrách neprejavil. Lukáša vtedy zväz vyslal, aby ako mladý talent získal skúsenosti. Tentoraz by už však išlo o riadne vybojovanú účasť a nepochybne by chcel aj vylepšiť výsledok z Tokia na francúzskej trase, ktorá mu sedí ako uliata.

Prečítajte si tiež:

Plný kalendár

Výborným úvodom roka sa Lukáš Kubiš iba zahrieva. Jeho kalendár je totižto plný podujatí, ktoré má zakrúžkované červenou farbou. Prvý sezónny vrchol príde na spoločných majstrovstvách Česka a Slovenska. Tento rok sa konajú v Česku a pre domáci Elkov by bolo nepochybne prestížne, keby Lukáš zaistil slovenský titul a niekto z jeho kolegov ten český.

Na domáce majstráky nadviažu preteky Okolo Slovenska a následne sa okrem olympiády 24-ročný Slovák zameria aj na európsky šampionát. Sezónu by chcel ukončiť kvalifikovaním na majstrovstvá sveta.

„Nemám v hlave konkrétne výsledky. Môžem iba povedať, že vždy chcem zájsť čo najlepší výsledok, ako sa v ten deň dá. Okrem týchto vrcholov by som sa ešte veľmi chcel presadiť na pretekoch prvej kategórie. Vlani mi vyšli preteky Okolo Slovenska, tak nadviazať na tie výkony a výsledky by bolo super,“ zakončuje momentálne najlepší Slovák vo svetovom rebríčku.

Pozrite si víťaza včerajšej ankety Frajer na záver.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.