Aston Martin neuspel s protestom, ktorý podal po kvalifikácii na VC Číny. FIA vysvetlila svoje rozhodnutie

Aston Martin neuspel s protestom, ktorý podal po kvalifikácii na VC Číny. FIA vysvetlila svoje rozhodnutie
Zdroj: Martin Trenkler

Kvalifikáciu prerušili červené vlajky a najskôr to vyzeralo, že Sainz nebude môcť pokračovať. Španielovi sa však podarilo naštartovať, dôjsť do boxov.

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) zamietla oficiálny protest, ktorý podal britský tím Aston Martin po sobotňajšej kvalifikácii na VC Číny seriálu F1. 

Dôvodom protestu bola nehoda Carlosa Sainza z Ferrari, ktorý narazil do bariér a neskôr pokračoval v pretekoch. Kvalifikáciu prerušili červené vlajky a najskôr to vyzeralo, že Sainz nebude môcť pokračovať. Španielovi sa však podarilo naštartovať, dôjsť do boxov a napokon skončil na siedmom mieste za tímovým kolegom Charlesom Leclercom.

Prečítajte si tiež:

FIA protest zamietla

Aston Martin v tejto súvislosti pripomenul pravidlo 39.6, podľa ktorého každý jazdec, ktorého monopost zastaví na trati počas kvalifikácie alebo kvalifikácie v šprinte, nebude môcť daný víkend pokračovať. Nebolo jasné, či to platí aj pre prípady, keď je auto schopné pokračovať bez pomoci, no FIA rozhodla v neprospech britskej stajne.

„Vzhľadom na množstvo príkladov, keď boli autá zastavené na rôzne dlhý čas a bolo im povolené pokračovať v účasti, rozhodnutie prijaté počas kvalifikácie nebolo v rozpore s praxou ani pravidlami," citovala z vyhlásenia FIA agentúra DPA. 

Pole position si v sobotnej kvalifikácii vyjazdil Holanďan Max Verstappen, za ním sa umiestnil jeho kolega z Red Bullu Sergio Perez. Tretiu priečku obsadil španielsky pilot Astonu Martin Fernando Alonso.

Slovenskí fanúšikovia motoristického športu si môžu vychutnávať exkluzívne priame prenosy najprestížnejšej súťaže F1 na Voyo.

Formula 1 sa vrátila do Číny po piatich rokoch.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Formula 1

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.