Diamantová liga: Duplantis stanovil nový svetový rekord v skoku o žrdi. Skvelé boli aj ďalšie výkony

Diamantová liga: Duplantis stanovil nový svetový rekord v skoku o žrdi. Skvelé boli aj ďalšie výkony
Armand Duplantis. Zdroj: Profimedia.sk

Historické maximum atakovala aj Etiópčanka Gudaf Tsegayová na 1500 m, napokon zabehla tretí najlepší čas všetkých čias.

Švédsky atlét Armand Duplantis zlepšil svetový rekord v skoku o žrdi na 624 cm. Na prvom tohtosezónnom mítingu seriálu Diamantovej ligy v čínskom meste Sia-men uspel na tejto výške hneď na prvý pokus. Historické maximum atakovala aj Etiópčanka Gudaf Tsegayová na 1500 m, napokon zabehla tretí najlepší čas všetkých čias 3:50,30 min. 

Duplantis prekonal o jeden centimeter svoje vlastné historické maximum, ktoré dosiahol v minulom roku na mítingu DL v Eugene. V halovej sezóne 24-ročný Švéd nepôsobil presvedčivo, v Glasgowe síce získal titul majstra sveta, no až po tuhom boji a piatich neúspešných pokusoch za 605 cm. Do Číny však prišiel vo výbornej forme a k triumfu v súťaži mu stačili štyri úspešné pokusy -  na 562, 582, 600 a 624 cm.  Švédsky skokanský fenomén prekonal maximum v žrdi ôsmykrát v kariére.

„Ak chcem skočiť svetový rekord, všetko musí do seba zapadnúť a dnes sa tak stalo. Nefúkal vietor a z hľadiska som dostal skvelú energiu. Po výbornom pokuse na 600 cm som cítil, že na to mám. Opäť sa vo mne rozhorel oheň. Veľmi som chcel ukázať niečo lepšie, ako to, čo som predvádzal v rozpačitej halovej sezóne," vyhlásil Duplantis podľa AFP.

Prečítajte si tiež:

V ohrození bol aj ďalší rekord

Tsegayová má titul majsterky sveta z tratí 5000 m i 10.000 m, na ktorej triumfovala pred rokom v Budapešti, no v Číne ukázala svoje kvality aj na strednej trati. Lepší čas ako ona zaznamenali iba minulý rok Keňanka Faith Kipyegonová, keď vo Florencii zabehla svetový rekord 3:49,11 a Etiópčanka Genzebe Dibabová v roku 2015 (3:50,07). Tsegayová tak bude musieť riešiť dilemu, v ktorej disciplíne sa objaví pod piatimi kruhmi, z olympiády má v zbierke iba jeden bronz, v Tokiu skončila tretia na 5000 m. 

Stovku vyhral Američan Christian Coleman časom 10,13 s. Druhý skončil jeho krajan Fred Kerley za 10,17, tretí dobehol Jamajčan Ackeem Blake výkonom 10,20. V behu na 200 m žien zaskočila favorizované Američanky 19-ročná Austrálčanka Torrie Lewisová, ktorá dosiahla čas 22,96 s. O tri stotiny sekundy predbehla úradujúcu majsterku sveta na stovke Sha'Carri Richardsonovú, tretia skončila ďalšia Američanka Tamara Clarková výkonom 23,01. 

Dramatický súboj

Dramatický súboj videli diváci na osemstovke a vznikol z neho svetový výkon roka. Zvíťazil úradujúci majster sveta Marco Arop z Kanady časom 1:43,61 min, iba o päť stotín sekundy za ním zaostal Keňan Wycliffe Kinyamal (1:43,66). Najlepší výkon sezóny predviedol aj Američan Daniel Roberts na 110 m prek. a mal hodnotu 13,11 s, Keňanka Beatrice Chepkoechová zabehla svetový výkon roka na 3000 m prek., keď zabehla 8:55,40 min. 

Silná konkurencia sa zišla na 100 m prek. žien. Zvíťazila úradujúca olympijská šampiónka Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika časom 12,45 s a o štyri stotiny sekundy zdolala Bahamčanku Devynne Charltonovú, ktorá tento rok prekonala v hale svetový rekord na 60 m prek. Tretia dobehla Francúzka Cyréna Sambová-Mayelová, ktorá výkonom 12,55 vylepšila národný rekord. Svetová rekordérka na 100 m prek. Tobi Amusanová z Nigérie dobehla až piata (12,58). 

Seriál Diamantovej ligy bude tento rok pozostávať z 15 mítingov, finále bude hostiť Brusel 13. a 14. septembra. Druhý diel je na programe už o týždeň v sobotu a opäť v Číne, atléti budú premiérovo súťažiť v Su-čou.

Pozrite si Frajera na záver.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Atletika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.