Česi proti Ronaldovi, slovanisti i krajina, s ktorou Weiss siahal na senzáciu. Predstavujeme skupinu F

Česi proti Ronaldovi, slovanisti i krajina, s ktorou Weiss siahal na senzáciu. Predstavujeme skupinu F
Ako dopadne stret Česka a Portugalska? Zdroj: Profimedia.sk

Králi kontinentu spred ôsmich rokov, dve krajiny, ktoré takmer dve dekády usilujú o opätovnú semifinálovú účasť i nováčik šampionátu. Žreb majstrovstiev Európy skupinu F „potrel“ azda každou masťou.

Do osemfinále majstrovstiev Európy postupujú prvé dva celky každej zo šiestich skupín, tiež štyri najlepšie z tretích miest. Inými slovami - dve tretiny všetkých účastníkov. Ktorým mužstvám z kvarteta Portugalsko, Česko, Turecko a Gruzínsko sa to podarí?

Posledný šampionát? U Ronalda nikdy neviete

Portugalsko vedené kultovým Cristianom Ronaldom sa v Nemecku zaradí medzi absolútnych favoritov nielen skupiny F, ale opäť i celého turnaja.

Obzvlášť po bezchybnej kvalifikácii, ktorou zverenci Roberta Martineza preleteli bez straty bodu, s najvyšším počtom strelených i najnižším počtom inkasovaných gólov. Jediné, a oba dva, im dokázali vsietiť Stanislav Lobotka s Dávidom Hanckom.

Šnúra portugalskej neporaziteľnosti sa ťahala od svetového šampionátu v Katare, aj preto ich marcová prehra 0:2 proti Slovinsku verejnosť nemálo prekvapila. To však bol iba duel prípravný.

Šiesta krajina rebríčka FIFA na zlato spred ôsmich rokov na posledných ME nadviazala len vlažne - vypadnutím v osemfinále. Preto si nielen Ronaldo bude na šampionáte chcieť stoj čo stoj zahrať o medaily, veď možno pôjde o jeho posledný. I keď, u nestarnúceho Madeirčana nikdy neviete.

Prečítajte si tiež:

Vyše dekádové usilovanie o semifinále

O postup do play-off sa s Portugalskom na EURO pobijú i krajiny, ktoré sa už vyše dekádu usilujú opätovne postúpiť medzi štyroch najlepších.

Česko si semifinálovú účasť pamätá naposledy z roku 2004, keď pred bránami finále stroskotalo na neskorších šampiónoch z Grécka. Odvtedy sa dvakrát dostalo do štvrťfinále.

Do Nemecka sa kvalifikovalo z napínavej kvalifikačnej skupiny, o miestenku sa totiž do poslednej chvíle naťahovalo s Poľskom, Albánskom či Moldavskom.

Turci „kopali“ semifinále v roku 2008, no odvtedy na kontinentálnom turnaji ani raz nepostúpili zo základnej časti. Na ME 2024 však prichádzajú špeciálne povzbudení výkonmi z kvalifikácie, svoju skupinu totiž ovládli pred Chorvátskom, Walesom, Arménskom i Lotyšskom.

Prečítajte si tiež:

Slovanisti i 85-miliónová hviezda

Posledným dielikom skupiny F je nováčik európskeho šampionátu.

Gruzínsku sa v baráži kvalifikácie podarilo to, čo mu pred štyrmi rokmi smolne nevyšlo pod taktovkou Vladimíra Weissa st. Už lodivod bratislavského Slovana vtedy s Gruzíncami siahal na senzáciu, no nad ich sily bolo v rozhodujúcom dueli Severné Macedónsko.

Teraz však opretí o futbalové umenie 85-miliónového Kvichu Kvaratskheliu, Otara Kiteishviliho, Giorgiho Čakvetadzeho, ale aj skúsenosti „belasej“ dvojice Gurama Kašiu a Džabu Kanakavu, pokorili Luxemburčanov i Grékov a oslavovali prepis histórie.

Zápal, aký nielen v ušlej kvalifikácii preukázali svedčí, že na ME môžu byť želiezkom v ohni. A že ich neradno podceňovať.

Pozrite si ohlasy na skupinový žreb majstrovstiev Európy:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme UEFA EURO 2024

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.