Má formu ako hrom. Nie z NHL, ale hráč z českej ligy môže byť naším streleckým žolíkom na MS (rozhovor)

Má formu ako hrom. Nie z NHL, ale hráč z českej ligy môže byť naším streleckým žolíkom na MS (rozhovor)
Zľava Róbert Lantoši (Slovensko) a brankár Henrik Haukeland (Nórsko) v zápase MS 2023. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Príprava slovenskej hokejovej reprezentácie na blížiace sa majstrovstvá sveta v Česku je v plnom prúde. Tento týždeň odštartovala jej druhá polovica. V prvých štyroch dueloch si Slovensko pripísalo tri výhry a raz ťahalo za kratší koniec. Jedným z najlepších hráčov vo výbere Craiga Ramsayho je Róbert Lantoši, ktorý je horúcim adeptom na to, aby sa dostal aj do záverečnej nominácie.

Rýchly krídelník patrí v aktuálnom kádri medzi najskúsenejších hráčov. Pod taktovkou kanadského trénera nechýba takmer na žiadnej reprezentačnej akcii. Miesto v národnom tíme mu právom patrí. Dokazuje to výkonmi na ľade. Po skvelej sezóne v Mladej Boleslavi si formu priniesol aj do reprezentácie. V doterajších štyroch prípravných dueloch zaznamenal deväť bodov.

„Momentálne sa mi hrá veľmi dobre. Som dobre nastavený. Bojujem o to, aby som sa dostal na majstrovstvá sveta a dávam do toho maximum a snažím sa odvádzať prácu, ktorá sa odo mňa očakáva,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk Róbert Lantoši.

Rodák z Prievidze sa tento rok môže predstaviť už na piatom svetovom šampionáte. V boji o miesto tak má miernu výhodu, keďže už dobre pozná systém hry, ktorý tréneri národného tímu od hráčov vyžadujú.

„Je to hlavne o korčuľovaní. Tréner od nás chce, aby sme stále aktívne napádali súpera a boli aktívni. Nechceme na nič čakať. Snažíme sa udávať tempo hry a prekorčuľovať každého súpera. Toto mne osobne veľmi vyhovuje,“ priznal.

Prečítajte si tiež:

Spolupráca v útoku funguje

V zápasoch, ktoré Slovensko v príprave doteraz odohralo, sa Lantoši objavoval vo formácii s Oliverom Okuliarom a zdá sa, že si na ľade výborne rozumejú.

„Myslím si, že to ide celkom prirodzene a jednoducho si navzájom vieme vyhovieť,“ popísal spoluprácu s útočníkom, ktorý sa z Hradca Králové prepracoval až k zmluve s Floridou Panthers.

Práve posledný dvojzápas v Nemecku vyšiel Lantošimu naozaj výborne, keď si pripísal až šesť bodov. Vďaka tomu si vyslúžil pochvalu od celého realizačného tímu Slovenska. K nejakej extra komunikácii medzi ním a trénermi však neprišlo.

„Nehovorili mi nič špecifické. Ja viem, aká je moja úloha. Teší ma, že som začal byť efektívnejší v zakončení aj pri hre. Som rád, že si to tréneri všimli a budem sa snažiť pokračovať v nastolenom trende,“ povedal odhodlane.

Pri hodnotení duelov ho neobišiel ani asistent trénera Peter Frühauf, ktorý uviedol, že by mohol byť v niektorých situáciách sebeckejší. Viac svetla do tohto vyjadrenia vniesol samotný hráč.

„V tých zápasoch boli nejaké situácie, kde som mohol vystreliť, ale neurobil som tak. Je to proces, kedy sa človek rozhoduje. Nie vždy chcem zo všetkého strieľať a hľadal som aj spoluhráčov. Myslím si, že v tomto som sa asi najviac zmenil, že teraz ide z mojej hokejky podstatne viac striel ako predtým,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Zvýšený tlak nepociťuje

S blížiacim sa štartom šampionátu káder reprezentácie postupne doplnia aj hráči zo zámoria. Svoju účasť už potvrdili piati hokejisti z NHL - Šimon Nemec, Juraj Slafkovský, Tomáš Tatar, Martin Pospíšil a Pavol Regenda. Vzhľadom na to, že sa majstrovstvá sveta konajú v Česku, v blízkosti slovenských hraníc, očakávania verejnosti budú určite dosť vysoké. Najproduktívnejší legionár českej extraligy však zvýšený tlak nepociťuje.

„Každý z nás sám od seba čaká, že výkon a výsledok na majstrovstvách sveta bude kvalitný. Nikto tam nejde s tým, že tam ideme vybojovať jedenáste miesto. Šport je o víťazstvách a my chceme vyhrať čo najviac zápasov,“ povedal.

Ešte štyri zápasy 

Pred štartom turnaja odohrá Slovensko ešte štyri prípravné stretnutia. Dvakrát sa stretneme s Českom a v poslednom týždni nás čakajú ešte duely proti Poľsku a USA. Aktuálny blok prípravy vyvrcholí práve dvojzápasom proti našim západným susedom. Róbert Lantoši očakáva kvalitné súboje.

„Bude to o tom, aby sme si zvykli na systém hry, vyladili detaily. Každý chceme podávať čo najlepšie výkony. Všetci sa chceme dostať na šampionát a máme stopercentnú motiváciu predvádzať svoj najlepší hokej. Urobíme všetko preto, aby sme v tých zápasoch boli úspešní,“ uzavrel Róbert Lantoši.

Pred dvojzápasom s Českom nastali v nominácii zmeny.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.