Hviezdny rakúsky lyžiar sa vráti na svahy. Bude reprezentovať krajinu, v ktorej sa narodila jeho matka

Na archívnej snímke zo 4. septembra 2019 rakúsky lyžiar Marcel Hirscher.
Na archívnej snímke zo 4. septembra 2019 rakúsky lyžiar Marcel Hirscher. Zdroj: TASR/AP

Marcel Hirscher je dvojnásobný držiteľ zlata zo ZOH, päťnásobný majster sveta a držiteľ rekordných ôsmich veľkých glóbusov.

Hviezdny rakúsky lyžiar Marcel Hirscher, ktorý ukončil kariéru v roku 2019, chystá návrat. Tridsaťpäťročný epochálny zjazdár chce súťažiť za Holandsko, rodnú krajinu svojej matky. Rakúska lyžiarska asociácia (ÖSV) podľa agentúry DPA už tento krok schválila. Hirscher je dvojnásobný držiteľ zlata zo ZOH, päťnásobný majster sveta a držiteľ rekordných ôsmich veľkých glóbusov.

„Mám výborný vzťah s ÖSV a som im vďačný za všetko, čo sme spolu dosiahli. Tento môj nový projekt však už chcem realizovať ako holandský občan," povedal podľa AFP Hirscher, ktorý pôvodne ukončil kariéru v roku 2019. „Pred piatimi rokmi som odišiel do športového dôchodku, teraz mám 35 rokov. Môj comeback preto treba vnímať aj v tomto svetle. Chcem mať najmä možnosť opäť súťažiť, pretože ma to baví." 

Holanďania sú nadšení, že do svojich farieb získali špičkového lyžiara. „Skutočnosť, že Marcel Hirscher plánuje štartovať za Holandsko, je pre nás absolútna česť. Marcel je globálna ikona a inšpirácia pre všetkých lyžiarov a nadšencov zimných športov v Holandsku. Dúfame, že podnieti ešte väčší záujem a nadšenie pre zimné športy v našej krajine," vyhlásil Fritz Avis, generálny riaditeľ holandskej lyžiarskej federácie (NSkiV).

„Jeho rozhodnutie nás samozrejme mrzí, no nakoniec sme ho podporili, ako vysoké uznanie jeho zásluh," uviedol generálny sekretár ÖSV Christian Scherer, podľa ktorého bolo rozhodnutie asociácie jednohlasné. Hirscher chce nazbierať FIS-body cez leto na Novom Zélande a v zime chce opäť štartovať medzi svetovou špičkou. 

Hirscher vynikal v slalome a obrovskom slalome. V "obráku" získal zlato na ZOH 2018 a ďalšie pridal v kombinácii, no ešte pred rozlúčkou s kariérou sa vyznal, že mu chýba olympijské zlato v slalome, zo zimných hier v Soči má striebro. V špeciálnom slalome má tri z piatich individuálnych titulov (2013, 2017, 2019). Zvyšné vybojoval v kombinácii (2015) a "obráku" (2017).

Prečítajte si tiež:

Najúspešnejší v histórii

Osem veľkých glóbusov Svetového pohára získal za sebou v rokoch 2012 až 2019 a okrem toho má aj po šesť malých trofejí za slalom (2013-2015) i obrovský slalom (2012, 2015-2019). V seriáli SP nazbieral celkovo 67 víťazstiev a 138 pódií. S ôsmimi celkovými titulmi je najúspešnejší lyžiar v histórii SP. Spomedzi mužov je mu najbližšie jeho krajan Marc Girardelli (5), ktorý od dospelosti reprezentoval Luxembursko.  Zo žien krajanka Annemarie Moserová-Pröllová (6). 

Podobný návrat oznámil v marci Nór Lucas Braathen, ktorý bude pretekať za Brazíliu. Držiteľ malého glóbusu v slalome zo sezóny 2022/23 oznámil vlani na jeseň svoj koniec vo svetovom pohári po nezhodách s Nórskou lyžiarskou federáciou. Juhoamerická krajina je rodisko jeho matky. Braathen však tieto rozhodnutia urobil v rozpuku kariéry, je o 11 rokov mladší ako Hirscher.

Pre Petru Vlhovú sa predchádzajúca sezóna skončila predčasne po januárovom páde v Jasnej.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Lyžovanie

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.