Verstappenova dominancia je prerušená. V Miami sa prvého víťazstva v kariére dočkal Norris na McLarene

Verstappenova dominancia je prerušená. V Miami sa prvého víťazstva v kariére dočkal Norris na McLarene
Lando Norris na McLarene si pripísal premiérový triumf na Veľkej cene Miami. Zdroj: TASR/AP

Lando Norris, ktorý štartoval z 5. miesta, sa premiérového triumfu dočkal v 110. pretekoch kariéry

Britský pretekár Lando Norris na McLarene dosiahol prvé víťazstvo v kariére v F1, keď triumfoval v nedeľňajšej Veľkej cene Miami. V šiestych pretekoch sezóny 2024 obsadil druhé miesto líder priebežného poradia Holanďan Max Verstappen na Red Bulle, tretí finišoval Monačan Charles Leclerc na Ferrari. 

Norris, ktorý štartoval z 5. miesta, sa premiérového triumfu dočkal v 110. pretekoch kariéry a dosiahol svoje 16. pódiové umiestnenie. Na čele seriálu MS je naďalej Verstappen. 

Ten aj do šiestych pretekov sezóny vyštartoval z najvýhodnejšej pozície a v úvodných metroch nedal súperom nárok. Jeho tímový kolega Perez, ktorý štartoval zo 4. miesta, zaujal v úvodných metroch nedobrzdením pravotočivej zákruty a hoci vo vysokej rýchlosti skrížil cestu jazdcom za ním, nedošlo ku kolízii.

Prečítajte si tiež:

Posuny na viacerých pozíciách

Poradie na prvých troch priečkach sa bezprostredne po štarte nezmenilo, no na ďalších pozíciách došlo k viacerým predbiehacím manévrom. Viacerí jazdci po 11. kole zamierili do boxov, aby obuli tvrdú sadu pneumatík. Verstappen sa držal na čele s pomerne bezpečným náskokom, no v 22. kole sa nevyhol menšiemu vybočeniu trate z a trafil výstražný stĺpik.

Hoci nehlásil poškodenie monopostu, krátko na to zamieril do boxov. Po návrate na trať sa zaradil na štvrté miesto za Leclerca. Po tom, čo krátko na to prezuli Sainz a Piastri sa do pozície lídra pretekov posunul Norris, ktorému sa vyplatilo ostať na trati dlhšie.

Prečítajte si tiež:

Na trať prišlo safety car

Preteky dostali nový náboj od 29. kola. V ňom Sergeant nedal priestor Magnussenovi, došlo ku kolízii, po ktorej Američan vrazil do bariéry a preteky sa pre neho skončili. Na trať prišlo safety car, z čoho profitoval Norris, ktorý prezul a po návrate na trať bol naďalej na prvom mieste pred Verstappenom. Holanďan okamžite po odchode bezpečnostného vozidla zaútočil na Norrisa, no neúspešne. Verstappen už v ďalších kolách nemal dostatočnú rýchlosť na ohrozenie Norrisa. 

Siedme preteky sezóny 2024 sú na programe v nedeľu 19. mája, keď sa uskutoční Veľká cena Emilia Romagna na talianskom okruhu v Imole.

Verstappen nevyužil prvé miesto na štarte.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Formula 1

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.