V Niké lige prišlo na rad pravidlo, ktoré dlho nebolo uplatnené. Spôsobil to Ružomberok

Ružomberok dvíhal titul po 18 rokoch
Ružomberok dvíhal titul po 18 rokoch Zdroj: TASR

Niké liga (predtým Fortuna liga) sa po rokoch dostala do zvláštnej situácie. Od zmeny hracieho systému, ktorá sa udiala v sezóne 2017/2018, totiž prišlo na rad „zabudnuté“ pravidlo. Doteraz bolo uplatnené len raz, a to v roku 2019.

Keď v roku 2017 si Únia ligových klubov schválila nový formát najvyššej slovenskej súťaže, do popredia sa dostala aj baráž o jednu európsku miestenku.

V praxi to znamená, že tímy, ktoré sa umiestnia na 4. až 6. mieste v tabuľke o titul a prvý tím v tabuľke o záchranu, sa po skončení súťaže ešte dodatočne pobijú o pohárovú Európu.

Prečítajte si tiež:

​Ružomberok poriadne zamiešal kartami

Formát, ktorý zaručuje náboj aj v strede tabuľky a nádej pre mužstvá, ktoré sa nevedia dostať na popredné priečky automaticky zaručujúcu európsku súťaž, tento rok nebude. Spôsobilo to nečakané víťazstvo Ružomberka v Slovenskom pohári (Slovnaft cupe).

„V prípade, že víťazom SC sa stane družstvo, ktoré sa umiestni na 1.-3. mieste po skončení nadstavbovej časti o titul, odohrajú sa kvalifikačné stretnutia o miestenku do kvalifikácie UEFA Európskej Konferenčnej ligy,“ píše sa v pravidlách súťaže.

A toto sa tento rok neudialo. Liptáci sa totiž po víkendovej prehre s Trnavou určite nedostanú medzi tri najlepšie tímy. Táto súhra môže výrazne mrzieť Podbrezovú, ktorá v tejto sezóne predvádzala solídne výkony.

Ešte viac sklamaná môže byť Banská Bystrica, ktorá sa len pre skóre nedostala do skupiny o titul, pričom má v kádri najlepšieho strelca súťaže Róberta Polievku s 12 gólmi, ktorému sekunduje Martin Rymarenko s 11 presnými zásahmi.   

Ružomberok sa navyše nepredstaví v kvalifikácii Európskej konferenčnej ligy, ako tomu bolo po minulé roky pri víťazovi pohára, ale v 1. predkole Európskej ligy.

Prečítajte si tiež:

​O Európu sa pobije ešte Trnava, Žilina a Dunajská Streda

Nová situácia spôsobila vrásky aj druhej Trnave a tretej Žiline. Zo štvrtého miesta sa totiž na nich tlačí Dunajská Streda, ktorá si chce po zrušení baráže taktiež zahrať v Európe. Dve kolá pred koncom stráca na súperov len dva body.

S programu súťaže je už teraz zrejmé, že tento boj bude napínavý až do konca, keďže mužstvo zo Žitného ostrova hrá ešte s oboma rivalmi.

Po Ružomberku má nateraz istú miestenku len Slovan, ktorý sa vo veľkom predstihu stal majstrom. Predstaví sa tak v 1. predkole Ligy majstrov.  

Do Niké ligy prichádza Komárno. Pozrite si reportáž. 

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Niké liga

Súvisiace témy

Dôležité udalosti