Šport

Rozhovor s trénerom Vůjtkom, po ktorom Slovákom zmrzne úsmev na tvári

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vujtek počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie pred zápasom Slovens
Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vujtek počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie pred zápasom Slovensko - Česko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 2014 v Čižovka aréna v Minsku. Zdroj: SITA

Sme outsideri, chýba nám umenie, bojujeme o záchranu.

Pondelkový, z hľadiska postupových ambícií kľúčový zápas na MS slovenská hokejová reprezentácia absolútne nezvládla. Po slabom výkone a katastrofálnej tretej tretine prehrala s Francúzskom 3:5, čo jej dáva už iba malú nádej na účasť vo štvrťfinále. Tréner Vladimír Vůjtek po stretnutí priznal, že po tomto výsledku bude už cieľom tímu iba vyhnúť sa zostupu do nižšej kategórie. "Už by som nehovoril o štvrťfinále, ale o boji o záchranu," vyhlásil český kouč.

Zdroj: SITA

"Ťažko sa takýto zápas hodnotí," komentoval prehru tréner Vůjtek. "Hrali sme zle už v druhej tretine, po korigujúcom góle Francúzov na 2:1 sa naša hra úplne zrútila. Dostali sme sa pod tlak, no Ján Laco nás vtedy ešte podržal svojimi zákrokmi. Následne dala prvá formácia z presilovky pekný gól a do tretieho dejstva sme išli za nádejného stavu 3:1. Počas prestávky sme sa snažili hráčov upokojiť, mysleli sme si, že zápas dotiahneme do víťazného konca. Deväť minút to skutočne tak aj vyzeralo, ale potom prišli dva fauly po sebe a Francúzi využili presilovku 5 na 3 a následne aj 5 na 4. To už náš mladý tím psychicky nevydržal. Už nebol ďalej schopný súperovi odpovedať. Nepodarilo sa to ani skúsenejším hráčom v dvojitej početnej výhode."

Prečo faulovali?

Podľa trénera viaceré fauly nesúviseli ani so psychikou hráčov, ani s absenciou fyzických síl. "Bolo to zapríčinené jedným momentom, keď Francúzi nastrelili puk do nášho obranného pásma. Náš bek bol najbližšie k puku, no začal sa obzerať okolo seba, kto za ním zo spoluhráčov pôjde, hoci je jeho primárnou povinnosťou tam čo najrýchlejšie vletieť a odohrať ho preč. Bol tak nútený urobiť 'háčik'. Druhé vylúčenie bolo taký faul-nefaul. Výsledkom bolo, že sme išli do troch a neubránili sme to," konštatoval Vůjtek.
Jeho tím si v každom z troch duelov na šampionáte dokázal vytvoriť náskok, no ani v jednom prípade ho neudržal a prehral.

Slováci nezvládajú najmä závery zápasov, skóre 0:8 z posledných tretín je veľavravné. "Je to zapríčinené neskúsenosťou našich mladých hráčov. V záverečnej tretine vždy spravíme také chyby, aké nerobíme v priebehu celého stretnutia. V súboji s Českom za stavu 2:1 neudržal Peter Čerešňák pred bránkou Jaromíra Jágra, s Kanadou zasa prišlo za stavu 1:1 zlé striedanie, keď sa Martin Marinčin po naskočení zo striedačky zle obrátil a nechal vystreliť hráča. Dnes zasa obranca nedokončil akciu a rezultoval z toho faul, ktorý sa ukázal byť kľúčovým."

Už to nie je boj o štvrťfinále, ale o záchranu

V zápase s Francúzskom sa všeobecne počítalo s trojbodovým ziskom. Nepríjemná prehra skomplikovala hráčom spod Tatier situáciu. Ich šance na postup do štvrťfinále sa začínajú posúvať do roviny teórie. "Už by som nehovoril o štvrťfinále, ale o boji o záchranu. Ukazuje sa, že optimizmus, ktorý sprevádzal náš mladý tím pred šampionátom, nebol oprávnený. Toto mužstvo sa nemôže pred zápasmi s Francúzskom, Nórskom a Dánskom pasovať do role favorita. Sme rovnocenní súperi a rovnocenne sa s nimi musíme biť o každý bod. Situácia je taká, že Francúzi majú päť bodov, Taliani tri a my iba jeden. Čaká nás tvrdý boj o udržanie v elitnej kategórii majstrovstiev sveta," tvrdí Vůjtek.

Zdroj: SITA

Vůjtek: Sme outsideri

Slovenských reprezentantov čakajú v základnej A-skupine ešte štyri duely. Ten najbližší v stredu 14. mája o 19.45 SELČ s Nórskom, potom narazia ešte na Švédov, Talianov a na záver skupinových bojov na Dánov. Črtá sa tuhý boj o každý jeden bodík. Zmení sa teraz filozofia tímu? "Musí sa zmeniť. Po prehre sme hráčom v kabíne povedali, že už sme outsideri. Máme najmenej bodov a musíme teraz tvrdo bojovať o ďalšie, aby sme sa zachránili v najvyššej kategórii. Keby sme vyhrali všetky zvyšné zápasy a postúpili do štvrťfinále, tak to samozrejme berieme, ale dnes to považujeme za utópiu."

Toto mužstvo má veľké problémy, chýba umenie

Napriek neružovej situácii necíti tréner frustráciu. Doterajšie výsledky na šampionáte a priebežné siedme miesto v tabuľke berie ako realitu. "Už pred majstrovstvami som hovoril, že máme v tíme príliš veľa mladých neskúsených hráčov, od ktorých nevieme, čo máme čakať. Po dnešných záverečných 11 minútach zisťujem, že toto mužstvo má veľké problémy, najmä s psychikou v záverečných momentoch. Strážili sme si v pohode náskok, Francúzi vyzerali byť bez šance, no zrazu prišli dva skraty v podobe faulov a súper v priebehu 26 sekúnd skóre vyrovnal. To zloží aj silné mužstvo a my silní nie sme, veď máme v tíme dvanásť nováčikov. Množstvo ľudí si myslelo, že keď zoberieme na MS mladých chlapcov, že si privezú z juniorských čias do seniorskej reprezentácie nadšenie a entuziazmus, ktorý nás privedie k úspechu. Lenže k tomu treba aj umenie a to im miestami chýba."

MINSK/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.