Vyčnieval tak, že mu pre istotu spravili testy na doping. O kapitána Slovákov sa v NHL budú biť

Vyčnieval tak, že mu pre istotu spravili testy na doping. O kapitána Slovákov sa v NHL budú biť
Tomáš Pobežal vie s pukom všetko. Zdroj: Archív respondenta

Že ľad je všemožný vesmír, zistil v ušlej sezóne hneď dvakrát. Najprv mu tá premiérová v mužskom hokeji vyšla doslova majstrovsky, potom na MS osemnásťročných siahal na tretí cenný kov v ére samostatnosti. Tomáš Pobežal sa trinásť mesiacov pred draftom azda v lepšej pozícii ani nachádzať nemôže.

Nemajú na to, slabý ročník – hádzali mladých Slovákov do koša neprajní experti z gauča a nevydarený vstup do šampionátu im len dával za pravdu. Zverenci trénera Martina Dendisa mali najskôr na krku nôž, no napokon takmer medailu. Odpisovaný tím skončil takpovediac štvrtý na svete. A bronzový rok 1999, respektíve strieborný 2003, skutočne nebol ďaleko.

„S chalanmi sme utvorili skvelú partiu, od začiatku si verili a aj po nedobrom úvode mysleli na štvrťfinále. Jasné, nejaký tlak tam určite bol, ale nikto sa mu nepodvolil. Pár slov v kabíne padlo vhod, mužstvo sa zomklo a vidíte, ako to nakoniec vypálilo,“ začal exkluzívne pre TVNOVINY.sk kapitán výberu do 18 rokov.

Prečítajte si tiež:

Pri mínus tridsiatich dostal desať z desať

Prehry s Američanmi, Lotyšmi i Fínmi vykreslili Slovensku nelichotivé skóre 3:18, pred záverečným kolom základnej časti bolo ako jediné bez bodu. Ak sa s turnajom nechcelo lúčiť z posledného miesta skupiny, muselo zdolať Nórov minimálne trojgólovým rozdielom. Na demoláciu Severanov (11:1) zavelil štyrmi zásahmi práve líder (nielen) prvého útoku.

Pobežal v dueli, ktorý sa pre rolbou poškodený ľad dohrával v náhradnej hale, dostal dokonalé hodnotenie 10/10 a zvolili ho mužom zápasu. Kompetentní z IIHF mu po stretnutí dokonca spravili testy na doping.

„Proti Nórsku sme sa nastavili úplne inak, než na prvé tri zápasy. Od brankára až po posledného člena tímu nikto nezapochyboval, že to zvládneme. Kvôli problémom na ploche sme asi 40 minút stáli v kabíne, totálne spotení, v rezervnej hale bolo pocitovo tak mínus tridsať. No podstatné je, že nám to vyšlo a postúpili sme ďalej.“

Juniori si v štvrťfinálovom federálnom derby poradili aj s českými rovesníkmi, v súboji o bronz, 50 minút nerozhodnom, siahali na tretí cenný kov v histórii.

„Ale potom Švédi udreli a rozhodli. Či nás zmohla únava? Neviem, každý mal rovnaké podmienky. Medaila by bola krásna, všetci sme šli do plných a chceli vyhrať. Síce to nevyšlo, no myslím si, že sa nie je za čo hanbiť. Škoda, že som si góly radšej nerozložil do viacerých stretnutí, už to však nezmením. Som vďačný, že sa mi podarilo skórovať aspoň proti Nórom,“ skromne skonštatoval 17-ročný center, po Lukovi Radivojevičovi najproduktívnejší Slovák na MS.

Prečítajte si tiež:

Slovenská vlajka na drafte opäť zaveje vysoko

Že ľad je všemožný vesmír, zistil v ušlom ročníku nielen na reprezentačnej, ale i klubovej úrovni. Pobežal hneď vo svojej debutovej sezóne pri mužoch vošiel do extraligových dejín, Nitra totiž ako prvá získala titul z pozície najnižšie nasadeného tímu play-off a mohla spokojne oslavovať v mestskom amfiteátri pred šesťtisíc fanúšikmi. Rodák z Púchova výkonmi na MS i v domácej súťaži zaiste padol do oka nejednému skautovi. Ale prestup spod Zobora? To momentálne nepripadá v úvahu.

„Takisto vynikajúca partia, ktorá nikdy neprestala veriť, že má na majstra aj z ôsmeho miesta. Chalani sa mi snažia pomôcť, so všetkými mám dobrý vzťah, napríklad s Gillom alebo Bučekom, o 26 rokov staršieho Mezeia som sa sprvu hanbil. Zmluva mi platí ešte jednu sezónu a tú určite začnem v Nitre, nič na tom nemení ani trebárs odchod trénera Stavjaňu,“ spokojne rozpráva útočník, ktorý sa za „corgoňov“ premiérovo trafil deň pred sedemnástymi narodeninami.

Nitrianska rampa do zámoria nedávno vystrelila Šimona Nemca, Adama Sýkoru či Juraja Pekarčíka, ďalší supertalent slovenského hokeja čaká draft do NHL v júni 2025. A rešpektovaný Scott Wheeler ho už teraz radí medzi 50 najhorúcejších mien.

„Ak by si nevyberali tímy, ale hráči, mojim favoritom by bolo Chicago Blackhawks, Boston Bruins alebo Colorado Avalanche, no samozrejme, bol by som šťastný, ak by po mne siahol ktokoľvek. Nad zámorím však zatiaľ absolútne nepremýšľam, sústredím sa na prítomnosť, zdravie a blížiacu sa sezónu. Ako som naznačil, do draftu chcem zostať pod Zoborom, potom sa uvidí,“ zakončil Tomáš Pobežal.

Svoju výnimočnosť nepotvrdil len výkonom proti Nórom či vlaňajším „Michiganom“ do siete Kanady, dokazuje ju deň čo deň. Veď aj o štart na decembrových MS 20 pri o dva roky starších ho obrala iba zlomená kostička v zápästí. Preto, ak si nadchádzajúcich trinásť mesiacov udrží formu, slovenská vlajka na drafte opäť zaveje vysoko.

Juraj Slafkovský exkluzívne pred MS aj v našej reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.