Na MS ísť nechcel, po slovách Šatana zmenil názor. Rodák z Lučenca si v repre vybojoval nezastupiteľné miesto

Na snímke sprava Miloš Kelemen a Matúš Sukeľ
Na snímke sprava Miloš Kelemen a Matúš Sukeľ Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Hokejovo vyrástol pod Pustým hradom, v osemnástich už hral v KHL. Pre Slovan nebol dosť dobrý a tak sa vrátil, aby vybojoval pre Zvolen titul, čím odpálil svoju cestu ku hviezdam. Nasledovala olympijská medaila, zámorie, debut v NHL a založenie rodiny. Miloš Kelemen má iba 24 rokov, no už dnes je vzorom pre mladých s neotrasiteľným miestom v srdci našej reprezentácie, čo dokazujú aj posledné týždne.

Veď v predvečer šampionátu sa rodák z Lučenca ešte ani nepripojil k slovenskému tímu, i tak však jeho nomináciu na úkor vo forme hrajúceho Okuliara či Lantošiho nespochybňoval nikto. Ramsay aj Šatan ho v Ostrave skrátka chceli, pretože napriek svojmu stále mladému veku znamená istotu. Predstavujeme príbeh hráča, ktorý je nepochybne motiváciou pre desiatky mladých talentov po celom Slovensku.

Nechcený

Miloš Kelemen sa narodil iba pár mesiacov pred prelomom milénií, v júni roku 1999. Odmalička inklinoval k ľadovým klziskám, ktoré brázdil s hokejkou v ruke a s apetítom strieľať góly. Z Lučenca si rýchlo našiel cestu do Zvolena, kde sa naplno oddal hre s pukom a korčuľami.

V mládežníckych štruktúrach zvolenského HKM z neho vyrástol veľmi schopný ofenzívny hráč, ktorý si obľúbil pozíciu na krídle. O jeho talente nebolo pochýb, veď na extraligový ľad vybehol prvýkrát ešte pred osemnástkou.

Odchovanec Zvolena odohral prvú kompletnú seniorskú sezónu v ročníku 2016/17, aby v lete 2018 už naškrabal svoj podpis na kontrakt na Štadióne Ondreja Nepelu. V drese Slovana si však v KHL zahral iba dva zápasy a už ho belasí posielali na hosťovanie naspäť pod Pustý hrad.

Prečítajte si tiež:

Zlomová sezóna

Kelemen vo Zvolene pobudol aj počas pandémie Covidu-19, no a bola to práve druhá pandemická sezóna, ktorá bola pre neho zlomovou. Aj vďaka jeho 19 gólom si HKM vybojoval titul. S chuťou zlatej medaily na perách podpísal Miloš zmluvu v Mladej Boleslavi a taktiež sa premiérovo dostal do elitného výberu Slovenska na svetovom šampionáte, kde debut okorenil aj gólom.

Od toho momentu už jeho kariéra nespomalila nastolené tempo. Kelemen po pomalšom rozbehu v Česku naplno udrel na jar 2022 v play-off a deviatimi gólmi si získal nielen ocenenie pre najlepšieho nováčika súťaže, ale aj pozornosť zámorských skautov.

Nepochybne pomohla aj jeho účasť na olympiáde, kde bol súčasťou dobre namazanej mašiny, ktorá pod vedením Craiga Ramsayho uchmatla pre Slovensko bronzové medaile. Miloš si tú svoju odložil doma, hneď vedľa puku, ktorý sa mu podarilo vsietiť Rusom na turnaji pod piatimi kruhmi, prezradil následne pre MY Novohrad na akcii v rodnom Lučenci. Tú mimochodom s rodičmi sám zorganizoval, aby ako čerstvý úspešný olympionik motivoval miestnu mládež k športu.

Prečítajte si tiež:

Zámorie

Do hľadáčiku si ho po týchto vydarených mesiacoch zobrala Arizona Coyotes, ktorá s ním podpísala dvojročnú nováčikovskú zmluvu. Nasledujúcu sezónu síce odohral väčšinou v AHL v celku Tuscon Roadrunmers, no v úvode roku 2023 sa dočkal splnenia svojho sna.

Z Arizony mu prišla pozvánka do elitného tímu a 24. januára toho roku Miloš Kelemen debutoval v NHL. Zavŕšil tak pôsobivú cestu z malého Lučenca, cez zvolenskú prípravku až do najprestížnejšej hokejovej ligy sveta, v ktorej si zahral ako 93. Slovák v histórii.

Hokejista, ktorý však nežije iba športom a na sociálnych sieťach často zdieľa aj svoje iné záľuby, ako je napríklad navštevovanie amerických národných parkov, počas jari následne bavil. V najprestížnejšej lige sveta strelil napríklad svoj prvý gól a upútal pozornosť aj bitkou s Brandonom Tenevom.

Založenie rodiny

Po premiérovej sezóne v zámorí, kde si vyskúšal štart v NHL napokon 14-krát a ďalších 56 zápasov odohral v AHL, sa predstavil aj druhýkrát v kariére na majstrovstvách sveta. V Rige bol platným členom tímu, hoci pred šampionátom riešil aj množstvo ďalších povinností, ako nám pred rokom priblížil v exkluzívnom rozhovore.

Musel totižto riešiť podrobnosti k vlastnej svadbe, ktorá sa uskutočnila v auguste minulého roka. Kelemen si zobral svoju dlhoročnú priateľku Alexandru v kruhu najbližších v rodnom Lučenci. Netrvalo dlho a čakali aj potomka.

Už ako ženatý muž so založenou rodinou odohral aktuálnu sezónu opäť v zámorí, keď si opäť vyskúšal desať zápasov v NHL koncom minulého roka. Stabilné miesto v zostave Coyotes si však nevybojoval a tak ho Arizona preradila naspäť do Tusconu, kde odohral uplynulú jar.

Napriek pretlaku rezervované miesto

Jeho účasť na svetovom šampionáte bola veľmi žiadaná napriek tomu, že sa Milošovi narodilo dieťa a pôvodne sa z účasti na šampionáte ospravedlnil. Prezident SZĽH Miroslav Šatan však počas apríla jasne hovoril, že sa ho ešte nevzdáva a osloví ho, hoci práve v tomto roku má Slovensko papierovo najluxusnejší výber z dostupných hráčov a o miesto v zostave bol pretlak. Koncom apríla sa napokon Kelemen rozhodol, že v máji príde národným farbám pomôcť.

Tréner Ramsay taktiež veľmi dobre vie, aký dôležitý Kelemen pre reprezentáciu je, a hoci v príprave neodohral za Slovensko ani jeden zápas a dokonca s tímom nebol ešte ani v predvečer prvého zápasu majstrovstiev, jeho vyradenie z nominácie ani nebolo na stole.

​V Ostrave na neho čaká miesto v zámorskom treťom útoku s Pavlom Regendom a Martinom Pospíšilom. Kelemen ponúkne počas najbližších dvoch týždňov okrem kvality a stále mladíckej dravosti aj skúsenosti, keďže sa pomaly etabluje do role tradičného reprezentanta a už v 24 rokoch predstavuje spoľahlivú oporu slovenského národného tímu. Veď fanúšikov sa o tom nepochybne pokúsi presvedčiť už v nasledujúcich dňoch.

Pozrite si exkluzívny rozhovor s Jurajom Slafkovským pred MS v hokeji.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme MS v hokeji 2024

Súvisiace témy

Dôležité udalosti