Šport

Dnes čakal Slovákov najdôležitejší zápas, a to sme ani nehrali

Radosť slovenského fanúšika na MS14 v Minsku.
Radosť slovenského fanúšika na MS14 v Minsku. Zdroj: SITA

Kto by to bol povedal, že tak skoro.

Tréner Vůjtek to povedal jasne: Nebojujeme o postup do štvrťfinále, ale o záchranu. Na matematické postupové a zostupové výpočty je síce ešte pri tomto systéme priskoro, no teoretizovať sa dá už teraz. Jedno je totižto isté - mužstvo, ktoré skončí po siedmich zápasoch na dne skupiny si budúci rok nezahrá svetový šampionát v Českej republike. A po 18 nádherných rokoch v A-kategórii hokejových MS nám to začína (opäť) reálne hroziť.

Poďme sa zachrániť

O predposledné miesto v A-skupine malo podľa papierových predšampionátových prognóz bojovať Taliansko a Francúzsko. Z ich vzájomného súboja si tri body odniesli Taliani, no Francúzi (a píše sa to ťažko) porazili Slovákov a po nájazdoch aj Kanadu.

Slovensko teraz musí zbierať body, kde sa dá. Ak sa to v prvých dvoch zápasoch s Nórskom a Švédskom nepodarí, prídu kľúčové stretnutia - s Talianskom a Dánskom. Ktorý z nich bude ten „o záchranu", ukážu až výsledky našich súperov. Preto musíme pozorne sledovať najmä zápasy týchto dvoch reprezentácií. Napovedať by mal viac ich vzájomný duel, ktorý je na programe dnes o 15.45 h.

Dánsko zatiaľ nemá ani bod, no hralo iba dva zápasy. Taliani už majú body tri (zo spomínaného zápasu s Francúzskom) .

Zdroj: SITA

Ak Taliani vyhrajú, tak pravdepodobne budeme musieť zvíťaziť nad Severanmi. Naša vzájomná bilancia však nie je práve najuspokojivejšia. Za ostatné štyri roky sme sa s nimi stretli päťkrát, z toho trikrát sme prehrali. Asi navždy zostane v srdciach slovenských hokejových fanúšikov potupná prehra z MS v Nemecku v roku 2010, kedy nám „naložili" šestku.

Viac možností budeme mať, ak Dáni nad Talianmi zvíťazia a zároveň prehrajú s Francúzskom. To budeme mať v záchranných prácach možnosť na reparát. Vůjtkovcom bude stačiť poraziť jedného (hociktorého) z tejto dvojice. Bude to však musieť byť v riadnom hracom čase.

Ak Dáni nad Talianmi uspejú a zdolajú aj Francúzov, tak sa nám opäť zužuje boj o záchranu na jedného súpera. Tentoraz budeme musieť poraziť hráčom z Apeninského polostrova (a jedného poloslováka). S Talianskom máme síce historicky priaznivú bilanciu (11 víťazstiev - 1 remíza - 3 prehry), no naposledy sme s nimi hrali na MS v Petrohrade v roku 2000.

Komu teda budeme dnes fandiť?

Staviť všetko na zápas s Dánskom sa zdá byť až príliš veľké riziko, preto by sme im dnes mali fandiť. Taliansko sa javí ako ľahší súper, no len aby sa z nich napokon nevykľulo druhé Francúzsko.

Zdroj: SITA

Dúfajme, že nebude musieť prísť ani k jednému z vyššie spomenutých variant a celý tento článok bude do konca týždňa bezpredmetný. Stále máme pred sebou zápasy so Švédskom a Nórskom, v ktorých môžeme bodovať. Aj naplno. Na druhej strane sa pripravme aj na to, že sa zopakuje rok 2008.

Kanada 2008

O záchranu sme od nášho prvého svetového šampionátu v A-kategórii v roku 1996 vo Viedni bojovali iba raz. Bolo to v roku 2008 v kanadskom Halifaxe.

V základnej štvorčlennej skupine sme skončili posledný (za Fínskom, Nórskom a Nemeckom), čo podľa vtedajšieho formátu znamenalo priamy súboj o zotrvanie vo svetovej šestnástke so Slovinskom. Hralo sa na dva víťazné zápasy. V prvom dueli sme uspeli 5-1, v druhom 4:3 po samostatných nájazdoch. Z terajšieho kádra si záchranu v Kanade pamätá iba Juraj Mikúš.

Zdroj: SITA

BRATISLAVA/ Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.